Verona slavi Faraonijevu “božju ruku”, a Cagliari Ranierija. Tri brata Esposito – tri poraza

Mp Reggio Emilia 11/06/2023 - campionato di calcio serie A / Spezia-Hellas Verona / foto Matteo Papini/Image nella foto: Verona PUBLICATIONxNOTxINxITA

Matteo Papini/Image

U nedjelju navečer je definirana lista klubova koji će sljedeće sezone igrati Seriju A – u ogledu za ostanak u najvišem rangu na neutralnom terenu na kojem kao domaćini inače igraju Sassuolo i Reggiana Verona je s 3-1 pobijedila Speziju dok je u finalu doigravanja za ulazak u prvu ligu Cagliari nakon 1-1 u prvoj, golom Leonarda Pavolettija u četvrtoj minuti sudačke nadoknade druge utakmice u gostima pobijedila Bari. Spezia se tako nakon tri sezone u Serie A vraća u drugu ligu odakle su se u sezoni 2019/20 prvi puta u klupskoj povijesti plasirali u najviši rang. U ove tri sezone Spezia je bila na 15., 16. i 17. mjesto pa sada izgleda da je lagano klizila u Seriju B koja će tako sljedeće sezone imati Ligurski derbi jer je ispao još jedan klub iz ove pokrajine, Sampdoria. S druge strane, Cagliari je godinu dana nakon ispadanja iz Serije A ponovno ušao među elitu, i to s petog mjesta druge lige, na putu do promocije prošli su osmoplasiranu Veneziju, četvrtoplasiranu Parmu i trećeplasirani Bari.

U Bariju itekako imaju za čime žaliti, kroz sezonu su dva tjedna bili na prvom a tri na drugom mjestu, Walid Cheddira u Cagliariju nije zabio iz kaznenog udarca a u uzvratu su iza sebe imali ogromnu većinu od 58.206 gledatelja na San Nicola stadionu. Nije ih išlo, Pavoletti je ove sezone zabio nevelikih sedam golova, međutim ovaj sedmi bio je doslovno zlatni. Claudio Ranieri ima status legende Cagliarija od kraja 80-ih kad je ovaj klub sa Sardinije uveo iz treće u prvu ligu, a taj status sad je učvršćen. U klub je stigao s novom godinom u momentu kad su Rossoblu bili deveti u poretku. S Ranierijem i Cagliarijem u Serie A ušao je i Marko Rog, bivši igrač Splita i Dinama ove je sezone odigrao 23 utakmice, upisao po gol i asistenciju, s tim da nije igrao u zadnje tri utakmice, uzvrat protiv Parme i obje finalne utakmice ostao je na klupi.

Verona i Spezia su za ostanak u Seriji A igrali jednu utakmicu, ali i ta jedna bila je previše za one slabijih živaca na obje navijačke strane. Kapetan Davide Faraoni već u 5. minuti doveo je Hellas u vodstvo da bi deset minuta kasnije izjednačio Ethan Ampadu, stoper na posudbi iz Chelsea. Ampadu valjda nosi neku lošu karmu, Spezia mu je treći klub u tri uzastopne sezone s kojim je ispao u niži rang, prethodno mu se to dogodilo u Sheffield Unitedu i Veneziji. Belgijski ofenzivac Cyril Ngonge stigao je u Veronu sredinom siječnja iz Groningena, do nedjelje je u 14 utakmica zabio tri a onda je Speziji zabio dva u razmaku od 12 minuta. Na odmor se otišlo s 3-1 a u 68. minuti kapetan Verone Faraoni napravio je nešto što nije baš fer a što će navijači Hellasa vjerojatno nazvati „božnoj rukom“.

Napadač Spezije Eldur Šomurodov išao je jedan na jedan sa vratarom i lagano ga lobao, međutim lopta nije bila brza pa ju je dostigao Faraoni, dostigao i rukom izbio sa gol linije. Crveni karton i jedanaesterac, nije bilo upitno, međutim M’Bala Nzola je ostao na 13 golova ove sezone, pravi junak utakmice, sjajni vratar Lorenzo Montipo obranio mu je, do kraja poskidao sve moguće i nemoguće šuteve, Ampadu je zatresao gredu i ostalo je 3-1. Ogromno slavlje Verone, na drugoj strani igrači Spezije došli su pod tribinu punu svojih navijača, međutim čula se samo šutnja, uz poneki pljesak i puno suza njihovih ultrasa.

Za kraj, ako ste iz nekog razloga tijekom proteklog vikenda pomislili da vam ne ide baš dobro u zadnje vrijeme, sjetite se braće Esposito. Sebastiano i Salvatore su igrajući za Bari i Speziju izgubili utakmice za Seriju A dok je Francesco s Italijom izgubio od Urugvaja finale U-20 Svjetskog prvenstva.