ASTANA – DINAMO 0:2 Dinamo prošao Kazahstance, plasirao se u treće pretkolo Lige prvaka

02.08.2023., Astana Arena, Astana, Kazahstan - Uzvratna utakmica 2. pretkola UEFA Lige prvaka, Astana - GNK Dinamo. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl/PIXSELL

Dinamo gostuje kod Astane u 2. pretkolu Lige prvaka

Hrvatski prvak Dinamo danas od 16 sati po hrvatskom vremenu protiv Astane traži potvrdu plasmana u 3. pretkolo Lige prvaka i susret s grčkim AEK-om.

UTAKMICU ASTANA – DINAMO UŽIVO SMO PRENOSILI OVDJE:

90+7′ Kraj utakmice.
90+2′ Žuti karton za Špikića.
90′ Još šest minuta sudačke nadoknade.
88′ GOOOOOOOL! Dinamo vodi 2:0. Strijelac je Antonio Marin. Mihajličenko je presjekao jedno dodavanje pred golom Astane i proslijedio loptu do Baturine, čiji se udarac od bloka odbio do Marina koji nije imao težak zadatak povećati vodstvo Dinama.
85′ Čekaju obje ekipe kraj utakmice, jasno je da je Dinamo prošao u treće pretkolo.

70′ Astanov mijenja Aimbetova.
68′ Prve promjene kod Dinama. Marin i Bernauer ušli su umjesto Petkovića i Šutala.
67′ Velika prilika za Astanu! Aimbetov je izbio sam pred Livakovića, no još jednom se Dinamov vratar iskazao sjajnom obranom. Lopta se odbila do Darboea, a on je glavom pcuao pored gola.
64′ Aimbetov nakon duge lopte Lončara pogađa vanjsku stranu mreže.
61′ Opet prijeti Astana iz prekida! Livaković je dvaput čudesno obranio udarce glavom protivničkih nogometaša.
59′ Zaredala je Astana nekoliko ubačaja iz prekida, bilo je malo nesigurnosti kod Dinama, ali je prošlo bez veće opasnosti za Livakovića.
57′ Darboe je izašao iza obrane Dinama, ali je njegov udarac bio prelagan zalogaj za Livakovića.
56′ Opasan napad Dinama. Mišić je dodao za Mihajličenka, a on s lijeve strane ubacio pred gol. Zamalo je Maročkin pogodio vlastitu mrežu.
50′ Opet je Petković dobro uposlio Emrelija koji je ovaj put savladao Čondrića i zatresao mrežu, ali je to napravio uz prekršaj na domaćem braniču.
46′ Počelo je drugo poluvrijeme. Kod Astane je došlo do dvije izmjene. Ušli su Jovančić i Darboe, a izašli Tomasov i Prokopenko.

ASTANA – DINAMO 0:1 (Emreli 24.)
Gotovo je prvo poluvrijeme. Dinamo zasluženo vodi 1:0

45+2′ Žuti karton je dobio Tomasov nakon prekršaja nad Šutalom.

45+1′ Dobar ubačaj Dosmagambetov s lijeve strane, ali Aimbetov ipak nije bio dovoljno brz da na pravi način zahvati tu loptu.

40′ Što je promašio Emreli! Bio je sam na 5-6 metara od gola i nakon što je dobio dobru loptu s lijeve strane se potpuno sapleo i nije uspio uputiti udarac. Pokušao je ponovo nakon driblinga, ali samo je dobio korner.
36′ Petković koristi nesporazum u obrani Astane i opet izbija pred Čondrića, koji je istrčao na više od 30 metara od gola i na tren odbio loptu Dinamovom napadaču. Na nju je stigao Emreli i vratio je Petkoviću, koji je bio u zaleđu.

33′ Dobar pokušaj Tomaševića u skoku nakon ubačaja iz kornera, ali njegov udarac je otišao pored gola.

31′ Mogao je Emreli postati dvostruki strijelac nakon udarca s nekih 12-13 metara od gola, ali Čondrić je bio na mjestu. Emrelija je sjajno uposlio Petković.
27′ Odličan Livaković! Hovhanisjan je primio loptu na desnoj strani, namjestio se na lijevu nogu i dobro pucao, ali je vratar Dinama bio na mjestu.

24′ GOOOL! Emreli je postigao gol za vodstvo Dinama!
20′
Astana je odigrala nekoliko dobrih poteza u sredini terena, ali Prokopenko je uputio jako loše dodavanje prema Tomasovu pa od svega nije bilo ništa.
16′
Dobro je ubacio Mihajličenko s lijeve strane, Petković je loptu nekako uspio smiriti, ali Sučić nije uspio doći do nje i pravog udarca.
14′ Pokušava Astana brzo organizirati napade, ali nema tu ničega konkretnog. Sad je Tomasov pucao s 30-ak metara, ali to je otišlo daleko.

9′ Dinamo napada. Pobjegao je obrani Astane nakon jedne duge lopte i izbio pred Čondrića, koji je dvaput obranio pokušaje Dinamovog napadača. Nakon dobre duge lopte Petković je izašao sam ispred vratara Astane, ali Čondrić mu je obranio dva udarca zaredom.

8′ Uzeo je Dinamo posjed lopte nakon uvodne opasnosti Astane.
5′ Počeli su Kazahstanci agresivno, pokušali brzo doći do neke prilike, ali ništa se važnije do sada nije dogodilo.
1′ Moglo je biti opasno za Dinamo već na samom početku. Tomasov je ubacio s desne strane, a Moharrami ispred Aimbetova izbacio u korner.
1′
Počela je utakmica u Astani, sretno Modri!

Dinamo je favorit

Podsjetimo, nogometaši Dinama u prvoj su utakmici 2. pretkola Lige prvaka kao domaćini na stadionu u Maksimiru uvjerljivo sa 4-0 (3-0) svladali kazahstansku Astanu te tako praktički osigurali prolazak u 3. pretkolo, a samim time i igranje u skupini nekog od eurokupova ove jeseni.

Dinamo je u ovoj utakmici favorit, očekuje se da će izboriti prolazak u iduće pretkolo, gdje ga čeka grčki prvak AEK. Također, hrvatskom je prvaku prolaskom Astane zajamčena najmanje skupina Konferencijske lige.

Sastav Dinama

Prvih 11: Livaković – Moharrami, Ristovski, J. Šutalo, Mihajličenko – Mišić – Špikić, Sučić, Ljubičić, Emreli – Petković

Klupa: Zagorac, Nevistić, B. Šutalo, Bernauer, Ivanušec, Krdžalić, Baturina, Drmić, Marin, Perković, Lukanić, Perić

Igor Bišćan odlučio je odmoriti Luku Ivanušeca i Martina Baturinu, a umjesto njih u prvih 11 su upali Mahir Emreli i 19-godišnji Petar Sučić, najveće iznenađenje pripremnog perioda. Sučić se izborio za mjesto u momčadi, a sada je dobio priliku prvi put započeti službenu utakmicu u početnoj postavi Dinama.

Sastav Astane

Čondrić – Hovhanisjan, Maročkin, Tomašević, Amanović, Vorogovskij – Tomasov, Ebong, Lončar, Aimbetov – Prokopenko

Suci utakmice

Utakmicu će voditi nizozemska sudačka postava. Glavni sudac je Dennis Higler, pomoćnici su mu Rogier Honig i Roy De Nas, u VAR sobi su Jochem Kamphuis i Edwin Van De Graaf, dok je četvrti sudac Joey Kooij.

Dinamo – Astana 4:0. Luka Ivanušec postigao hat-trick

Sjajan rezultat iz prve utakmice

Luka Ivanušec, koji je u novoj sezoni nastavio jaku formu iz druge polovice prošle sezone, briljirao je u prvoj utakmici. Usprkos porazu u derbiju od Hajduka, Dinamova forma garantira siguran prolaz dalje, javljaju mediji. Četiri pogotka prednosti su velika razlika za bilo kakva čuda u Astani.

“Možemo očekivati puno agresivniju Astanu, moramo biti spremni na to, maksimalno ozbiljni od prve sekunde. Svaki labav početak mogao bi nam zakomplicirati život, što je, naravno, zadnje što želimo”, oprezno je ranije izjavio je trener Igor Bišćan.

OZNAKE: Dinamo, astana