U znak protesta protiv svoje vlade reprezentativci Irana nisu pjevali himnu

Autor:

Fussball, Herren, Saison 2022/23, WM in Katar, Gruppe B 1. Spieltag, England - Iran im Khalifa International Stadium in Ar-Rayyan, die Spieler des Iran singen aus Protest die eigenen Hymne nicht mit, 21.11. 2022, *** Football, men, 2022 23 season, World Cup in Qatar, Group B 1 matchday , England Iran at Khalifa International Stadium in Ar Rayyan, Iran players do not sing along with their own anthem in protest, 21 11 2022, Copyright: xMatthiasxKochx

Guliver Images

Ni jedan reprezentativac Irana nije pjevao nacionalnu himnu pred početkom njihove utakmice Svjetskog prvenstva protiv Engleske a to su, kako piše The Guardian, napravili kako bi se distancirali od svoje vlade. Jedini koji je pjevao bio je jedan član stručnog stožera ali, nasuprot njemu, većina iranskih navijača na stadionu izviždalo je himnu. Neki od njih držali su natpise na kojima je stajalo „Žene, život i sloboda“, drugi su izvikivali ime Alija Karimija, bivšeg igrača i trenera koji glasno podržava proteste u Iranu i koji je u subotu pozvao Irance da izađu na ulice na isti način na koji je iranska vojska upala u kurdski grad Mahabad. Tijekom vikenda, 11 je osoba ubijeno u blizini Mahabada, ulicama grada patroliraju vojna vozila.

November 21, 2022, Doha, United Kingdom: Doha, Qatar, 21st November 2022. Iranian fans make a statement with their t-shirts during the FIFA World Cup match at Khalifa International Stadium, Doha. (Credit Image: © David Klein/CSM via ZUMA Press Wire) (Cal Sport Media via AP Images)

Liberalni dio iranskih medija izvještava o šutnji igrača tijekom izvođenja himne dok pro-vladina izvještajna agencija Fars nije spominjala ovaj protest. U Iranu je nogometna euforija velika, škole su zatvorene kako bi Iranci mogli gledati utakmice Svjetskog prvenstva. Utakmica Irana protiv Engleske došla je u vrijeme kada su iranske vojne snage pucale na demonstrante u dominantno kurdskim gradovima Piranshahru i Javanrudu. Na objavljenim fotografijama vide se mrtva tijela na ulicama. U brojnim kurdskim gradovima u Iranu tražila se smrt iranskog diktatora.

Organizacije za ljudska prava izvještavaju kako je više od 450 osoba ubijeno otkako su počeli protesti zbog smrti Mahse Amini, 22-godišnje Kurdkinje koja je umrla u policijskoj postaji nakon hapšenja zbog nenošenja hidžaba, kako to iranski zakon nalaže. S druge strane, ubijeno je 55 pripadnika vojnih snaga.

Portugalac Carlos Queiroz, izbornik Irana, izjavio je da igrači imaju pravo na protest dok je kapetan Ehsan Hajsafi izjavio da podržava iranski narod te je izrazio saučešće obiteljima koji oplakuju svoje mrtve. Sardar Azmoun, inače igrač Bayera iz Leverkusena, na Instagramu je napisao „U najgorem slučaju izbacit će me iz reprezentacije, što je mala cijena koju treba platiti. Sram vas bilo zbog ubijanja ljudi“.

Video snimke pokazuju da su protivnici režima u Iranu slavili golove Engleske i uzvikivali „Smrt diktatoru“.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.