Turski odvjetnici prikupljaju dokaze o greškama u gradnji: “Nije moralo poginuti toliko ljudi!”

Autor:

epa10502722 A demolition team works in the aftermath of the powerful earthquakes in Nurdagi district of Gaziantep, Turkey, 04 March 2023. More than 50,000 people died and thousands more were injured after major earthquakes struck southern Turkey and northern Syria on 06 February and again on 20 February 2023.  EPA/SEDAT SUNA

EPA/SEDAT SUNA

Odvjetnik Ahmet Kandemir i deseci njegovih kolega pokušavaju sačuvati dokaze iz ruševina prošlomjesečnog katastrofalnog potresa kako bi dokazali da nije moralo poginuti toliko ljudi. Potres magnitude 7,8 i njegovi naknadni potresi ubili su prošlog mjeseca više od 46.000 ljudi u Turskoj i gotovo 6.000 u susjednoj Siriji.

Turska policija uhitila je 269 osumnjičenika u sklopu rastuće istrage o izvođačima radova koji su postavili svjetlucave tornjeve u jednoj od najaktivnijih potresnih zona na svijetu. No, kritičari su zabrinuti zbog bliskih odnosa predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana s građevinskim sektorom i kakav bi utjecaj to moglo imati na spremnost njegove vlade da procesuira nemar.

Ovo stavlja dodatni pritisak na Kandemira i druge odvjetnike koji su se dobrovoljno javili da isporuče pravdu obiteljima koje su mislile da se useljavaju u kuće koje mogu izdržati snažan potres. “Provjeravamo materijal izrade i debljinu čelika. Upisujemo broj ulice, evidentiramo ima li mrtvih i ranjenih unutra, stanje štete i sve podatke šaljemo odvjetničkoj komori”, rekao je Kandemir, prenosi Euronews.

Turska odvjetnička komora ima komplicirane odnose s Erdoganovom vladom, koju grupe za zaštitu ljudskih prava optužuju da umanjuje demokratske slobode i da je zaglibila u korupciju. Mnogi njeni članovi i sami su se našli pod istragom. Ali, odvjetnici su s nadom dočekani na ulicama Antakye.

“Ja sam neobrazovan”, rekao je kroz suze Omer Unsaldi, 67-godišnjak koji je izgubio 14 članova obitelji. “Ne znam kamo bih mogao ići. Ali, oni su educirani. Oni će nam pomoći i uputiti nas”, rekao je pokazujući na odvjetnike. Unatoč njihovim naporima, čini se da su neki od najvažnijih dokaza već nestali.

Ronesans Residence, luksuzni kompleks čiji je popis slavnih stanovnika uključivao bivšeg reprezentativca Gane Christiana Atsua, postao je simbol nesavjesnog poslovanja kada se srušio poput kule od karata. Atsu je bio jedan od stotina onih koji su poginuli pod ruševinama 12-katnice izgrađene 2013. godine. Datum je značajan jer je Turska do tada ažurirala svoje građevinske standarde, po uzoru na one iz Kalifornije sklone potresima.

Kandemir je rekao da je odvjetnička komora primila mnoštvo žalbi obitelji žrtava kojima je rečeno da je njihova zgrada otporna na potres. Zovu i kažu da su im stanovi reklamirani kao ‘rajski vrt’ koji može izdržati i potres od 9,0 stupnjeva po Richteru. “Toliko ih je poginulo. Ozlijeđenima su amputirane ruke i noge. Postoje velike pritužbe”, istaknuo je odvjetnik.

Glavni izvođač radova uključen u Ronesans Residence uhićen je u zračnoj luci Istanbul dok je prošlog mjeseca pokušavao napustiti zemlju. Njegovo uhićenje dospjelo je na naslovnice diljem Turske, gdje su gotovo svi mediji pod izravnom ili neizravnom kontrolom vlade, što je izazvalo nagađanja da dužnosnici traže žrtvene jarce za katastrofu.

Rustu Kanli, još jedan lokalni izvođač radova, rekao je da graditelji, općine i vlada dijele krivicu za visok broj smrtnih slučajeva. “Općine su dopustile izgradnju pet ili osam dodatnih katova iznad onoga što je trebala biti trokatnica. Ministarstva su sporo reagirala. Trebalo je napraviti odgovarajuće revizije. Ne možemo biti jedini koji ovdje snose krivicu. Svi smo odgovorni“, poručio je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.