Teroristički napad IS-a u Siriji: Iz zasjede ubijeno 12 radnika naftnog polja

Autor:

Photo: Pixabay

Dvanaest radnika na naftnom polju pod kontrolom režima na istoku Sirije ubijeno je u napadu koji se pripisuje skupini Islamskoj državi (IS), što je najnoviji napad džihadističke organizacije u toj zemlji u kojoj su održani prosvjedi protiv mogućeg zbližavanja Ankare i Damaska.

Na meti jutrošnjeg napada koji su, tvrdi Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR), izvele IS-ove “ćelije”, bili su autobusi koji su prevozili radnike s naftnog polja Al-Taym, na zapadu pokrajine Deir Az Zora, pustinjskog područja, gdje su se džihadisti učvrstili pošto su 2019. bili protjerani iz svih svojih baza u Siriji.

“Naprave su eksplodirale dok su autobusi prolazili, a zatim su džihadisti zapucali na njih”, rekao je ravnatelj Opservatorija Rami Abdel Rahman. Dvanaest sirijskih radnika je ubijeno.

Državna sirijska novinska agencija SANA također je izvijestila o “terorističkom napadu”.

Velik broj džihadista sklonio se u Badiji (pustinji) koja se prostire od središnje sirijske pokrajine Homsa, preko pokrajine Deir Az Zora do istočne granice s Irakom.

IS je od početka prosinca zaredao s napadima u Badiji, ciljajući većinom na snage režima i na s njima povezane proiranske skupine, pri čemu je poginulo 37 boraca, navodi SOHR.

Sirija je raskomadana u ratu koji je počeo 2011. Režim Bašara al Asada oslobodio je većinu teritorija, ali snage sirijskih Kurda, perjanica borbe protiv IS-a, kontroliraju velika područja na sjeveru i na sjeveroistoku zemlje.

Kurdima u borbi s IS-om pomaže antidžihadistička međunarodna koalicija na čelu sa Sjedinjenim Državama koje su rasporedile vojnike na sjeveru Sirije.

Unatoč pretrpljenim porazima i napadima Kurda i koalicije, IS uspijeva izvoditi napade.

Prosvjedi protiv sirijsko-turskog sastanka

Nekoliko svjetskih sila je umiješano u rat u Siriji, gdje je od 2011. izginulo gotovo pola milijuna ljudi.

Rusija, saveznik Asadova režima kojemu vojno pomaže, bila je u srijedu domaćin sastanka sirijskog i turskog ministra obrane, nakon zahladnjenja odnosa dviju zemalja 2011.

Rusija zajedno s Iranom podržava sirijskog predsjednika Bašara al Asada, a Turska milicije koje se bore protiv njega.

Nakon više od 11 godina rata, Al Asad kontrolira oko dvije trećine zemlje. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan, koji je Asada nazvao “ubojicom”, nedavno je rekao da bi se s njime želio sastati.

Turska kontrolira područja na sjeveru Sirije i želi ih proširiti u široku pograničnu tampon-zonu.

Analitičari ocjenjuju da Moskva ima presudnu ulogu u približavanju Damaska i Ankare koji imaju zajedničkog “neprijatelja”, kurdske borce.

U petak su stotine Sirijaca prosvjedovale u gradovima pod kontrolom pobunjenika sklonih Ankari, u al-Babu (na sjeveru) i u Idlibu (na sjeverozapadu) kako bi osudili sirijsko-turski sastanak i poručili da ne žele nikakvu “pomirbu” s režimom.

Istog dana, i Sirijsko demokratsko vijeće, političko krilo Sirijskih demokratskih snaga (FDS), kritiziralo je sastanak, pozivajući Sirijce da se “usprotive tom savezu”.

Turska je zbrinula više od 3.5 milijuna sirijskih izbjeglica i Erdogan je pod pritiskom javnosti da ih vrati u domovinu pred važne izbore iduće godine.

OZNAKE: Sirija, IS

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.