Temperature mora obaraju rekorde. Evo gdje su najviše!

Autor:

Foto: Andrew Stutesman, Unsplash

Oceani na Zemlji nikad nisu bili topliji. Svaki dan od kraja ožujka, svjetska prosječna temperatura površine mora bila je znatno iznad prethodne najviše oznake za taj dan. Bit će sinusoidnih učinaka topline mora: morski toplinski valovi utječu na oko 44 posto globalnog oceana, dok je inače tipično samo 10 posto, a mogu imati “značajne utjecaje na život u moru, kao i na obalne zajednice i gospodarstva”, prema Nacionalnoj Upravi za oceane i atmosferu.

Zbunjeni znanstvenici nisu sigurni što je točno uzrokovalo nagli skok temperatura oceana koje su prvi put otkrivene u ožujku.Vjeruju da je to vjerojatno kombinacija brojnih čimbenika: masivne toplinske kupole zbog koje bi srpanj mogao biti najtopliji mjesec na planetu i mogao bi ovu godinu učiniti najtoplijom godinom u povijesti; smanjeno onečišćenje zraka s brodova; slabiji vjetrovi koji nose manje saharske prašine iznad Atlantskog oceana; i utjecaj klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim djelovanjem u kombinaciji s El Niñom, koji je sam po sebi abnormalno zagrijavanje voda u tropskom dijelu Tihog oceana koje mijenja vremenske prilike diljem svijeta.

Izuzetno topli oceani pogoršavaju toplinske valove, ometaju morski život i uništavaju koraljne grebene. Oni također pojačavaju požare i poplave povećanjem temperature tla, a mogli bi pojačati i uragane. Ovdje vas vodimo u obilazak najgorih vrućih točaka oceana.

U Sredozemnom moru vrući oceani raspiruju smrtonosne požare

Sredozemno more ovog se tjedna zagrijalo na prosječnu temperaturu površine mora od 28,7 stupnjeva Celzijevih, što je najtoplija temperatura površine mora ikada zabilježena, prema španjolskom Institutu za pomorske znanosti. U nekim je područjima temperatura vode skočila preko 30 stupnjeva Celzija, više od 5 stupnjeva Celzija  iznad prosjeka.

Vode diljem Sredozemlja brzo su se zagrijale od početka srpnja usred rekordne vrućine u većem dijelu južne Europe ovog mjeseca. Pretjerano visoke temperature uključivale su visokih 48 stupnjeva Celzija u ponedjeljak na talijanskom otoku Sardiniji, najvišu zabilježenu temperaturu u srpnju u Europi.

Vrućina pomaže raspirivanju smrtonosnih požara u Grčkoj i nekoliko drugih zemalja južne Europe i sjeverne Afrike. Bjesneći požari prisilili su na evakuaciju 19.000 turista i stanovnika grčkog otoka Rodosa, što je najveća preventivna evakuacija zbog požara u zemlji.

U sjevernom Atlantiku toplina čak iznad ekstremnih predviđanja

Sjeverni Atlantik iskazivao je rekordnu dnevnu toplinu svaki dan od početka ožujka. Uz prosječnu temperaturu površine mora u ovoj regiji koja se sada približava 25 stupnjeva Celzija, što je toplije nego ikada i više od 2,5 stupnja iznad prosjeka, Sjeverni Atlantik se zagrijao gotovo iznad najekstremnijih predviđanja klimatskih modela.

Najtoplije područje se u lipnju pomaknulo iz blizine Britanije u vode uz obalu Newfoundlanda, koje su se ovog mjeseca zagrijale na nevjerojatnih 5 do 10 stupnjeva Celzijusa  iznad normale. Ova pregrijana voda mogla bi potaknuti jače oluje kasnije ovog ljeta i jeseni.

“Ovdje imamo neke dokaze da se nešto iznimno događa s površinskim temperaturama sjevernog Atlantika”, napisao je Zeke Hausfather, klimatolog s Berkeley Eartha i tehnološke tvrtke Stripe. “… Konkretne pokretače ove anomalije … znanstvenici još uvijek istražuju tako da će proći neko vrijeme prije nego što sa sigurnošću saznamo što pokreće ove regionalne ekstreme.”

Vode oko Floride dosegle su zabrinjavajuću razinu topline

Znanstvenici su bili šokirani kada su se temperature oceana oko Florida Keysa početkom srpnja popele do sredine 90-ih. Temperatura od 38,3 stupnjeva Celzija, tipičnija za hidromasažnu kadu nego za oceansku vodu, zabilježena je u ponedjeljak plutačom u Manatee Bayu južno od Miamija. Mnoge plutače u tom području očitavale su 35 stupnjeva Celzija ili više.

Oceanske vode koje okružuju Floridu stalno su se zagrijavale dok država doživljava svoj najtopliji srpanj u povijesti, a većina južne Floride je u ritmu svoje najtoplije godine u povijesti. U Miamiju je indeks topline dosegao 100 stupnjeva ili više 46 uzastopnih dana, prekinuvši prethodni najduži niz od 32 dana.

Dok se taj vrući toplinski val nastavlja, temperature oceana rastu, a povijesno tople vode oštećuju koraljne grebene. Jedan je istraživač to nazvao “najgorim događajem izbjeljivanja koji je Florida ikada vidjela”. U prošlotjednom posjetu grebenu Sombrero, južno od Marathona na Florida Keysu, znanstvenici su otkrili “100% smrtnost koralja”. Toplina oceana također bi mogla pomoći uraganima da zadrže svoj intenzitet ili da se brzo pojačaju u blizini kopna.

Istočni Pacifik se zagrijava prije i nakon dolaska El Niña

Istočni i središnji Tihi ocean u blizini ekvatora nastavio se zagrijavati otkako je NOAA početkom lipnja proglasila dolazak El Niña. Temperature površine mora općenito su 3 do 4 stupnja Celzija iznad prosjeka u istočnom Pacifiku, s lokalnim područjima s više od 5 stupnjeva Celzija iznad prosjeka uz obale Perua i Ekvadora.

Nenormalno tople obalne vode, koje su se  do travnja već zagrijale na oko 6 stupnjeva Celzija ) iznad normale, potaknule su nacionalnu meteorološku službu Perua da izda “upozorenje za obalni El Niño” jer takve tople vode smanjuju ili istiskuju riblje populacije i intenziviraju padalina, poput onih koje su uzrokovale poplave i prisilile stotine na evakuaciju u provinciji Esmeraldas u Ekvadoru početkom lipnja.

Razvoj El Niña, koji se obično povezuje s višim globalnim temperaturama i ekstremnim vremenskim uvjetima, povećao je izglede da će ova godina postati najtoplija ikad zabilježena na Zemlji. El Niño također teži smanjenju aktivnosti uragana u Atlantskom oceanu, iako bi tamošnje ekstremno tople oceanske vode mogle spriječiti taj utjecaj. Prognostičari kažu da postoji više od 90 posto šanse da će se El Niño nastaviti tijekom nadolazeće zime.

Rekordna vrućina i kiša u sjevernom Pacifiku

Temperature vode znatno iznad normale protežu se i preko sjevernog Tihog oceana od Azije do Sjeverne Amerike. Temperature površine mora posebno su visoke oko Japana, koji je ovaj mjesec doživio rekordnu vrućinu, rekordnu količinu oborina i smrtonosne poplave. Tokio je dosegao više od 95 stupnjeva Fahrenheita devet puta u srpnju, što je rekordni broj za ovaj mjesec, dok je nekoliko gradova postavilo rekorde za satnu i dnevnu količinu padalina, prema meteorologu Sayaki Moriju.

Povjesničar vremena Maximiliano Herrera tweetao je “stotine rekorda dosad je palo u Japanu, a stotine će ih još pasti.” Nazvao ga je “jednim od najgorih toplinskih valova u povijesti Japana”. Temperature su “brutalno visoke” u istočnoj Aziji, Herrera je tvitao, uključujući Vijetnam, Hong Kong i jugoistočnu Kinu. Topla voda pomogla je raspirivanju tajfuna Doksuri, koji je u petak stigao do kopna u jugoistočnoj Kini.

Vode nisu tako tople na zapadnoj obali Kanade. Ali površinske temperature mora oko 2 do 4 stupnja Celzija  iznad normale mogle bi pridonijeti najgoroj sezoni šumskih požara u zemlji ikada i vrućim temperaturama koje su dosegle čak 37 stupnjeva Celzija u sjeverozapadnim teritorijima, piše The Washington Post.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.