Tadej Pogačar i Janja Garnbret najbolji sportaši Slovenije

23.08.2023., Ljubljana, Slovenija - Slovenski biciklist Tadej Pogacar sudjeluje u humanitarnoj akciji za zrtve poplave. Photo: Ziga Zivulović jr./Pixsell/F.A. BOBO

Ziga Zivulović jr./Pixsell/F.A. BOBO

Najbolji biciklist svijeta Tadej Pogačar i najbolja svjetska sportska penjačica Janja Garnbret dobitnici su nagrada za najboljeg sportaša i najbolju sportašicu naših sjevernih susjeda u tradicionalnom izboru Društva sportskih novinara Slovenije.

Nagradu za najbolju ekipu godine dobili su slovenski nogometaši koji su se kvalificirali za završni turnir Europskog prvenstva u Njemačkoj.

Iako je drugu godinu zaredom završio na drugom mjestu u ukupnom redoslijedu Tour de Francea iza Danca Jonasa Vingegaarda, 25-godišnji Pogačar je drugi put zaslužio nagradu za najboljeg sportaša Slovenije, a pobijedio je sa 267 bodova ispred još jednog biciklista Primoža Rogliča (166 bodova) te košarkaške zvijezde Luke Dončića (101 bod).

U prošloj sezoni, koju je opet završio na prvom mjestu ljestvice Međunarodnog biciklističkog saveza, sjajni Slovenac je osvojio dva monumentalna jednodnevna klasika, Utrku po Flandriji i Lombardiju na kraju sezone, na kojoj je slavio već treći put zaredom. Slavio je i na utrci Pariz – Nica te na jednodnevnim klasicima u Belgiji i Nizozemskoj, Valonskoj strijeli i utrci Amstel Gold.

Janja Garnbret je po četvrti put osvojila nagradu za najbolju sportašicu osvojivši 336 bodova. Drugoplasirana skakačica motkom Tina Šutej je osvojila 107 bodova, a džudašica Andreja Leški je bila treća sa 75 bodova.

Nogometaši i odbojkašice

Garnbret je u ovoj godini osvojila dvije zlatne i jednu srebrnu medalju na Svjetskom prvenstvu u sportskom penjanju te sada u svojoj kolekciji ima osam naslova svjetske prvakinje. Na tom je natjecanju ispunila olimpijsku normu pa će u Parizu braniti naslov olimpijske pobjednice iz Tokija.

Najneizvjesnije je bilo u izboru za najbolju ekipu godine, u kojem su nogometaši dobili 44 glasa, samo tri više od odbojkaša. Treća je bila muška ekipa u skijaškim skokovima s 21 glasom.

Nagradu za najveću sportsku nadu dobio je 20-godišnji nogometni reprezentativac i napadač njemačkog RB Leipziga Benjamin Šeško.