Szijjarto o Ini: “Samo možemo držati palčeve da će se vlasnici upustiti u civilizirani dijalog”

Autor:

01.07.2022., Banja Luka, Bosna i Hercegovina - Madjarski ministar vanjskih poslova i trgovine Peter Szijjarto na konferenciji za medije nakon sastanka sa srpskim clanom Predsjednistva BiH Miloradom Dodikom u Administrativnom centru Vlade RS.   Photo: Dejan Rakita/PIXSELL

Dejan Rakita/PIXSELL

Mađarski ministar vanjskih poslova i trgovine Peter Szijjarto, koji je boravio u Zagrebu na sastanku Partnerstva za transatlantsku energetsku i klimatsku suradnju, u razgovoru za N1 televiziju kritizirao je euroatlantsko partnerstvo zbog rata u Ukrajini.

Smatra da bi spašavanje života sada trebala biti najvažnija dužnost međunarodne zajednice. “Reći ću vam zašto se za to zalažemo nešto više nego drugi Europljani. Zato što i Mađari ginu u ovom ratu. Nijemci, Danci i Nizozemci ne ginu, ali Mađari ginu jer imamo prilično veliku mađarsku manjinsku zajednicu u Ukrajini, radi se o 150.000 ljudi. Njih sada naveliko regrutiraju u ukrajinsku vojsku i šalju na prvu crtu, a nažalost, mnogi od njih ginu”, rekao je.

Na konstataciju da su to ukrajinski državljani, mađarski ministar je rekao: “Da, ali mađarske su etničke pripadnosti, a mislim da smo jedina nacija u EU-u koja gubi živote u Ukrajini. Zato smo više osjetljiviji na mir i spašavanje života te zato tražimo hitan prekid vatre i mirovne pregovore jer ćemo živote spasiti samo putem mira”.

‘Retorika rata mnogo glasnija i snažnija nego retorika mir’

Što se tiče uvjeta mirovnih pregovora, Szijjarto je rekao da se treba poštovati teritorijalni integritet i suverenitet. “Budući da nismo strana u ovom sukobu, ne možemo određivati uvjete, ali možemo reći da bez mirovnih pregovora neće biti mira, a ako ne bude mira, ljudi će i dalje ginuti, što želimo izbjeći. Dakle, za nas je mir svakako na prvom mjestu i najhitnija dužnost. I nadamo se da će Europljani, odnosno članovi transatlantske zajednice također zauzeti taj stav”, rekao je i dodao da je u ovoj hemisferi ‘retorika rata mnogo glasnija i snažnija nego retorika mira’.

Poručio je da se mađarski stav u Europi ne poštuje, iako, kaže, provode najveću humanitarnu operaciju u njihovoj povijesti. “Ne zaboravite jednu stvar: ako dođe do eskalacije rata, eskalacija se neće dogoditi tisuće kilometara dalje ni preko oceana, eskalacija započinje u susjednim regijama, a mi ne želimo biti dio ovog rata. To je vrlo ozbiljno i to moramo naglasiti i žalimo što to drugi ne shvaćaju”, poručio je.

Szijjarto je poručio da do mira jednom mora doći. “Pogledate li povijest ratova, kako je dolazilo do njihova okončanja? Dijalogom, razgovorom, mirovnim pregovorima. Ako ne budu razgovarali i držali komunikacijske kanale otvorenima, neće biti nade za mir. Zar se želimo naći u situaciji da izgubimo čak i nadu za mir? Ne bih rekao”, rekao je za ‘Točku na tjedan’ N1 televizije.

Dodao je i da se ovaj rat trebao izbjeći. “Postoji izreka da je rat uvijek neuspjeh diplomacije, a mir je uvijek uspjeh diplomacije. Svjedočili smo neuspjehu diplomacije, nadam se da ćemo svjedočiti i njezinu uspjehu. Osuđujemo rat, očito je tko je koga napao. Osuđujemo to i mislimo da rat ni za što ne može biti rješenje, ali Mađari imaju jasan stav: ne želimo biti sudionici ovog sukoba i želimo mir u svom susjedstvu”, rekao je.

Szijjarto je rekao da je Viktor Orban dobio poziv da posjeti Kijev. Sada, kaže, trebaju obaviti tehnički dio posla u pogledu priprema. “Nakon što se ispune svi preduvjeti, posjet se može održati, no sada smo u fazi tehničkih priprema”, pojasnio je i dodao da poziv Kijeva cijene. “Premijer je nedavno u Bruxellesu razgovarao s predsjednikom Zelenskim. Uvijek smo spremni za dijalog, nadamo se da će dijalog imati smisla. Sada sve pripremamo pa ćemo vidjeti”, rekao je.

‘Suludo i neprihvatljivo!’

Europska unija Mađarskoj je zamrznula sredstva, a Szijjarto ističe da ‘to frustrira’, ali i ističe da im to ne nanosi štetu. “Iz perspektive realne ekonomije mađarsko je gospodarstvo u ekspanziji. No u čemu je ovdje problem? Radi se o principu. Europski fondovi nisu poput humanitarnih donacija. Nisu stvoreni zahvaljujući milostivosti naših zapadnih prijatelja. Europski su fondovi rezultat postignuća europskih naroda, uključujući Hrvate i Mađare. Mađarski narod ima svoj udio u uspostavi tih fondova. Ne dati Mađarskoj dio tih sredstava koja joj pripadaju, i to zbog političkih razloga, suludo je i neprihvatljivo!”, poručio je.

Dodao je da je mađarska Vlada desna, domoljubna i kršćanska. “Apsolutno idemo protiv glavne struje i uspješni smo, ali Bruxelles to ne može probaviti, i to je to!”, istaknuo je poručujući da im se naprosto ne sviđa što postoji vlada koja se protivi federalizmu, koja se zalaže za nacionalnu nadležnost, suverenost i koja je uspješna. Dodao je da činjenice pokazuju da se radi o političkom pitanju.

Komentirajući regiju i podršku Miloradu Dodiku, Szijjarto je rekao:” Imamo vrlo dobar strateški i prijateljski odnos sa Srbijom i predsjednikom Vučićem, a imamo i vrlo dobar odnos s Republikom Srpskom i njezinim predsjednikom. Jedno ne biste trebali zaboraviti: pobijedio je na izborima, što znači da su Srbi, odnosno građani Republike Srpske, izabrali njega i to treba poštovati”.

Dodao je da smatraju da je stabilnost zapadnog Balkana za njih ključna, zato se, primjerice, zalažu za ubrzanje procesa pristupanja EU-u. “No, smatramo da je ekonomska stabilnost veoma važan aspekt stabilnosti općenito. Zato smo pokrenuli natječaj za mala i srednja poduzeća u Republici Srpskoj i uvijek smo otvoreni za razgovore o financijskoj pomoći”, istaknuo je.

‘Mi tu ne možemo ništa…’

Naglasio je da bi bilo vrlo loše kad bi se mađarska vlada uplitala u odluku o Ini. “To prepuštamo vlasnicima i svesrdno se nadam da će se vlasnici upustiti u civilizirani dijalog o tome. Imam osjećaj da je cijela ova priča o Ini bacila svojevrsnu sjenu na naše odnose. Iako, što se nas tiče, bilo bi moguće odvojiti pitanje Ine od svih drugih aspekata naše bilateralne suradnje jer smatramo da bi bilo mnogo priča o uspjehu, što bi pomoglo Hrvatima i Mađarima te bi bilo na korist obiju naših država. No iz nekog razloga, aktualna hrvatska vlada nije sprema odvojiti ova pitanja, želi sveobuhvatno promatrati bilateralna pitanja, uključujući Inu. Ali mi tu ne možemo ništa…”, rekao je Szijjarto.

“Samo možemo držati palčeve da će se vlasnici upustiti u civilizirani dijalog. Ne shvaćam, a o tome ću razgovarati i sa svojim prijateljima Gordanom i Davorom, zašto ne možemo odvojiti pitanje INA-e od drugih aspekata bilateralne suradnje”, rekao je, između ostalog, mađarski ministar vanjskih poslova za N1.

OZNAKE: peter szijjarto

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.