Svjetsko prvenstvo u hokeju – Finska teško, a Kanada lako do pobjede

epa10634760 Mikhail Rakhmanov (R) of Kazakhstan in action against goaltender Joel Hofer of Canada during the preliminary round group B match between Canada and Kazakhstan at the IIHF Ice Hockey World Championship 2023 in Arena Riga, Latvia, 17 May 2023.  EPA/TOMS KALNINS

EPA/TOMS KALNINS

Finska je kao domaćin, u Tampereu, vrlo teško svladala Francusku 5-3 (1-1, 2-1, 2-1) u ogledu 4. kola skupine A Svjetskog prvenstva u hokeju na ledu.

Francuzi su poveli golom Chakiachvilija već u prvoj minuti. Potom se rezultat okrenuli Pesonen i Oksanen, ali sve do kraja Francuzi su prijetili domaćinu. Novi kontakt Francuska je napravila u 50. minuti kada je Bertrand smanjio na 3-4, ali sve je odlučeno minutu prije kraja kada je Manninen postavio konačnih 5-3.

Amerikanci su prvi na ljestvici skupine A s 12 bodova, dok uz utakmicu manje po osam imaju Danska i Švedska. Finska ima sedam bodova.

Kanada nije imala takvih problema te je lako pobijedila Kazahstan 5-1 (4-1, 0-0, 1-0). Dva pogotka za Kanađane je dao Crouse, a po jedan Weegar, Veleno i Blais. Na drugoj strani jedini je strijelac bio Beketajev.

Kanada je vodeća u skupini B s 11 bodova. Švicarska ima devet bodova, sedam ima Češka, a Latvija je na pet.

Najbolje četiri reprezentacije svake skupine izborit će plasman u četvrtfinale.