Studija Imperial Collegea: Omikron nosi niži rizik hospitalizacije od delte, za necijepljene ovo ne vrijedi

Autor:

02.04.2021., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - U sarajevskoj Opcoj bolnici ukupno je 186 hospitaliziranih usljed zaraze virusom Covid-19. Ukupno 10 pacijenata je na intenzivnoj njezi, a cetiri na respiratoru. 1. travnja je, nakon dugo vremena, bio prvi dan bez smrtnih slucajeva.rPhoto: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Studija provedena na uglednom londonskom Imperial Collegeu sugerira da zaraza sojem omikron, koji se ubrzano širi, nosi nešto niži rizik hospitalizacije nego zaraza deltom.

U studiji se proučavao udio hospitaliziranih zaraženih omikronom i deltom na uzorku od 56.000 slučajeva omikrona i 269.000 slučajeva delte. Svi slučajevi potvrđeni su PCR testiranjem.

Što kažu rezultati studije?

Za ljude koji su zaraženi omikronom vjerojatnost hospitalizacije je oko 15-20% niža nego za one zaražene delta sojem koronavirusa, pokazali su rezultati studije.

Prema istoj studiji Imperial Collegea, za osobe zaražene omikronom vjerojatnost da će provesti noć ili dulje u bolnici je 40-45% niža nego za one zaražene deltom.

Rezultati pokazuju i da je vjerojatnost hospitalizacije osoba koje su ranije preboljele covid 50-60% niža u odnosu na one koji nisu preboljeli covid.

Rizik hospitalizacije je sličan za one s omikronom i deltom pod uvjetom da su primili najmanje dvije doze cjepiva, pokazalo je istraživanje.

No rizik hospitalizacije je veći za one koji nisu primili nijednu dozu cjepiva, navode znanstvenici u studiji.

Najnovija britanska studija: “Omikron manje uspješno napada pluća”

Snižen rizik hospitalizacije

“Naša analiza pokazuje dokaze za umjereno sniženje rizika hospitalizacije s omikron varijantom nego s deltom”, rekao je profesor Neil Ferguson s Imperial Collegea.

“Međutim, izgleda da to snižavanje rizika anulira smanjena efikasnost cjepiva protiv infekcije omikronom”, dodao je Ferguson, koji je upozorio da bi visoka stopa zaraze omikronom mogla dovesti do povećanih zahtjeva za zdravstvenim uslugama nastavi li broj novih slučajeva rasti istom brzinom.

“Iako je snižen rizik hospitalizacije za zaražene omikronom ohrabrujuća vijest, rizik infekcije ostaje izuzetno visok. Uz korištenje booster doze, cjepiva i dalje ostaju najbolja zaštita protiv infekcije i hospitalizacije”, rekla je koautorica studije Azra Ghani, prenosi Index.

Virusni imunolog Jonjić: “Omikron se brzo širi, nema dokaza da je manje opasan. Ne smijemo prestati s cijepljenjem”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.