Sporazum solidarnosti može postati štetan. Ostane li Slovenija bez plina Hrvatska joj mora pomoći nauštrb svojih velikih tvrtki

Autor:

12.01.2022., Zagreb - Pogled s juzne obale Save na toplanu u naselju Borovje. 
 Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

Davor Puklavec/PIXSELL

Sporazum solidarnosti koji je Hrvatska potpisala sa Slovenijom ima i negativnu stranu. Ako u nadolazećoj zimi u Sloveniji ne bude dovoljno plina za kućanstva, mala i srednja poduzeća, ustanove, socijalne službe ili postrojenja centralnog grijanja, u pomoć će joj morati priskočiti Hrvatska i to tako da smanji ili obustavi isporuku svima osim svojim kućanstvima, malim i srednjim poduzećima, ustanovama i postrojenjima za centralno grijanje, odnosno zaštićenim kupcima u uvjetima krize u opskrbi plinom.

Ako Hrvatska neće imati dovoljno plina za kućanstva i ostalo Slovenija će morati reagirati po pravilima sporazuma.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović objasnio je da je prema europskim uredbama svaka država članica dužna potpisati takav sporazum, posebice sa susjednim zemljama i zemljama koje mogu imati utjecaj na sigurnost opskrbe plinom u toj državi, piše Novilist.

Rekao je i da na ovakve sporazume solidarnosti treba gledati kao na dio cijelog paketa kojim zemlje EU-a nastoje osigurati opskrbu plinom, pa je podsjetio i na to da je Vijeće ministara energetike ovaj tjedan zaključilo da se pokrene zajednička nabava plina na razini cijele Unije, što bi trebalo pridonijeti nižim cijenama energenata.

Donesen je i zaključak koji se odnosi na stvaranje novoga indeksa prema kojem bi se određivale cijene plina i uspostava cjenovnih koridora, odnosno najniže i najviše cijene plina.

Iz Ministarstva gospodarstva i održivog su rekli kako su u tijeku razgovori o sličnim sporazumima s Republikom Austrijom, Saveznom Republikom Njemačkom, Talijanskom Republikom i Mađarskom.

Ako se ti sporazumi na kraju dogovore i potpišu, to znači da će u slučaju nestašice plina za zaštićene kupce u tim zemljama Hrvatska biti dužna smanjiti ili obustaviti isporuku svima koji nisu zaštićeni kupci, kako bi plin koji ima, a nije nužan za potrošnju zaštićenih kupaca, dostavila u te države. Isto će morati učiniti i te države kako bi osigurale plin za zaštićene kupce u Hrvatskoj, piše Novilist.

Plan za krizu

“Kupci kategorije industrije sa svojim opskrbljivačima mogu dogovoriti uvjete prekida isporuke, a iznimno je važno da se prepoznaju osjetljivi tehnološki procesi na distribucijskim sustavima kako bi im se omogućilo vrijeme od 24, odnosno 48 sati počeka, u kojem bi se na siguran način obustavila proizvodnja, ako kod kupca ne postoji zamjensko gorivo”, izvjestili su iz Ministarstva za Novilist.

To znači da će Hrvatska, koja ima puno bolju situaciju s opskrbom plinom od brojnih članica Unije, morati zaustavljati svoju industriju ako u nekoj od država s kojima će imati potpisan sporazum bude ugrožena opskrba zaštićenih kupaca plina.

Uredba koja upućuje članice Unije na solidarnost kad je u pitanju opskrba plinom postoji od 2017. godine, ali do ove godine potpisana su tek dva takva sporazuma, oba je potpisala Njemačka i to s Danskom i Austrijom.

Vlada je jučer produljila uredbu kojom se nastavlja primjena sniženih trošarina do kraja studenoga, pa će tako na najprodavanije energente osnovni dizel i benzin i dalje vrijediti niže trošarine, čime država i dalje usporava poskupljenje goriva.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.