Slovenija plus 35 protiv Japana, Španjolska gurnula Argentinu na rub ispadanja

epa09375943 Luka Doncic (L) of Slovenia in action against Yudai Baba (R) of Japan in the men's preliminary round Group C match between Slovenia and Japan during the Basketball events of the Tokyo 2020 Olympic Games at the Saitama Super Arena in Saitama, Japan, 29 July 2021.  EPA/KIYOSHI OTA

EPA/KIYOSHI OTA

U četvrtak su odigrane dvije utakmice košarkaškog turnira skupine C. Slovenija i Španjolska su pobjedama nad Japanom i Argentinom došle do omjera 2-0 te će u međusobnom ogledu odlučiti o pobjedniku skupine i statusu nositelja, dok će Argentina, pred početak turnira označena kao jedan od kandidata za medalju, protiv Japana tražiti mogućnost za prolaz među momčadima iz kategorije najboljih trećih.

Slovenija je u prvom kolu Argentini ubacila 118 koševa, a u drugom kolu u četvrtak Japanu dva manje. Za konačnih 116-81 najzaslužniji je, naravno, fenomenalni Luka Dončić: 25 koševa (šut 8/15) i po 7 skokova i asistencija za 25 minuta u igri! Sjajan je bio i Zoran Dragić sa 24 koša (10/13), Klemen Prepelič ubacio je 12 (4/15) i 5 asistencija, Jaka Blažič 10 koševa (4/10) i 4 skoka.

Za Japance daleko najbolji su bili igrač Washington Wizardsa Rui Huchimura koji je ubacio 34 koša (13/28) i uhvatio 7 skokova te Yuta Watanabe iz Toronto Raptorsa sa 17 koševa (7/15) i 7 skokova.

Argentina je protiv Španjolske bolje otvorila utakmicu i povela 15-6 ali je onda Španjolska najviše zahvaljujući Rickyju Rubiju i njegovih 11 koševa došla u vodstvo 16-15. Rubio je tada morao izaći zbog krvarenja iz nosa a Argentinci su do kraja prvog perioda otišli na +5, 25-20.

Španjolska je odigrala odličnu drugu četvrtinu, pojačala je momčad Sergija Scariola obranu, u napadu su ubrzali loptu i na poluvremenu došli do vodstva 40-34, uz šut 6/14 za tri ali i samo jedan napadački skok, naspram 10 Argentine.

U trećem periodu Španjolci su pojačali ritam i otišli na 61-47, ali Argentinci su u zadnjoj minuti serijom 6-0 smanjili razliku na 61-53. Zadnjuu četvrtinu Španjolci su odigrali u istom ritmu, držali prednost između 10 i 14 razlike i na kraju pobijedili sa 81-71.

Ricky Rubio sa 26 koševa (8/13, trica 5/6) i 4 asistencije daleko najbolji kod Španjolaca, Nicolas Laprovittola 27 (9/14) koševa za Argentinu.

U trećem kolu u nedjelju igrat će Argentina – Japan i Španjolska – Slovenija.