SJAJNO FINALE: Dancima prvo olimpijsko zlato

epa05505554 The Gold medal team of Denmark react during the awarding ceremony of the men's Handball tournament for the Rio 2016 Olympic Games at the Future Arena in the Olympic Park in Rio de Janeiro, Brazil, 21 August 2016.  EPA/SRDJAN SUKI

– Prvi put u povijesti danski rukometaši su postali olimpijski pobjednici.

U sjajnom finalnom susret Danska je pobijedila Francusku 28-26 (16-14) zaustavivši Francuze na putu do trećeg uzastopnog olimpijskog zlata.

Danske rukometašice su najuspješnije u povijesti s tri olimpijska zlata, a sada su se na ‘olimp’ prvi puta uspeli i danski rukometaši.

Francuska je nešto bolje ušla u susret, povela je 3-1, međutim nakon što su Danci došli na 5-5, do same završnice prvog dijela gledali smo izjednačenu igru u kojoj su se momčadi izmjenjivale u vodstvu. U posljednje dvije minute Danska je s dva gola pobjegla na odmor s plus dva (16-14) .

U drugom dijelu Danci nisu ispuštali prednost. U 49. minuti imali su velikih 25-20, no aktualni svjetski prvaci smanjili su na svega gol zaostatka (26-25). Danci potom bježe na 28-25 i Francuska se nije uspjela vratiti. Na koncu je završilo 28-26.

Dance je do najvećeg uspjeha u povijesti predvodio Mikkel Hansen s osam golova, dok su Lasse Svan, Kasper Sondergaard, Morten Olsen i Henrik Toft Hansen dodali po četiri gola. Kod Francuza su najefikasniji bili Michael Guigou sa šest, Nikola Karabatić s pet, te Daniel Narcisse sa četiri gola. Sjajni Thierry Omeyer je imao 15 obrana, dvostruko više od svog danskog kolege Niklasa Landina, no nije pomoglo.

U susretu za treće mjesto Njemačka je pobijedila Poljsku 31-25 (17-13).

Poljska je bolje ušla u susret i sredinom prvog poluvremena imala je tri gola prednosti (8-5), No, Nijemci tada rade seriju 5-0 i prelaze u vodstvo 10-8. Nakon toga više niti jednom nisu ispustili prednost. U 38. minuti imali su i velikih +6 (21-15), a u 42. minuti i sedam pogodaka prednosti (25-18). Na koncu je završilo 31-25.

Njemačku su do pobjede predvodili Tobias Reichmann sa sedam, Uwe Gensheimer sa šest, te Patrick Wiencek s pet golova, dok je Andreas Wolff sakupio 12 obrana.

Kod Poljaka, koji su u četvrtfinalu pobijedili Hrvatsku, najbolji su bili Krzysztof Lijewski i Przemyslaw Krajewski sa po pet golova, dok je Piotr Wyszomirski sakupio 16 obrana.

Njemačkoj je ovo četvrta olimpijska medalja pri čemu prva bronca. Posljednju medalju njemački rukometaši osvojili su u Ateni 2004. gdje su izgubili u finalu od Hrvatske. Poljska rukometna vrsta je ostala na jednoj bronci iz 1976. godine.

OZNAKE: Danci, zlatno