Saudijski Mohammed bin Salman želi više od mira na samitu o Ukrajini kojeg organizira

Autor:

epa10752595 A handout photo made available by Saudi Royal Palace shows Saudi Crown Prince Mohammed bin Salaman (R) welcoming Turkey's President Recep Tayyip Erdogan (L) in Jeddah, Saudi Arabia, 17 July 2023 (issued 18 July 2023). Erdogan had talks with the Saudi Crown Prince and witnessed the signing of bilateral agreements.  EPA/BANDAR AL-JALOUD HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/BANDAR AL-JALOUD

Drevni lučki grad Jeddah u Saudijskoj Arabiji na Crvenom moru, bit će domaćin razgovora o budućnosti rata između Rusije i Ukrajine.

Prijestolonasljednik Mohammed bin Salman misli da može biti dobar medijator. Prošle jeseni imao je ulogu u oslobađanju zapadnih plaćenika koje su zarobile ruske snage tijekom borbi u Ukrajini. Sada je domaćin sastanka na vrhu na kojem se raspravlja o miru u zemlji.

Ukrajinski dužnosnici kažu da samit u Saudijskoj Arabiji dobar za njih, jer “uništava narativ Rusije” da Ukrajinu podržavaju samo “zemlje kolektivnog Zapada”. Očekuju da će biti zastupljeno čak 40 nacija, uključujući SAD i Indiju.

U danima uoči samita Ukrajinci su iznijeli svoju namjeru. “Naš cilj u Saudijskoj Arabiji je razviti jedinstvenu viziju formule koja će razraditi mogućnosti održavanja budućeg Globalnog mirovnog samita”, rekli su, misleći na mirovni plan Ukrajine.

Da će Moskva samo “nadzirati”, a ne prisustvovati, može rezultirati neuspjehom samita. Ipak, ukrajinski dužnosnici polažu nade u to, “ujediniti svijet oko Ukrajine”. Bijela kuća šalje savjetnika za nacionalnu sigurnost Jakea Sullivana.

Dužnosnici američkog State Departmenta to predstavljaju kao “priliku za pronalaženje “potencijalnog diplomatskog rješenja rata” i za nacije koje se inače ne bi mogle čuti izravno s Kijevom da razgovaraju licem u lice s ukrajinskim dužnosnicima .

Prvo zasjedanje ove serije tiho su ugostili Danci u lipnju, a okupila je 15 nacija, mnoge s globalnog juga koje u različitoj mjeri podržavaju Putinov argument da je rat bio “neophodan”, da ga je NATO prisilio na invaziju na Ukrajinu.

Taj samit nije proizveo velike vijesti, niti vidljivo odstupanje od ukrajinskog preduvjeta za mir da ruske trupe napuste Ukrajinu. Što je ovaj put drugačije?

Kao prvo, Saudijska Arabija, za razliku od Danske, nije otvoreno stala na stranu u ratu. Još značajnije, Mohammed bin Salman ima velik utjecaj. Poput cesta koje su svojedobno vodile u Rim, Saudijska Arabija je sve više na stjecištu suprotstavljenih globalnih interesa.

Predsjednik Biden došao je u srpnju prošle godine, kineski predsjednik Xi posjetio je nekoliko mjeseci kasnije. Obojica su imali posla s Mohammed bin Salman.

Biden je uspio graditi na njihovom zajedničkom diplomatskom postignuću, mirovnom sporazumu u Jemenu nekoliko mjeseci ranije. Xi je razgovarao o poslu i potpisao memorandume o razumijevanju vrijedne milijarde dolara, ali većina ih nije znala da ih je samo nekoliko mjeseci dijelilo od seizmičkog diplomatskog proboja.

U proljeće ove godine Saudijska Arabija i Kina najavile su mirovni plan za izgradnju povjerenja s Iranom kako bi popravile svoje neprijateljske odnose. Do sada je uspjelo. Dvije su nacije ponovno otvorile diplomatske misije u svojim glavnim gradovima, a najesen će vjerojatno proširiti svoju novootkrivenu suradnju na trgovinu.

Ono što bin Salman najviše želi je stabilno tržište nafte i jače trgovinske odnose diljem Zaljeva. Opasne su samo nesuglasice u regiji. Rat, između naftom bogate nuklearne velesile Rusije i Ukrajine, mogao bi biti katastrofalan.

Ako uspije ukrotiti tu prijetnju, može bolje planirati realizaciju ludo skupe vizije buduće Saudijske Arabije koja se diverzificira od nafte. Njegova ambicija je ono što ga pokreće svaki dan. U njegovom idealnom svijetu, Saudijska Arabija bi bila dominantan geopolitički igrač.

Dio Bidenovog obraćanja bin Salmanu kada su se sastali prošle godine bio je poruka da ne smanjuje  ​​proizvodnju nafte, jer to šteti  građanima SAD-a, a usput pomaže Rusiji da financira svoj rat u Ukrajini, dižući cijene nafte.

Bin Salman je smanjio proizvodnju nafte. Saudijski dužnosnici kažu da ispravno čitaju tržište nafte i da su to učinili kako bi zaštitili vlastite “nacionalne interese”.

On vidi kamo želi ići i dio toga uključuje jedno od najtežih pitanja Bliskog istoka: približavanje Saudijske Arabije Izraelu.

O tome su saudijski pregovori sa SAD-om u tijeku, a navodno uključuju domaće energetske nuklearne elektrane, borbene zrakoplove F-35 i sigurnosna jamstva za pustinjsko kraljevstvo.

SAD želi kompromise od Saudijaca, i obrnuto.

Ne manje važno, kao najveći podupiratelj Ukrajine, SAD cijeni to što je Saudijska Arabija izašla iz diplomatske margine kako bi pomogla Zelenskom.
Postoje druga područja izvan Irana u kojima su interesi Kine i Saudijske Arabije usklađeni, a ne samo njihova međusobna zabrinutost zbog rizika za njihova gospodarstva od neukroćenog rata koji izmiče kontroli na rubu jednog od njihovih najvećih tržišta, Europe.

Bez ekonomske potpore Kine, rusko gospodarstvo i njena sposobnost da vodi rat u Ukrajini mogli bi se urušiti. U manjoj mjeri neke od globalnih južnih nacija koje bi mogle biti za stolom u Jeddahu također pomažu poduprijeti Putinov rat kupujući plin, naftu i druge robe koje on više ne može prodati u Europi.

Upravo te zemlje Ukrajinci najviše žele impresionirati mirovnom inicijativom predsjednika Vladimira Zelenskog u 10 točaka u Jeddahu. Iako je objavljen u prosincu prošle godine, smatraju da ga je ruska propaganda pokvarila i nadaju se da će popraviti štetu, piše CNN.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.