SAD bi kompanijama mogao posuditi naftu iz strateških zaliha, vraćat će ju uz kamate

Autor:

epa09556938 An aerial photo made with a drone shows gasses burning off near oil storage tanks in San Antonio, Texas, 31 October 2021. World leaders are meeting in the United Nations Climate Change Conference of the Parties (COP26) in Glasgow, Scotland to address reductions in carbon emissions and global warming.  EPA/TANNEN MAURY

EPA/TANNEN MAURY

SAD se kompanijama sprema ponuditi mogućnost posudbe nafte iz strateških zaliha u sklopu plana dogovorenog s vodećim azijskim potrošačima energije koji bi trebao zaustaviti rast cijena, rekao je upućeni izvor.

Ministarstvo energetike omogućilo bi kompanijama da posude naftu iz zaliha i potom je vrate, uz kamate. Umjesto sirove nafte mogu vratiti i derivate.

Ministarstvo može i prodavati zalihe, ali rjeđe poseže za tim instrumentom.

Takozvana „zamjena” bit će objavljena tokom dana u koordinaciji s nekoliko zemalja, rekao je izvor iz  administracije Joea Bidena, no nije precizirao koliko će nafte biti stavljeno na raspolaganje kompanijama.

Biden je već pozvao Kinu, Indiju, Južnu Koreju i Japan da im se pridruže i koordinirano puste u opticaj naftu iz zaliha. Japanski i indijski dužnosnici izjavili su da razmatraju kakve im mogućnosti stoje na raspolaganju.

Kina zasada ne želi izravno komentirati poziv Washingtona. Peking je naftu iz rezervi ponudio kompanijama na dražbi već u rujnu, a uprava za zalihe objavila je krajem prošlog tjedna da rade na prodaji, rekavši tek da će pojedinosti objaviti na svojoj internetskoj stranici.

Neimenovani upućeni izvor izjavio je jučer da odaziv Kine i drugih zemalja još visi u zraku i da će zemlje poput Indije i Južne Koreje vjerojatno staviti na raspolaganje tek malu količinu barela.

Zalihe bi trebale biti puštene u opticaj pod dirigentskom palicom Međunarodne agencije za energiju (IEA), koja savjetuje članice Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) u energetskim pitanjima.

Japan i Južna Koreja članice su IEA-e, dok Kina i Indija imaju tek status pridruženih članica.

Inicijativa Washingtona da se zalihe puste u opticaj trebala bi podvrgnuti pritisku vodeće proizvođače okupljene u Organizaciji zemalja-izvoznica nafte i u skupini njihovih saveznika da povećaju ponudu kako bi se ograničio rast cijena nafte.

OPEC+ odbio je opetovane pozive Washingtona i drugih zemlja da poveća proizvodnju i planira u idućem mjesecu na tržište izbaciti samo 400 tisuća barela dnevno više nego u studenome. Ponovo će se sastati i razgovarati i proizvodnoj politici početkom prosinca.

Američki predsjednici odobrili su hitnu prodaju nafte iz strateških rezervi tijekom rata u Libiji 2011. godine, rata u Perzijskom zaljevu 1991. i nakon uragana Katrina 2005. godine, podsjeća Reuters.

OZNAKE: SAD, nafta, Amerika

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.