Sabina Glasovac za Radio Nacional: “Vjerujem da su hrvatske škole sigurne, ali to su mislili i u Beogradu prije tragedije”

Autor:

12.11.2021., Zagreb - Sabina Glasovac, saborska zastupnica SDP-a. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Nakon tragičnih događaja u Srbiji, gdje je u samo dva dana pobijeno šesnaestero osoba, dok su ubojice bili maloljetnik iz ugledne beogradske obitelji i mlađi punoljetnik iz sela Mladenovci i hrvatska vlast postala je svjesna da bi se, uslijed radikalizacije mladih i društva, kao i govora mržnje na društvenim mrežama i u medijima, koji se adekvatno ne kažnjava, mogla dogoditi slična masovna pucnjava. Na žalost, ono čemu svjedočimo u SAD-u gotovo na tjednoj bazi, prelilo se i u regiju, u kojoj još od prošlog rata stotine tisuća građana skrivaju arsenale oružja.

Nakon ostavke ministra prosvjete, u ponedjeljak su na ulicama Beograda prosvjedovale tisuće građana, predstavnika opozicije i prosvjetnih radnika pod nazivom ‘Srbija protiv nasilja’, tražeći smjenu ministra unutarnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Sigurnosno-informativne agencije Aleksandra Vulina, kao i zaustavljanje dalje promocije nasilja u medijima i javnom prostoru. Među njihovim zahtjevima je i smjena Savjeta Regulatornog tijela za elektroničke medije, zatim gašenje tiskanih medija i tabloida koji promoviraju mržnju i nasilje i kontinuirano krše novinarski kodeks te oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama koje promoviraju nasilje poput Pinka i Happy TV-a

Potaknut užasom u susjedstvu, ministar obrazovanja Radovan Fuchs poslao je svim ravnateljima škola Hrvatske pismo i pozvao ih da ulože dodatne napore u razgovor s učenicima o slučaju u Beogradu. Pozvao je ravnatelje da organiziraju sastanke u školi, da više pozornosti posvete i roditeljima te da većim angažmanom još jednom svim učenicima pojasne da su škole mjesto nulte tolerancije na nasilje. Jučer su škole trebale organizirati okupljanje sve djece, posvećeno prenošenju nekoliko osnovnih poruka. U pismu koje je poslao ministar dodatno se navodi: “Razgovarajte s djecom o događaju u Beogradu, tragediji koja je u svih nas izazvala različita emocionalna stanja. Organizirajte da u svakom razrednom odjelu razrednik, stručni suradnik ili drugi učitelj i nastavnik otvoreno razgovaraju s učenicima o događaju u Beogradu, što ih je posebno zastrašilo, zabrinulo ili rastužilo, koja razmišljanja i osjećaje je to u njih potaknulo.”

Sve je za Radio Nacional komentirala Sabina Glasovac, bivša pomoćnica ministra obrazovanja, sadašnja potpredsjednica Hrvatskog sabora iz redova SDP-a,  i članica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu.

“Strašna je to tragedija, teško je pronaći riječi kojima bi se opisali osjećaji… Vjerujem da su hrvatske škole i ulice sigurne, ali vjerujem da bi to rekli i u Beogradu prije tragedije”, rekla je voditelju Radio Nacionala Saši Matijašu Sabina Glasovac.

Istaknula je da je trend nasilja u Hrvatskoj – od nasilja u obitelji, preko vršnjačkog nasilja do govora mržnje – u porastu, “Država je spora u onome što nam govore istraživanja – da su pandemija i potres ostavili velike posljedice na mentalno zdravlje”, istaknula je.

Masovni mediji, pa tako i javna televizija, smatra Sabina Glasovac mogu biti korektiv društva. “Mogu biti, s pravim pristupom i načinom sadržaja, kroz promicanje dobrih društvenih vrijednosti. Ne promoviramo više pozitivne aspekte Hrvatske – naši su mediji puni senzacionalizma, izgledaju kao crna kronika”, istaknula je.

“Nama trebaju škole i društvo koje će biti sigurna, podržavajuća mjesta. Do toga možemo doći samo ljudskim fakrotom, tu ne pomaže ni umjetna inteligencija. Tu samo pomažu ljudi, ljudski pristup i jasni planovi i ciljevi koje želimo postići, prevencija. A temelj prevencije je edukacija i, naravno, kućni odgoj. To je nešto što je iznimno bitno, gdje se opet iz vida ne smije izgubiti da je razgovor, slušanje, podrška i toplina to što čini obitelj, a ne lijepi dvori u kojima živite ili standard života kojeg si možete priuštiti. Naravno da bez novca ne možete, ali bez ljudskosti možete još i manje”, zaključila je.

Cijelo gostovanje poslušajte u nastavku:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.