ROLAND GARROS: Nadal u tri seta preko Federera do 12. pariškog finala

epa07632487 Rafael Nadal of Spain plays Roger Federer of Switzerland during their men’s semi final match during the French Open tennis tournament at Roland Garros in Paris, France, 07 June 2019.  EPA/JULIEN DE ROSA

EPA/JULIEN DE ROSA

Pariški rekorder Rafael Nadal u nedjelju će igrati u svom 12. finalu u Roland Garrosu, nakon što je u petak u polufinalu nadigrao Švicarca Rogera Federera sa 6-3, 6-4, 6-2 za dva sata i 25 minuta igre.

Nadal je tako prekinuo Federerov pobjednički niz u međusobnim dvobojima koji je potrajao od Australian Opena 2014. godine, a u kojem je 37-godišnji Švicarac slavio u pet posljednjih mečeva, od čega su četiri bila finala. No, Španjolac i dalje ostaje nepremostiva prepreka za Federera na pariškoj crvenoj zemlji.

Bio je to njihov šesti dvoboj u Roland Garrosu i šesta pobjeda Nadala, a druga u kojoj je Španjolac ostavio Federera bez seta. Uvjerljivije ga je pobijedio samo u finalu 2008. godine, kad je bilo 6-1, 6-3, 6-0 za Rafu.

Nadal je u prvom setu poveo sa 3-0, Federer je uspio vratiti ‘break’ zaostatka i doći do 2-3, ali je potom odmah izgubio servis, što je 33-godišnjem Španjolcu bilo dovoljno za osvajanje prve dionice.

U drugom setu je Federer prvi došao do ‘breaka’, poveo 2-0, ali prednost nije dugo potrajala. Nadal je vratio izgubljeno u trećem gemu, a potom još jednom slomio Federerov servis u devetom i mirno priveo set kraju. U trećem setu nikakve neizvjesnosti nije bilo, jer je Španjolac s dva ‘breaka’ odjurio do prednosti 5-1 i nakon 145 minuta igre zapečatio mjesto u nedjeljnom finalu.

Nadal tamo čeka pobjednika dvoboja najboljeg svjetskog tenisača Srbina Novaka Đokovića i Austrijanca Dominica Thiema, preko kojega je prošle godine stigao do svog 11. trijumfa u Roland Garrosu. Nadal protiv Đokovića ima dvije pobjede manje u međusobnim dvobojima (26-28), ali u Roland Garrosu vodi sa 6-1. Đoković ga je pobijedio u četvrtfinalu 2015. godine. Nadal u međusobnim dvobojima s Thiemom vodi sa 8-4 i ima 3-0 u Roland Garrosu, ali je 25-godišnji Austrijanac slavio u njihovom posljednjem meču odigranom u polufinalu turnira u Barceloni ove godine.

Današnjom polufinalnom pobjedom Nadal je povećao prednost u međusobnim dvobojima s Federerom na 24-15.