Rijeka slavila u Jadranskom derbiju i preuzela treću poziciju na ljestvici

16.04.2023.,Rijeka - SuperSport Prva HNL,29. kolo ,Rijeka - Hajduk.Frigan Matija Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Nel Pavletic / Pixsell

Prvi put nakon više od tri godine odnosno pet uzastopnih poraza Rijeka je slavila u Jadranskom derbiju odigranom na Rujevici. Bijeli su u sklopu 29. dionice SuperSport HNL-a pred 7.749 gledatelja pogocima Matije Frigana i Antonija Marina bili bolji od Hajduka rezultatom 2:0 (1:0).

Izabranici Sergeja Jakirovića su 12. pobjedom u sezoni došli do 41. osvojenog boda te se sad nalaze na trećem mjestu ljestvice s dva boda prednosti pred Osijekom i Varaždinom.

Hajduk je pak sedmi put ovog prvenstva napustio travnjak pognute glave te mu sad zaostatak za vodećim Dinamom iznosi velikih 12 bodova.

Domaćin je terensku inicijativu iskoristio u 9. minuti kada je Vukčević ubacio s lijeve strane, a loptu u gol Hajduka je udarcem glavom sa šest metara poslao usamljeni Frigan. Mladom reprezentativcu to je bio 11. pogodak u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

Marin je u 21. minuti ubačajem iz kornera pronašao Dilavera, a on je s desetak metara atraktivno pucao škricama te je loptu poslao pokraj stative. Minutu kasnije Ampem se sjurio po desnoj strani nakon čega je uputio prizemni ubačaj u peterac, ali Frigan nije stigao na vrijeme reagirati.

Prvi pokušaj gostiju na utakmici bilježimo u 25. minuti kada je Lovrencsics uposlio Pukštasa, a njegov udarac iz prve s ruba šesnaesterca s lakoćom brani Labrović.

Frigan se u 36. minuti pored Vuškovića izborio za ubačaj s desne strane, no Lučić u petercu dolazi do lopte prije Marina. Nedugo potom na suprotnoj strani travnjaka Benrahou je ubačajem tražio Kalinića, no on pored Galešića i Dilavera nije uspio skočiti.

16.04.2023.,Rijeka – SuperSport Prva HNL,29. kolo ,Rijeka – Hajduk Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Gosti su u 40. minuti dobili priliku iz slobodnog udarca s 18 metara nakon što je Galešić skrivio prekršaj na Kaliniću, ali Fossati je dva puta pogodio živi zid.

U posljednjoj minuti prvog dijela Benrahou je ubacio iz slobodnog udarca s lijeve strane, a lopta je Dilavera pogodila u ruku, no sudac Pajač je odmah opravdano signalizirao da se ne radi o kažnjivoj situaciji.

Nakon povratnog dodavanja Dilavera prema Labroviću u 49. minuti ispucavanje vratara Rijeke blokirao je Pukštas, ali lopta se odbila pokraj okvira gola.

Domaćin je odličnu šansu propustio u 53. minuti kada je Hodža povukao kontru u kojoj je u šansu gurnuo Marina, a njegov prizemni udarac s 12 metara dobrom intervencijom brani Lučić.

Veliku pogrešku je u 56. minuti napravio Vušković nakon koje se prema golu Hajduka sjurio Vušković, no u situaciji 1 na 1 s Lučićem kao pobjednik duela izlazi vratar gostiju.

Dvije minute kasnije nova pogreška Vuškovića nakon koje je Ampem povratnim dodavanjem uposlio Jankovića, a njegov udarac od bloka odlazi u korner. Nakon ubačaja iz kuta Ferro je nespretno prenio loptu na drugu stativu odakle ju je Vukčević poslao pokraj gola.

Dobru šansu Hajduk je imao u 66. minuti. Nakon ubačaja Lovrencsicsa s desne strane lopta se odbila do Benrahoua, a njegov udarac s osam metara iskosa izvrsno nogom brani Labrović. Isti igrač je potom dobro ubacio iz kornera, ali Awaziem je zakasnio na loptu na drugoj stativi.

Bili su mrežu Rijeke zatresli u 70. minuti preko Pukštasa, no signalizirano je prethodno zaleđe asistenta Awaziema zbog čega pogodak nije priznat.

16.04.2023.,Rijeka – SuperSport Prva HNL,29. kolo ,Rijeka – Hajduk.Rokas Pukstas Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Pitanje pobjednika riješeno je u 75. minuti. Bio je to mat u tri poteza. Banda je usmjerio loptu na desnu stranu odakle ju je Grgić prebacio na drugu stativu, a usamljeni Marin je pogodio mrežu Hajduka.

Nakon ubačaja s lijeve strane u 81. minuti smo vidjeli atraktivan pokušaj Mlakara koji je otišao malo pored suprotne stative.

U 89. minuti Janković je s lijeve strane ubacio za Bandu koji je sa sedam metara glavom pucao iznad grede. Nedugo potom je dobru šansu propustio i Grgić čiji je udarac u posljednji trenutak blokirao Awaziem.

Banda je bio aktivan i u 93. minuti kada je poslije dodavanja Grgića pucao sa 17 metara, a ishod je i ovaj put bio isit, lopta je otišla iznad grede. Bilo je to posljednje uzbuđenje na Jadranskom derbiju.