‘Rezidencije umjetnicima daju dobre smjernice’

Autor:

Sophia Mage

 

Otočka veza je suradnički program pet europskih umjetničkih organizacija koje organiziraju rezidencije za umjetnike i umjetničke kolektive na otocima Bornholmu u Danskoj, Mallorci u Španjolskoj, Naxosu u Grčkoj, Cresu u Hrvatskoj te u gradu Limericku u Irskoj. Nakon tri godine djelovanja Otočka veza dobila je potporu Programa Europske unije – Kreativne Europe, a udruga Domino jedini je vodeći partner iz Hrvatske koji je ove godine dobio potporu u kategoriji manjih projekata europske suradnje. Održavanjem na autentičnim lokacijama, program rezidencija pruža mogućnost odvajanja od uobičajenog užurbanog ritma, uz stavljanje fokusa na pitanja poput održivosti, potreba lokalnih zajednica te razmjena vještina. Ove godine Domino će u sklopu projekta realizirati četiri rezidencije – dva hrvatska kolektiva odlaze na Mallorcu i u Dansku, a umjetnici iz Mallorce i Danske dolaze na rezidencije na otok Cres u Hrvatsku.U Hrvatskoj se rezidencijalni program održava kroz program Fond za druge udruge Domino, kroz platformu Mreže izvedbenih umjetnosti i podršku Zaklade Kultura Nova.
Hrvatske umjetnice Dora Popić i Lucija Bužančić otputovale su na dvotjednu rezidenciju u C.I.N.E. – Centar d’Investigació Escènica de Sineu na Mallorci, u sklopu koje će 8. kolovoza održati i javnu prezentaciju svoga rada u nastajanju „Linija” koji istražuje granice animacije i suvremenog cirkusa. Lucija je autorica animiranih filmova i animatorica, a Dora arhitektica i cirkuska umjetnica. Njihov projekt „Linija” interdisciplinarna je predstava u kojoj se bave jednom umjetničkom temom, izražavajući se svaka kroz svoj medij. Domaći kolektiv Soundspiels, autora Nicole Hewitt, Ivana Slipčevića i Vide Guzmić, krajem kolovoza odlazi na dvotjednu rezidenciju u Dansku kako bi do 14. rujna razvijali novi audiovizualni projekt „Sightings/Sittings” koji se bavi istraživanjem ideje krajolika u najširem značenju te riječi. U rujnu na otok Cres dolaze španjolski umjetnici te danski umjetnici pod vodstvom koreografkinje Sophie Mage koji će u Palači Moise razvijati svoje umjetničke projekte. Patricijska gradska kuća Moise, renesansna palača stara 500 godina, nakon obnove se koncepcijski i programski formulirala kao prostor slobode, suradnje, kreativnosti i društvenih inovacija na dobrobit građana i kvalitete života.

Silvija Stipanov, voditeljica projekta, istaknula je:

“Što se tiče hrvatskih umjetnika, iz iskustva prethodnih godina vidjeli smo da je našim umjetnicima važno i vrijedno što imaju mogućnost boraviti dva tjedna u drugoj zemlji, odnosno u otočkoj i nerijetko ruralnoj sredini koja pruža potpuno drugačije uvjete rada: više fokusa, mira, a time i pojačanu kreativnost. Umjetnici osim u izvedbenom prostoru nerijetko rade i u prirodi, a susreću se i s otočkim stanovništvom te na kraju rezidencije uvijek izvedu prezentaciju svog rada pred otočkom publikom i dobiju feedback što im daje smjernice za daljnji razvoj projekta i nastavak rada. Također, prije početka rezidencija svi umjetnici u projektu sudjeluju u radionicama podizanja kapaciteta odnosno radionicama koje uključuju transfer i razmjenu znanja u kulturnom menadžmentu, kuriranju, umjetničkom razvoju projekata i davanju ili primanju feedbacka. Taj susret je važan i zbog networkinga i međusobnog upoznavanja svih sudionika u projektu. Do sada smo te radionice uvijek održavali u drugoj zemlji, a ove godine zbog koronavirusa radionice su održavane online tijekom mjesec dana.“

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.