Reintke: “Situacija u Europi je zabrinjavajuća, ljudska prava i vladavina prava idu unatrag”

Autor:

Terry Reintke.com

Izvješće o vladavini prava novi je preventivni instrument EU-a uveden 2020. godine s ciljem poticanja uključive rasprave i izgradnje kulture vladavine prava u zemljama članicama EU-a, s obzirom na to da se u mnogima stanje pogoršalo. U Izvješću se obrađuju četiri glavna stupa koja utječu na vladavinu prava: nacionalni pravosudni sustavi, okviri za borbu protiv korupcije, sloboda i pluralizam medija i ostala institucionalna pitanja povezana sa sustavom provjere i ravnoteže, bitna za djelotvoran sustav demokratskog upravljanja.

Izvjestiteljica Terry Reintke, 35-godišnja njemačka političarka, potpredsjednica skupine Zelenih/EFA u Europskom parlamentu, u novom broju Nacionala odgovorila je na niz pitanja u vezi ovog itekako važnog Izvješća, a među ostalim se osvrnula na kršenja ljudskih prava.

Kaže kako situacija s ljudskim pravima i vladavinom prava ide unatrag, a ne naprijed.

Reintke kaže kako je to zbog tog što postoji reakcionarni trend prema autokratskim vladama u našim društvima, što nije samo europski problem.

“Vidjeli smo to i u Rusiji, ali i u SAD-u za vrijeme Donalda Trumpa i u mnogim drugim zemljama diljem svijeta. To je vrlo zabrinjavajuća, pa i prijeteća situacija, a ono što moramo shvatiti jest da se to događa i unutar samog EU-a. Imamo političke snage koje već dulje guraju takve oblike vladavine, one imaju jasnu strategiju i u nekim državama bile su vrlo uspješne. To je nešto što ne možemo samo gledati kako se događa, moramo se tome suprotstaviti”, kaže.

Problem na koji upozoravaju mediji i civilno društvo, osobito u novim zemljama članicama, jest da se ti procesi događaju od trenutka ulaska u EU. Dakle, da su Mađarska, Poljska ili Hrvatska sada kandidatkinje, vjerojatno ne bi bile primljene u EU.

“To se događa zato što je postojalo, možda čak i naivno, uvjerenje da se demokracije, vladavina prava i ljudska prava mogu razvijati samo u jednom smjeru – a to je naprijed. A sada vidimo da baš i nije tako. Upravo zato pod vodstvom Europskog parlamenta pokušavamo izgraditi sustav različitih instrumenata koji će osigurati da vrijednosti iz članka 2 Povelje EU-a o temeljnim pravima budu zaštićene i nakon što zemlja postane članica EU-a. Te temeljne vrijednosti EU-a moraju se poštovati i onda kada je zemlja primljena u članstvo. Ako se oko toga više ne slažemo, onda ni sam razlog europskog ujedinjenja više nema smisla. EU nije samo zajedničko tržite, EU se ne temelji samo na ekonomiji, već i na zajedničkim vrijednostima”, rekla je za Nacional izvjestiteljica Terry Reintke.

VIŠE PROČITAJTE U NOVOM BROJU NACIONALA

 

OZNAKE: Terry Reintke

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.