REAL POSLJEDNJI POLUFINALIST ‘Kraljevi’ prošli nakon penala! Modrić i Kovačić neprecizni

epa11285520 Luka Modric of Real Madrid looks on during the UEFA Champions League quarter final, 2nd leg match between Manchester City and Real Madrid in Manchester, Britain, 17 April 2024.  EPA/PETER POWELL

EPA/PETER POWELL

Nakon Paris Saint-Germaina i Borussije Dortmund, plasman u polufinale nogometne Lige prvaka izborili su i nogometaši Real Madrida i Bayern Münchena.

Nakon fantastičnog prvog susreta u Madridu koji je završio 3-3, Manchester City i Real su u uzvratu na Etihadu nakon produžetaka odigrali 1-1, pa je pitanje putnika u polufinale razriješeno udarcima s bijele točke.

Na koncu su bili uspješniji Španjolci, Real je slavio 4-3 uz promašene jedanaesterce Luke Modrića i Matea Kovačića.

Rodrygo je doveo goste u vodstvo u 12. minuti, a izjednačio je Kevin De Bruyne u 76. minuti. Prilikom “lutrije” jedanaesteraca kod Reala su zabili Bellingham, Vazquez, Nacho i Rudiger, a na suprotnoj strani Alavarez, Foden i Ederson. Kod Reala promašio je Modrić, a kod Cityja Silva i Kovačić.

Joško Gvardiol je odigrao cijeli susret za City, Mateo Kovačić je ušao u igru u 112. minuti, dok je na suprotnoj strani Luka Modrić zaigrao od 79. minute.

Aktualni europski prvak Manchester City i najtrofejniji europski klub Real Madrid treću godinu uzastopce odmjerili su snage u fazi na ispadnje Lige prvaka. Prošle sezone “Građani” su bili uspješniji u polufinalu osvojivši potom krunu, dok su u sezoni 2021/22. slavili Španjolci i također otišli do kraja. Ovoga puta slavio je “Kraljevski klub”.

Obje momčadi do četvrtfinala su dogurale bez poraza, no jedan od ova dva velikana je morao je zaključiti svoj europski put, premda nakon ukupno 210 minuta igre nije bilo pobjednika, završilo je ukupno 4-4.

“Kraljevski klub” je sjajno ušao u susret i već u 12. minuti je poveo. Vinicius je prošao po desnoj strani, ubacivši do Rodryga. Brazilac je pucao, Ederson je obranio njegov prvi pokušaj, ali ne i drugi.

Osam minuta kasnije City je mogao do izjednačenje, no Erling Haaland je pogodio prečku. U 27. minuti bila je nova opasnost za španjolski sastav. De Bruyne je pucao, no Lunin je lijepo obranio. “Građani” su dobili korner, Haaland je pucao iz skoka, ali je Lunin opet bio siguran.

U završnici prvog dijela pokušao je i Jack Grealish, ali je njegov udarac blokiran. Domaćin je nastavio s pritiskom i u nastavku i već u 47. minuti zaprijetio Grealish, ali bez uspjeha. U 70. minuti je ponovo puca Grealish, ali je Lunin još jednom izašao kao pobjednik.

Pritisak “Građana” se isplatio u 76. minuti. Doku je ubacio s lijeve strane pred Realova vrata, Rudiger je loše reagirao kratko odbivši loptu na koju je natrčao belgijski veznjak pogodivši za 1-1.

U 82. minuti De Bruyne je imao još jednu veliku priliku, no sjajnu povratnu loptu je sa desetak metara prebacio preko gola. Do kraja susreta više nije bilo golova pa je susret otišao u produžetak. Najbolju priliku za domaćine u prvih 15 minute “overtimea” imao je Foden u 99. minuti, no nije dobro zahvatio sjajnu povratnu loptu Bernarda Silve.

Real je zaprijetio u 105. minuti, Diaz je odlično ubacio za Rudigera, koji se nije najbolje snašao. U drugom produžetku City je nastavio pritiskati, međutim više nije bilo promjene rezultata, pa su posljednjeg putnika u polufinale razriješili jedanaesterci.

Alvarez je doveo City u vodstvo, dok je Ederson obranio udarac Modriću. No, kapetana hrvatske vrste je izvukao Lunin obranivši iduća dva udarca Silvi i Kovačiću što se pokazalo presudnim. Bellingham, Vazquez, Nacho i Rudiger su potom zabili za Real, dok su kod Citya još bili precizni Foden i Ederson za konačnih 4-3 za Real.

Real Madrid će u u polufinalu igrati protiv Bayerna koji je u uzvratnom susretu četvrtfinala u Munchenu pobijedili Arsenal sa 1-0 nakon što je londonski susret završio 2-2.

ARSENAL POKLEKNUO Bayern u polufinalu Lige prvaka!

Pogodak odluke zabio je Joshua Kimmich u 63. minuti.

Bavarcima, koji su šest puta bili europski prvaci, to je prvo polufinale nakon 2020. kada su i osvojili svoju posljednju krunu.

Arsenal je bolje startao, no prvu veliku priliku imao je Bayern u 23. minuti. Pucao je Mazraoui, ali su gostujući braniči blokirali siguran pogodak. Samo minutu kasnije i Laimer je pucao prema gostujućim vratima s više od 20 metara, ali je Raya bio spreman.

U 30. minuti vidjeli smo i prvu veću opasnost pred domaćim vratima. Odegaard je pucao sa 20-tak metara, ali je Neuer obranio. Dvije minute kasnije pucao je i Martinelli, ali njemački vratar još jednom bio siguran. Premda je Arsenal imao veći posjed, prvo poluvrijeme donijelo je “šahovsku” partiju bez previše velikih prilika.

Bayern se bolje postavio u nastavku i Bavarci su već u 47. minuti imali veliku priliku. Kimmich je ubacio u peterac, Goretzka je pucao i pogodio prečku. Lopta se odbila do Guerreira koji je pucao, ali je Raya je to skinuo uz pomoć stative.

Posve zasluženo Bayern je poveo u 63. minuti. Guerreiro je ubacio u peterac, a Kimmich glavom pogodio za 1-0.

U 72. minuti vidjeli smo novu gužvu u kaznenom prostoru Arsenala, međutim Saneov udarac je blokiran, a Saliba je panično izbacio loptu u korner.

Do kraja susreta “Topnici” su jurili izjednačenje i produžetak, ali nisu uspjeli.

U drugom polufinalu igrat će Borussia Dortmund i Paris Saint-Germain.

PSG je u prvom susretu kod kuće izgubio od Barcelone sa 2-3, no u uzvratu u Španjolskoj je porazio Barcu sa 4-1 te ukupnim rezultatom 6-4 izborio polufinale.

U drugom susretu Borussija je u Dortmundu porazila Atletico Madrid sa 4-2 nadoknadivši 1-2 poraz iz prve utakmice.

Parižani su posljednji put igrali u polufinalu 2021. dok će Borussiji to biti prvo polufinale nakon 2013.