Psihologinja o porastu prijave djela seksualnog zlostavljanja: “Kad žrtva prekine šutnju, nasilje staje”

Autor:

16.03.2019., Zagreb - Inicijativa #SPASIME, koju je 1. ozujka pokrenula scenaristica i glumica Jelena Veljaca, u 11:55 na Tomislavovom trgu organizira prosvjed protiv rastuceg vala obiteljskog, ali i svakog drugog nasilja u Hrvatskoj. Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, iznijela je podatak da je tijekom zadnjih deset dana evidentirano više od 30 slučajeva spolnog uznemiravanja, piše Večernji list.

Prijave stižu svakodnevno. MUP je, podsjetimo, ovih dana pokrenuo izvide na Akademiji dramskih umjetnosti.

Naime, tri godine nakon što je krenula lavina prijava za seksualno uznemiravanje u Americi, koja je sa sobom ponijela desetke moćnih muškaraca, koji su godinama nesmetano zlorabljivali svoju moć, trend sve više zahvaća i naše prostore.

Porast broja žrtava seksualnog zlostavljanja

Prijave glumica u Srbiji ubrzo su se prelile u cijelu regiju. Pokrenula se inicijativa #nisamTražila, grupa koja broji tisuće članova i koja ujedinjuje sve veći broj žena, koje su bile žrtve seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja.

MUP brojkama potvrđuje da se kod nas bilježi porast kaznenog djela spolnog uznemiravanja. Prema podacima MUP-a, porast kaznenih djela spolnog uznemiravanja, iz članka 156. Kaznenog zakona, iznosi više od 55 posto, u odnosu na 2017. godinu.

“U 2017. bilo je 26 takvih kaznenih djela, u 2018. zabilježeno je 49, a 2019. godine zabilježeno je 59 slučajeva ovog kaznenog djela”, iznijela je pravobraniteljica Ljubičić.

“Zadnjih nekoliko godina uočen je trend znatnog porasta broja osoba koji mi se obraćaju i pritužuju na spolno uznemiravanje, uglavnom u području rada i zapošljavanja”, komentirala je pravobraniteljica Ljubičić.

Naše pravosuđe, nažalost, nema preciznu i službenu statistiku, no prema praćenju pravobraniteljice, bilježimo vrlo mali broj osuđujućih presuda, svega nekoliko na godišnjoj razini.

“Suci i sutkinje nisu dovoljno educirani”

Pokazalo se u praksi da naš zakonodavni okvir ne nudi dovoljnu razinu zaštite, navodi pravobraniteljica. Sudska zaštita je prespora i neizvjesna opcija, pa je žrtvi teško odlučiti se na privatnu tužbu protiv poslodavca, koji nije otklonio protupravno i diskriminatorno ponašanje.

“Usto, pravosudna praksa nije rodno osjetljiva, suci i sutkinje nisu dovoljno educirani za provođenje ovih postupaka, pa se posljedično zakone uglavnom tumači ili doslovno, bez razumijevanja duha određenog normativnog rješenja, ili bez osiguranja potrebne zaštite žrtve. Stoga nerijetko predmeti završe u korist počinitelja”, rekla je Ljubičić.

Stručnjaci ističu kako je razotkrivanje spolnog nasilja izuzetno važno s više aspekata.

“Kad žrtva prekine šutnju, tu se nasilje zaustavlja. Nadalje, žrtvama je važno da smognu snage suprotstaviti se, jer se to dugo ne usuđuju ni u mislima vezane snažnim strahom, a takav izlazak iz straha pridonosi njihovu oporavku. Treći aspekt je procesuiranje”, kaže psihologinja Marijana Senjak iz Ženske sobe, donosi Večernji list.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.