Prvi veliki test novog Plenkovićeva ministra bit će prijava zviždačice za šeficu Državnih nekretnina

Autor:

Robert Anic/PIXSELL, Saša Zinaja/NFOTO

Nacional doznaje da se Maja Đerek, zviždačica koja je javnosti otkrila kako su političari poput ministra obrane Marija Banožića bahato koristili državne stanove te kako su se HDZ-u bliskim pojedincima opraštali dugovi, kandidira za šeficu Državnih nekretnina

Hrabra zviždačica Maja Đerek, koja je prvo u velikom intervjuu Nacionalu, a potom i u drugim medijima nedavno upozorila na ogromne nezakonitosti u tvrtki Državne nekretnine, proizvest će, po svemu sudeći, prvi veliki politički izazov za Ivana Paladinu, nedavno imenovanog ministra prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. I to zato što će se ponovo javiti na natječaj za direktoricu Državnih nekretnina, tvrtku u kojoj funkciju direktorice i dalje obnaša HDZ-u bliska Renata Sabo.

Radi se o natječaju raspisanom 16. ožujka, a raspisalo ga je upravo Paladinino Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Natječaj provodi povjerenstvo koje čine ljudi koje odabire Paladina, a koje upravo Paladini predlaže tko je po njima najbolji kandidat te ga on, na koncu, predlaže Vladi na imenovanje.

Zbog tako postavljene procedure taj je natječaj jedan od ilustrativnijih primjera koji će pokazati je li Paladina, iako formalno neovisni nestranački stručnjak, zapravo samo još jedan poslušnik HDZ-a ili će hrabro krenuti u reformu upravljanja državnim nekretninama.

Maja Đerek sumnja da je natječaj za direktoricu Državnih nekretnina namješten za Renatu Sabo i to je dio razloga zašto se i ona kandidira za tu poziciju. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Darko Horvat, njegov prethodnik na ministarskoj funkciji, funkcionirao je kao politički zaštitnik Renate Sabo. Pa se sada otvara pitanje hoće li Paladina slijediti tu političko-klijentelističku Horvatovu liniju ili će biti dovoljno hrabar i neovisan da na čelo Državnih nekretnina instalira Maju Đerek, ili možda nekog trećeg, da tamo sredi situaciju. Renata Sabo ne bi smjela ostati na toj funkciji jer bi to bio neviđeni novi skandal Plenkovićeve vlade. Utoliko će se i na ovom slučaju vidjeti tko je zapravo Paladina. To je veliki ispit za njega, s obzirom na to da se spomenuti natječaj smatra unaprijed namještenim za aktualnu direktoricu Renatu Sabo.

Maja Đerek je diplomirana pravnica s položenim pravosudnim ispitom i više od 12 godina radnog iskustva na raznim poslovima u struci. Do 19. listopada 2020. bila je zaposlenica tvrtke Državne nekretnine, a 29. rujna 2020. uručena joj je Odluka o redovitom otkazu uvjetovanom skrivljenim ponašanjem radnika. Istoga tog 29. rujna grubo je istjerana iz svog radnog prostora u Državnim nekretninama te su joj oduzeti službeni mobitel i mogućnost korištenja službenog e-maila, iako je zaposlenica Državnih nekretnina ostala do 19. listopada 2020.

Nacional je još prije nekoliko mjeseci otkrio kako bivši ministar Darko Horvat nije reagirao na prijave da sadašnja šefica Državnih nekretnina Renata Sabo nije imala uvjete za to mjesto. FOTO: Nacional

Od 3. prosinca 2018. Maja Đerek je obavljala poslove direktorice Sektora za poslovne prostore, a prije toga, od 24. svibnja 2018., voditeljice Službe za pravnu potporu poslovanju. Dubinski poznaje funkcioniranje Državnih nekretnina i bila je involvirana u dio procedure obnove zgrade u kojoj stanuje Zvonimir Frka-Petešić.

Također ima neposredna saznanja o načinu na koji je kontroverzno stambeno zbrinut aktualni ministar obrane Mario Banožić, s kojim je imala izuzetno neugodne izravne kontakte. Za Banožića je navela da je bio jedan od više istaknutih dužnosnika HDZ-a koji su na nju vršili pritisak kako bi na štetu države radila usluge pojedinim zakupoprimcima koji su koristili poslovne prostore u vlasništvu Državnih nekretnina.

Umjesto Darka Horvata za novog ministra prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine imenovan je Ivan Paladina, koji osim obnove Zagreba i Banije treba uvesti red u sustav državne imovine. FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Maja Đerek potvrdila je Nacionalu da će se javiti na raspisani natječaj. Tu svoju odluku obrazložila je ovako:

„Isto kao i prvi put, javit ću se na predmetni javni natječaj za imenovanje člana Uprave – direktora društva Državne nekretnine, i to ne zato da dobijem taj posao, nego da pokažem kako je, unatoč mojim kompetencijama i rezultatima, taj natječaj namješten za Renatu Sabo. Pritom vladajuće koji imenuju istog člana Uprave neće biti briga što Renata Sabo ne zadovoljava uvjete niti će provjeriti njezinu dokumentaciju. Sve navedeno pokazat će modus operandi vladajućih pri izboru članova uprave društava u vlasništvu Republike Hrvatske, kao i činjenicu da ih nije briga zadovoljava li netko uvjete ili ne, nego je li poslušan i podoban za tu funkciju i blizak vladajućoj stranci. Također, da su ispitani moji navodi iz kaznene prijave, u kojoj sam navela ozbiljne i dokumentirane optužbe protiv Renate Sabo, do sada bi se protiv nje već vodio kazneni postupak i ona se ne bi mogla javiti na taj natječaj. Neka vladajući HDZ i USKOK objasne zašto će na to mjesto biti imenovana osoba s ozbiljnim optužbama za nezakonitosti i tko će jednog dana odgovarati za štetu koju Renata Sabo i dalje uzrokuje u Državnim nekretninama.“

Prvi veliki intervju Maja Đerek dala je Nacionalu u siječnju ove godine, a upravo zbog upozoravanja na moguća pogodovanja i nepravilnosti dobila je otkaz u tvrtki Državne nekretnine (lijevo). Renata Sabo, koja obnaša funkciju v.d. ravnateljice Državnih nekretnina, uživa zaštitu državnog vrha unatoč lažiranoj biografiji (desno). FOTO: Nacional, Državne nekretnine

Maja Đerek javila se i na protekli natječaj, a dijelom je to učinila i kako bi imala pravo uvida u dokumentaciju svih ostalih protukandidata. Tako je došla i u posjed dokumentacije koju je uz svoju prijavu priložila Renata Sabo.

A iz koje proizlazi da je u svrhu svog reizbora na funkciju direktorice Državnih nekretnina, Renata Sabo vlastitom životopisu priložila lažirane preporuke. Pojednostavljeno govoreći, lažirala je pojedinosti iz vlastitog životopisa kako bi zadovoljila natječajne uvjete. Ta dokumentacija bitno pojašnjava zašto je nedavno poništen natječaj za tu funkciju nakon što je Renati Sabo istekao prvi mandat. Ali je ona i dalje na prijedlog Vlade premijera Andreja Plenkovića privremeno ostavljena na toj funkciji kao vršiteljica dužnosti, a Vlada i dalje od javnosti skriva prave razloge poništenja tog natječaja.

Renata Sabo priložila je uz svoju kandidaturu za direktorsku funkciju „Potvrdu o vrsti poslova i trajanju radnog odnosa“ koju je potpisala odgovorna osoba tvrtke Frag. U tom dokumentu stoji da je potpisan u Zagrebu, u siječnju 2006., te kratko piše:

„Za vrijeme rada u našoj kompaniji gđa. Renata Sabo je u periodu od 2001. do kraja 2005. radila na rukovodećem položaju Direktor prodaje, na poslovima stupnja složenosti najveće razine, obavljajući poslove visoke stručne spreme na neodređeno vrijeme.’’

 

‘Javit ću se na javni natječaj za direktora Državnih nekretnina, i to ne zato da dobijem posao, nego da pokažem kako je, unatoč mojim kompetencijama, natječaj namješten za Renatu Sabo’, kaže Maja Đerek

 

Međutim, u uvodu istog dokumenta stoji indikativna rečenica: „Na temelju čl. 130 Zakona o radu (NN 93/14) daje se sljedeća…’’ Apsolutno je nemoguće da bi bilo tko u siječnju 2006. mogao potpisati autentičan dokument koji se bazira na Zakonu o radu objavljenom u Narodnim novinama 2014. Da se autor doista pozvao na ispravnu verziju Zakona o radu, pokazuje i jednostavan uvid u arhivu Narodnih novina koja otkriva da je taj zakon u toj verziji zaista objavljen u broju 93 tijekom 2014. Pa utoliko nije jasno kako je tu potvrdu na temelju tog zakona Renata Sabo mogla dobiti osam godina prije nego što je Zakon objavljen u Narodnim novinama.

Osim toga, autor tog dokumenta je i dodatno svjesno lagao kada je napisao da je Renata Sabo u tvrtki Frag obavljala poslove visoke stručne spreme. Otkriva to još jedna potvrda koju je Renata Sabo priložila istodobno sa spomenutom potvrdom kada se kandidirala za funkciju direktorice Državnih nekretnina. Radi se o potvrdi Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, područne službe u Zagrebu, dokumentu izdanom 11. listopada 2017. u kojem se navode podaci prijave na mirovinsko osiguranje za Renatu Sabo. U toj prijavi se kao njen poslodavac u razdoblju od 18. svibnja 2001. do 30. prosinca 2005. spominje tvrtka Frag. Ali se spominje i da je bila zaposlena na poslu za koji je bila potrebna srednja stručna sprema označena kraticom SSS.

Uz prijavu na natječaj Renata Sabo priložila je i pismo preporuke koje je potpisao Markus Ferstl, bivši predsjednik Uprave Hypo Alpe Adria banke. On ju je u pismu poprilično nahvalio. Među ostalim, napisao je sljedeće: „Renata je dio kolektiva Hypo Alpe Adria Group posljednjih 10 godina, a kroz taj period dala je izniman doprinos u ostvarivanju poslovnih rezultata, kvaliteti i razvoju našeg svakodnevnog poslovanja. U prilog tome govori i činjenica da se ističe rezultatima te je u dva navrata proglašena najboljim financijskim menadžerom u području poslovanja Banke.“ Ferstl je opisao i koje je točno poslove ona u toj bankarskoj grupaciji radila te pohvalio njenu motiviranost.

Upravo je Maja Đerek otkrila kako je Renata Sabo organizirala da se državni stan koji koristi Zvonimir Frka-Petešić, predstojnik Ureda premijera plenkovića, brzinski obnovi. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Prema podacima iz životopisa koji je Renata Sabo priložila svojoj prijavi za natječaj, ona je u sustavu grupacije Hypo Alpe Adria provela deset godina. Radila je prvo u Hypo Alpe Adria nekretninama od 2006. do 2009., potom je od 2009. do 2013. radila u Hypo Alpe Adria Banku te od 2013. do 2016. u Addiko Banku. Prema javno dostupnim informacijama, Hypo Alpe Adria Bank promijenio je ime u Addiko Bank u srpnju 2016.

Međutim, Ferstl je u svojoj preporuci Renati Sabo dodao i jednu naročito intrigantnu rečenicu. U njoj je napisao:

„Na temelju svega navedenog odlazak Renate iz Hypo Banka doživljavam kao značajan gubitak za naš tim…’’

Renata Sabo napustila je tu bankarsku grupaciju 2016. Markus Ferstl tu je bankarsku grupaciju napustio dvije godine prije, odnosno 2014., što otkriva da se i dalje smatrao timom te bankarske grupacije i dvije godine nakon što ju je napustio. Osim toga, Ferstlovo pismo preporuke nema datum, pečat ni mjesto gdje je sastavljeno. Nije jasno ni kako Ferstl 2016. piše na memorandumu Hypo Alpe Adria Banka ako je on već tada promijenio ime u Addiko Bank, a on sam ondje ne radi pune dvije godine.

 

Renata Sabo vlastitom je životopisu priložila lažirane preporuke. Pojednostavljeno govoreći, lažirala je pojedinosti iz vlastitog životopisa kako bi zadovoljila natječajne uvjete

 

Izvor koji je Nacionalu dostavio spomenutu dokumentaciju navodi da su Ferstl i Renata Sabo u kumskim vezama, da je Ferstl 2015. oženio svoju tajnicu iz Hypo Banka, Ines Bevandu (sada Ferstl), blisku prijateljicu i kumu Renate Sabo.

Maja Đerek spomenute je detalje i okolnosti navela u kaznenoj prijavi koju je podnijela protiv Renate Sabo i još nekoliko zaposlenika Državnih nekretnina. U međuvremenu Renata Sabo nije mogla steći traženo radno iskustvo. Naime, svaki kandidat koji se planira prijaviti na spomenuti natječaj mora priložiti dokaze da ima najmanje pet godina radnog iskustva na rukovodećim položajima.

Renata Sabo dobar dio svog radnog vremena u posljednje vrijeme provodi na sudu, gdje u radnom sporu koji je Maja Đerek pokrenula kako bi osporila zakonitost otkaza koji joj je uručen, budno prati svjedočenja svojih zaposlenika o njihovim odnosima s Majom Đerek. To je dio kompleksnih okolnosti koje prate početak javnog natječaja za izbor novog direktora Državnih nekretnina.

U međuvremenu, splitski gradonačelnik Ivica Puljak u petak je tijekom sjednice Gradskog vijeća javnosti predstavio Maju Đerek kao svoju novu savjetnicu za izradu registra gradske imovine. Zatim se u subotu s njom pojavio na konferenciji “Veliki gradovi, oduzeti resursi”. Puljak je izjavio kako do sada u Splitu nisu imenovali nijednog savjetnika pa će Đerek biti prva i jedina osoba s takvim angažmanom. Njezin rad u Banovini bit će vremenski ograničen, a koštat će Splićane oko 15 tisuća kuna bruto plus putni troškovi. U ovom konkretnom slučaju Maja Đerek u nedjelju se vlakom vraćala iz Splita u Zagreb. Puljak je svoju odluku obrazložio navodeći da se u Splitu njegova vlast zalaže za iste stvari kao i Maja Đerek – a to je, prije svega, uvođenje reda. Plan mu je izraditi registar gradskih nekretnina, istražiti stanje i izraditi nove pravilnike. Maja Đerek je ekspert upravo za tu problematiku i s tim referencama prijavila se i na spomenuti natječaj za direktoricu Državnih nekretnina.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.