Prva UN-ova misija nakon 30 godina ušla je na područje Gorskog Karabaha

Autor:

epa10887801 Armenian police organise passing of ethnic Armenians fleeing Nagorno-Karabakh region after they crossed the Azerbaijan-Armenia border near the village of Kornidzor, Armenia, 28 September 2023. Azerbaijan on 19 September 2023 launched a brief military offensive on the contested region of Nagorno-Karabakh, a breakaway enclave that is home to some 120,000 ethnic Armenians. The Armenian government announced the evacuation of more than 68,000 local residents from Nagorno-Karabakh, following a ceasefire agreed on 20 September with Azerbaijan. Nagorno-Karabakh will cease to exist as a self-proclaimed state from 01 January 2024, the region’s separatist leader, Samvel Shakhramanyan, announced on 28 September, after signing a decree to dissolve all its institutions.  EPA/ANATOLY MALTSEV

EPA/ANATOLY MALTSEV

Misija Ujedinjenih naroda ušla je u nedjelju u Gorski Karabah, prvi put u tri desetljeća, objavio je Azerbajdžan u vrijeme kada je većinsko armensko stanovništvo napustilo tu enklavu koju je Baku osvojio munjevitim ratom.

Glasnogovornik azerbajdžanskog predsjedništva rekao je za agenciju AFP da je misija UN-a stigla “u nedjelju ujutro”, a njezina je prvenstvena zadaća procijeniti humanitarne potrebe na licu mjesta.

Armenska separatistička vlast koja je kontrolirala Gorski Karabah tri desetljeća kapitulirala je i položila oružje prošli tjedan nakon munjevite 24-satne ofenzive kojom je Azerbajdžan osvojio taj teritorij koji mu po međunarodnom pravu pripada, no bio je nastanjen pretežito Armencima.

Proteklih dana poginulo je 600 ljudi tijekom ofenzive i nakon nje.

Enklavu je gotovo potpuno napustilo armensko stanovništvo i registriran je dolazak više od 100.000 izbjeglica koji su ušli u Armeniju u strahu od odmazde i etničkog čišćenja, unatoč pozivima službenog Bakua da ostanu.

Dolazak tako velikog broja izbjeglih u Armeniju prijeti humanitarnom krizom.

Raspušta se samoproglašeni Gorski Karabah: Zapad se boji humanitarne krize

Armenija, čije je stanovništvo pravoslavne vjeroispovijesti, nedjelju je proglasila danom molitve za Gorski Karabah. Crkve su zvonile u cijeloj zemlji, a poglavar Garegin II. slavio je misu u katedrali blizu glavnog grada Erevana.

Prihvat izbjeglica odvija se otežano, a protivnici armenskog premijera Nikola Pašinjana, koji ga optužuju za pasivnost i kukavičluk prema Moskvi, koja je trebala štititi saveznicu Armeniju, u subotu su ponovno na ulici tražili njegovu ostavku.

Armenski separatisti Gorskog Karabaha koji su primali vojnu i ekonomsku pomoć Erevana tijekom tri desetljeća opirali su se vladi u Bakuu nakon raspada Sovjetskog Saveza i dvaput su ratovali s Azerbajdžanom od 1988. do 1994. te u jesen 2020., kada je Azerbajdžan uspio vratiti velike dijelove enklave.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.