‘Prva smo bolnica u Hrvatskoj koja će za operacije koristiti najsuvremeniji sustav Da Vinci’

Autor:

29.02.2024., Cepin - Priora medicinski centar.  Prof Milomir Ninkovic







Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Dr. Milomir Ninković, svjetski priznati kirurg i stručnjak plastične, rekonstruktivne i estetske kirurgije, otkriva kakve benefite pacijentima, ali i razvoju Slavonije, donosi 25 milijuna eura vrijedan projekt privatne bolnice ‘Priora’ u Čepinu kraj Osijeka, koji je osmislio i realizirao s Markom Pipunićem, čelnim čovjekom Žito Grupe

Kad vam jedan od najpoznatijih i najuglednijih plastičnih kirurga u svijetu s neskrivenim zadovoljstvom i širokim osmijehom na licu ispriča da nova privatna bolnica u malom gradiću Čepinu pokraj Osijeka prva u Hrvatskoj dobiva najsuvremeniju medicinsku aparaturu, pored ostalog i Da Vinci, kirurški robotski sustav za obavljanje složenih, minimalno invazivnih operacijskih zahvata za liječenje ne samo uroloških bolesti nego i drugih poremećaja, jasno je da smo stigli u posjet bolnici u kojoj je jedino najsuvremenije i najbolje dovoljno dobro za njihove pacijente. „Da Vinci je posljednja riječ tehnike u medicini. Njegova je posebnost u tome što kirurg tijekom zahvata ne mora boraviti u operacijskoj sali, već robotom može upravljati iz susjedne prostorije. Da Vinci je izuzetno precizan i mogućnost greške ili komplikacija tijekom zahvata svedeni su na minimum, a pacijent u pravilu već idući dan može biti otpušten iz bolnice. Operacije uz pomoć Da Vincija danas su standard u svijetu, a mi ćemo biti prva bolnica u Hrvatskoj koja će ga koristiti“, ispripovijedao nam je dr. Milomir Ninković, vrsni kirurg i svjetski priznat i poznat stručnjak plastične, rekonstruktivne i estetske kirurgije, koji nas je dočekao na vratima bolnice Priora, najsuvremenije bolnice za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju u Hrvatskoj i regiji koja je već sredinom veljače primila prve pacijente. Ninković se bez razmišljanja vratio iz Njemačke kako bi preuzeo funkciju vodećeg kirurga bolnice i uz kolegu dr. Tomislava Kalema, urologa svjetskoga glasa koji se također vratio u Hrvatsku i koji je ravnatelj Specijalne bolnice Priora, u idućim će godinama biti nositelj ovog medicinskog kompleksa.

Bolnica će pružati i usluge dentalne i interne medicine, urologije te biokemijskog laboratorija. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Projekt bolnice Priora i pratećeg Wellness & Wholeness hotela Materra, koji su otvoreni u veljačo ove godine, zajedničkim su snagama zamislili i realizirali dr. Ninković i ugledni slavonski poduzetnik Marko Pipunić koji upravlja Žito Grupom, najvećom poljoprivredno-prehrambenom grupacijom u Hrvatskoj. Bolnica vrijedna 25 milijuna eura prostire se na 6500 četvornih metara i osim primarnih zahvata rekonstruktivne i estetske kirurgije pružat će medicinske usluge s područja dentalne i interne medicine, urologije te usluge medicinsko-biokemijskog laboratorija privatnim pacijentima koji će sami snositi trošak liječenja, a i pacijentima s uputnicom zdravstvenog osiguranja. Naš nam domaćin odmah potvrđuje da se u Priori, iako su s operacijama počeli tek sredinom veljače, vrše najsloženiji operacijski zahvati rekonstruktivne kirurgije kakvi se ne rade nigdje u Hrvatskoj i zbog kojih su pacijenti do sada odlazili u inozemstvo. „Evo, upravo smo obavili prvi dio vrlo složene operacije funkcionalnog mišićnog transfera na pacijentu iz Gruzije koji zbog teške ozljede nije mogao podignuti stopalo i ono je bilo posve nefunkcionalno. Ovom ćemo mu operacijom, kada za mjesec i pol dana bude dovršen i drugi dio zahvata transfera dijela mišića s drugog dijela tijela na stopalo, u potpunosti vratiti funkciju stopala i on će uskoro moći normalno hodati“, objasnio nam je naš domaćin i dodao kako se rekonstruktivnim operacijama značajno podiže kvaliteta života pacijenata koji su pretrpjeli teške ozljede, opekotine ili su im zbog tumora odstranjeni pojedini mišići ili tkiva. Prihvati li Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) suradnju s bolnicom Priora, kaže Ninković, brojni složeni operacijski zahvati koji su se do sada plaćali u inozemstvu moći će se obavljati u Hrvatskoj. Uz rekonstruktivne zahvate, potvrdio nam je naš sugovornik, u bolnici će se raditi cijeli spektar estetskih operativnih i neoperativnih, minimalno invazivnih procedura.

U procesu projektiranja pazilo se na brojne detalje, a posebno na funkcionalnost prostora i međusobnu povezanost dijelova bolnice . FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Dok neobavezno razgovaramo o samim počecima rada bolnice, jedno pitanje jednostavno ne možemo zaobići. „Kako je uopće došlo do suradnje vas kao vrsnog i svjetski priznatog plastičnog kirurga s golemim iskustvom na području plastične, rekonstruktivne i estetske kirurgije i Marka Pipunića, čovjeka koji se kroz čitavu karijeru uspješnog biznismena bavio poljoprivrednom proizvodnjom? Kakav je motiv i kakav cilj povezao liječnika i biznismena poljoprivrednika?“ zanimalo nas je.

A Ninković u toj vezi ne vidi ništa neobičnoga. „S Markom se poznajem više od 20 godina, dobri smo prijatelji, dijelimo slična razmišljanja i slične ideje i znam dobro da on ima vrlo izraženu socijalnu osjetljivost i kao poduzetnik i kao čovjek. Jednom smo prije pet godina razgovarali o tome što bismo nas dvojica zajedno mogli učiniti ne samo za Hrvatsku, već za cijelu regiju. Tad sam mu rekao da ja sa svoje strane mogu jedino ponuditi svoje znanje i iskustvo. A on, poduzetan kakav jest, odmah je zaključio: Divno! Ti imaš znanje, a ja sredstva. Idemo nešto zajedno učiniti za dobrobit zajednice! I tad je pala odluka za gradnju bolnice“, pripovijeda Ninković. Nekako je na tim planovima i ostalo, pa sam se silno iznenadio kad me prije nešto više od dvije godine Marko nazvao i pitao jesam li još uvijek otvoren za projekt o kojem smo razgovarali. Našli smo se, dogovorili detalje i tako je krenula priča o bolnici Priora“, ispričao nam je Ninković.

Mlada znanstvenica Paula Skala zbog posla u priori preselila se iz Zagreba u Osijek. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Realizacija projekta, za koji Ninković kaže da osim medicinske ima vrlo izraženu humanu i društvenu komponentu, podrazumijevala je da on kao budući glavni kirurg u novoj bolnici nije prihvatio produženje ugovora šefa Klinike za plastičnu kirurgiju u Bogenhausen Klinik u Münchenu na još pet godina koje mu je ponudio direktor München Klinik. „No nisam dvojio ni trenutka, ovo je novi izazov koji ima mnogo veću važnost nego sam kirurški tretman. Uz to, ova bolnica posjeduje najsuvremeniju opremu i odlične uvjete za rad, imam sve što je potrebno da u njoj obavljamo operacije kakve smo radili u Njemačkoj“, kazao nam je Ninković i dodao kako je jedan od razloga za povratak našao i u činjenici da slavonska ravnica svakom pacijentu pruža jedinstvenu mogućnost tjelesnog i duhovnog oporavka kakva se rijetko gdje nalazi.

Svi pacijenti, a u posljednja tri tjedna bilo ih je iz Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Gruzije, ali i s Kosova, iz Srbije i BiH, oduševljeni su, kaže Ninković, i kvalitetom medicinskog tretmana, samom bolnicom, lokacijom i pristupom osoblja. „Jedan od pacijenata mi je ispričao da ga je dirnula toplina i ljubaznost osoblja koje je uvijek nasmijano, za razliku od njemačkih bolnica u kojima su, kako je rekao, liječnici i sestre uvijek ozbiljni i namršteni“, smije se i dodaje da im dodatno zadovoljstvo pruža i činjenica da se ovdje, u Osijeku i Čepinu, osjećaju vrlo sigurno.

Šetnja kroz objekt pokazuje da se u procesu projektiranja pazilo na brojne detalje, a posebno na funkcionalnost prostora i međusobnu povezanost dijelova bolnice koji se u radu i medicinskim postupcima oslanjaju jedan na drugi. Pa se tako fotolaboratorij namijenjen za fotografiranje pacijenata, što je nužan korak u pripremi postupaka rekonstruktivne i estetske kirurgije, nalazi odmah do ordinacija kirurga, a u neposrednoj blizini je i čekaonica za pacijente.

Brojni složeni operacijski zahvati koji su se do sada plaćali u inozemstvu, moći će se obavljati u Hrvatskoj, među kojima i minimalno invazivne procedure

„Materijal kojim su obložene sjedalice u čekaonici za pacijente izrađen je od posebne vrste kože koju u svakom trenutku možemo temeljito dezinficirati dogodi li nam se još neka pandemija poput one covida-19“, tumači nam dr. Ninković i vodi nas dalje u odjel dnevne bolnice u kojem se zaprimaju pacijenti koji se podvrgavaju manjim kirurškim zahvatima poput operacije šake, očnih kapaka, manjih estetskih zahvata na licu i sličnih, a koji se najčešće obavljaju pod lokalnom anestezijom. „Odmah uz dnevnu bolnicu nalazi se i prostor čekaonice za osobe koje su u pratnji pacijenata te prostorija za oporavak pacijenata koji su podvrgnuti jednostavnijim kirurškim zahvatima“, kazuje nam dalje Ninković i uvodi nas u prostoriju opremljenu vrlo ugodnim i funkcionalnim pomičnim foteljama predviđenima za kratki odmor.

Stacionarni dio bolnice, u koji smo tek kratko zavirili kako ne bismo ometali mir pacijenata, sastoji se od pet prostranih, svijetlih i funkcionalnih jednokrevetnih i dvokrevetnih bolesničkih soba. Iako je predviđeno da u svakoj bolesničkoj sobi boravi jedan pacijent, tumači nam Ninković, u sobi na drugom ležaju može boraviti i član obitelji koji u procesu oporavka može biti uz pacijenta ako on to želi. „Neki pacijenti žele da nakon operativnog zahvata s njima bude i netko od članova obitelji, jer se tako vjerojatno osjećaju sigurnije i cijeli im je proces liječenja manje stresan. No neki inzistiraju da u sobi budu sami. Evo, upravo je naš pacijent iz Gruzije kojeg smo ranije spomenuli, a koji je kod nas došao u pratnji majke i bake, kategorički odbio da one budu s njim u sobi. Želio je biti sam i mi smo njegovu želju poštivali, a majka i baka su za vrijeme njegova boravka u bolnici odsjele u novom hotelu Materra koji se nalazi odmah uz bolnicu i koji se usporedno gradio kako bi, između ostalog, budućim pacijentima olakšao oporavak“, ispričao nam je Ninković sa smiješkom na licu, pokazujući tako da se sa svakim od svojih pacijenata na poseban način povezuje i da, osim profesionalno, i emocionalno sudjeluje u njihovu liječenju.

Operacijske sale se nalaze odmah do odjela stacionara, što transport pacijenta od bolesničke sobe do operacijske dvorane i natrag čini vrlo kratkim. Manja operacijska sala predviđena je za jednostavnije kirurške zahvate pod lokalnom anestezijom, dok su dvije veće sale namijenjene operacijama pod punom anestezijom, tumači nam Ninković. A operacijske sale vrlo su suvremeno opremljene i posjeduju najmodernije aparate potrebne za najsloženije kirurške zahvate. Na jednom od zidova primjećujemo veliki televizijski ekran.

Operacijske sale nalaze se odmah do odjela stacionara, što olakšava transport pacijenata. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Ninković objašnjava da uz pomoć tog ekrana kirurzi za vrijeme operacije putem interne kabelske komunikacije mogu direktno komunicirati i komentirati detalje zahvata s kolegama koji uživo promatraju iz kongresne dvorane centra za edukaciju. Naime, osim medicinske svrhe, odnosno liječenja pacijenata, bolnica Priora ima i onu drugu, jednako važnu svrhu, a to je edukacija mladih kirurga i mogućnost stjecanja znanja i iskustva novih generacija vrsnih kirurga plastičara. Ninković ima vrlo jasnu viziju budućnosti Priore: „Moj je cilj da ova bolnica uskoro bude međunarodna akademija za školovanje stručnjaka rekonstruktivne i plastične i estetske kirurgije. U blizini bolnice imamo i veliku konferencijsku salu s 500 mjesta u kojoj ćemo obrazovati buduće kvalitetne kirurge i redovno održavati tematske simpozije na temu rekonstruktivne i estetske kirurgije, kao i iz drugih oblasti kirurgije i urologije. Ova institucija imenom ‘International Surgical Academy-Prof. Ninkovic’ bit će ne samo obrazovni centar za mlade kirurge koji će imati mogućnost upijanja znanje od najboljih, nego i za iskusne kirurge koji će tako dobiti priliku dodatno se usavršavati uz vrsne svjetske stručnjake. Osobno već imam brojne potvrde mojih kolega, uglednih kirurga iz cijeloga svijeta koji su izrazili želju doći ovamo i svoje znanje i iskustvo podijeliti s mladim liječnicima. Za sada imamo potvrdu pet kolega iz Njemačke i jednog kirurga iz Švicarske koji su najavili svoj dolazak. A posebno smo zadovoljni činjenicom da je mnogo mladih liječnika prepoznalo priliku za učenje i pokazalo interes za rad u Priori.“

U razgovoru nam se pridružuje i Marko Pipunić koji odmah s vrata skromno napominje: „Ja vam nemam puno za reći. Ja sam samo investitor, a glavna zvijezda ovdje je moj prijatelj Ninković. On je taj koji će uz dr. Kalema biti alfa i omega ove bolnice.“ I on s osmijehom pripovijeda da je svojim poznanicima i prijateljima pričao o projektu Priore, a oni se, kaže, nisu mogli načuditi činjenici da u Čepin dolaze pacijenti iz Saudijske Arabije, Katara, Gruzije i Dubaija. Prijateljstvo s Milomirom Ninkovićem i motive koji su ih potakli na razvoj projekta Priore opisuje jednostavnim i zanimljivim riječima: „Znate, u životu upoznate mnogo ljudi. Neki samo protrče kroz vaš život, nekima pružite ruku i više ih nikad ne vidite. A s nekima naprosto kliknete, prepoznate se i takvi ljudi ostave traga jer s njima dijelite zajednička razmišljanja i slične stavove. Tako smo se prepoznali Milomir i ja. Jedna stara mudrost kaže da ono što napravite za sebe i umre s vama, a ono što napravite za zajednicu ostaje i nakon vaše smrti. Mi obojica potječemo iz Bosne, ne stidimo se svojeg porijekla i obojica osjećamo snažnu pripadnost i zemlji iz koje smo potekli, ali i sredini u kojoj živimo. I obojica smo željeli stvoriti nešto dobro što će ne samo Hrvatskoj, nego i cijeloj regiji donijeti konkretnu korist.“ I tako se rodila ideja o bolnici čiji su suvlasnici danas Marko Pipunić i osnivač i vlasnik IT tvrtke IN2 Ante Mandić te Milomir Ninković, koji je također uložio dio sredstava u projekt.

‘Cilj je da bolnica postane akademija za školovanje stručnjaka rekonstruktivne i plastične kirurgije’. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

I Pipunić naglašava da, iako je bolnica prvenstveno namijenjena privatnim pacijentima, njihova vrata ostaju otvorena i za buduću suradnju s HZZO-om ako državni zavod pokaže interes. „Ninković je prije svega humanitarac i sigurno nećemo odbiti prijedlog koji dođe od HZZO-a i spremni smo prihvatiti i pacijente koji dolaze s uputnicom osiguranja. Zahvati u našoj bolnici neće biti bitno jeftiniji od istih takvih u Njemačkoj, Švicarskoj ili nekoj drugoj zemlji, no ukupni trošak sigurno će stajati manje jer će se uštedjeti na dodatnim troškovima putovanja, smještaja pacijenta i postoperativnog oporavka“, objasnio je i dodao da je posao koji dr. Ninković obavlja „više od biznisa“. „Ovo je posve druga dimenzija i rada i razmišljanja koju ne motivira novac niti zarada. Jer kad je netko spreman ostaviti svoju karijeru i funkciju šefa odjela u prestižnoj njemačkoj bolnici da bi došao ovdje, kao što je to učinio Milomir, onda je to motiv koji je mnogo jači od novca i želje za prestižem. To je prije svega humanost, ali i želja da se golemo znanje i iskustvo prenesu na mlađe kolege koji će postati rasadnik budućih stručnjaka plastične kirurgije u Hrvatskoj i koji će za koju godinu biti spremni u potpunosti preuzeti ovu bolnicu“, objasnio je Pipunić.

A jedna od takvih stručnjakinja koja će već sutra preuzeti važnu ulogu u budućem medicinsko-biokemijskom laboratoriju Priore je Paula Skala, mlada medicinska biokemičarka iz Zagreba i jedna od mladih znanstvenica koja je, posve suprotno putevima emigracije mladih znanstvenika iz Hrvatske u svijet, odlučila krenuti u drugom smjeru i vratiti se u Hrvatsku. Paula Skala je u Priori posve svjež kadar, svoj prvi radni dan odradila je početkom prošloga tjedna, no vrlo je brzo pohvatala sve konce i ima jasnu sliku onoga što se u klinici radi i na koji je način organizirana. Ispričala nam je da je završila studij biomedicinskih znanosti u Maastrichtu u Nizozemskoj i specijalizirala imunologiju u Amsterdamu i Beču. „O ovoj sam bolnici čitala na društvenim mrežama i slušala putem svojih kontakata na znanstvenim mrežama već nekoliko mjeseci, a kada su se poklopile moje kvalifikacije s radnim mjestom koje se ovdje otvorilo, odmah sam se prijavila. Poslala sam e-mail i odmah sam pozvana na razgovor. Uzevši u obzir sve što se ovdje radi, kakvi sve stručnjaci vode ovu klinku i kakve mi se mogućnosti otvaraju, zaključila sam da je ovo savršeno mjesto za usavršavanje. Za sada radim kao administrativni referent i kroz taj se posao upoznajem s načinom vođenja klinike. No već u travnju, kada se otvori novi biokemijski laboratorij, prijeći ću na novu funkciju i raditi posao medicinskog biokemičara“, ispričala je Paula Skala. Napuštanje Zagreba i preseljenje u Osijek nije joj teško palo. „Oduševljena sam Osijekom i ljubaznošću ljudi. Posebno me oduševila pozitivna radna atmosfera u bolnici i ne sumnjam da ću ovdje i ostati“, kazala je. A Marko Pipunić na to je samo dodao: „Paula mi se svidjela na prvom razgovoru i odmah sam shvatio da pred sobom imam sjajnog mladog znanstvenika. Ovakve nam priče trebaju. I ovakvi mladi stručnjaci koji će ostati u Hrvatskoj i ovdje graditi svoje karijere. Jer oni su budućnost. Iskreno se nadam da će upravo Priora dati svoj doprinos da se takav plan i ostvari i to je stvarna vrijednost ove klinike.“


Hotel s najvećim wellnessom u Slavoniji

U neposrednoj blizini bolnice Priora izgrađen je Wellness & Wholeness hotel Materra, ekskluzivna oaza smještena u prekrasnom prirodnom okruženju Slavonije. Ovaj jedinstveni hotel proizlazi iz plodne ravnice te nudi 61 moderno opremljenu jedinicu, uključujući i raskošan predsjednički apartman. Svaka soba pažljivo je koncipirana kako bi spojila udobnost suvremenog dizajna s prirodnim elementima. Posebna značajka hotela Materra ogleda se u njegovu izvanrednom wellness & spa prostoru koji se prostire na 1500 četvornih metara. Ovaj wellness prostor, najveći na ovim prostorima, predstavlja pravo utočište mira i opuštanja, koje će također pružati posebnu podršku i udobnost budućim pacijentima specijalne bolnice Priora.

FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Članak je nastao u suradnji s bolnicom Priora

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.