Primera: Visoka pobjeda Real Madrida, Modriću pola sata

epa10970786 Real Madrid's striker Vinicius Junior (L) celebrates after scoring the 2-0 goal during the Spanish LaLiga soccer match between Real Madrid and Valencia CF, in Madrid, central Spain, 11 November 2023.  EPA/Mariscal

U posljednjem subotnjem dvoboju 13. kola španjolskog nogometnog prvenstva Real Madrid je svladao Valenciju s 5-1 na svom Santiago Bernabeuu.

Dani Carvajal je već u 3. minuti postigao vodeći pogodak za Real. Potom je Valencia imala nekoliko izglednih prilika za izjednačenje, ali ih gosti nisu iskoristili. Kazna ih je stigla u 42. minuti, kad je Vinicius Junior postigao prvi od svoja dva pogotka.

Valencia se potpuno raspala u dvije minute drugog poluvremena. Prvo je Vinicis Junior u 49. minuti preciznim udarcem s 18 metara pogodio donji desni kut za 3-0, da bi u 50. minuti Rodrygo iskoristio nespretnost i veliku pogrešku gostujućeg vratara Giorgija Mamadaršvilija, koji mu je “asistirao” za pogodak. Rodrygo je po drugi put zatresao mrežu u 84. minuti i time “zacementirao” poziciju igrača utakmice, s obzirom na dvije asistencije za Viniciusove golove.

Valencia je uspjela doći do utješnog pogotka u 88. minuti, a strijelac je bio Hugo Duro.

Luka Modrić je u 60. minuti zamijenio Federica Valverdea.

Nogometaši Osasune su pred svojim navijačima osvojili bod u srazu s Las Palmasom odigravši 1-1, a pogodak za bod momčadi iz Pamplone postigao je hrvatski reprezentativac Ante Budimir.

Las Palmas je u 70. minuti došao u vodstvo pogotkom Alberta Moleira. No, gosti su bili u prednosti samo tri minute.

Tad se Moncayola probio po desnom boku, uputio oštar ubačaj na peterac, gdje je spreman čekao Ante Budimir i glavom poslao loptu u mrežu. To je Budimirov sedmi pogodak u LaLigi ove sezone. Budimir je igrao do 88. minute.

Osasuna je s 14 bodova ostala na 12. poziciji, a Las Palmas je s 18 bodova skočio na deveto mjesto.

Istim rezultatom (1-1) završio je i dvoboj Granade i Getafea. Gosti su poveli već u 2. minuti golom Borje Mayorala za koji velike zasluge ima i asistent Mason Greenwood. Granada je izjednačila na kraju prvog poluvremena golom Gonzala Villara (45+4).

Getafe je sa 16 bodova na 11. poziciji, a Granada je sa samo sedam bodova ostala predzadnja.

Real Sociedad je u sučevom dodatku došao do pobjede 3-1 na gostovanju kod Almerije u 13. kolu španjolskog nogometnog prvenstva. Gosti su poveli u 62. minuti pogotkom Mikela Oyarzabala. U 76. minuti je izjednačio Sergio Arribas. No, momčad s dna ljestvice LaLige nije uspjela osvojiti barem bod, jer su Baski u sučevom dodatku postigli još dva pogotka. Carlos Fernandez (90+1) je pogodio s ‘bijele točke’, a konačnih 3-1 postavio je Martin Zubimendi (90+5).

Real Sociedad je s 22 boda došao na šesto mjesto, a Almeria je s tri boda zadnja.

Nogometaši Girone će i nakon 13. kola španjolskog prvenstva ostati vodeća momčad, jer su u prvoj utakmici subotnjeg programa slavili s 2-1 protiv Rayo Vallecana na gostovanju u Madridu. Domaća momčad je povela golom Alvara Garcije u 5. minuti. Ukrajinac Artem Dovbik je izjednačio u 42. minuti, a konačnih 2-1 postavio je Brazilac Savio u 65. minuti.

S 11 pobjeda Girona je prikupila 34 boda i nalazi se na vrhu ljestvice s dva boda više od Real Madrida.

Španjolska – 13. kolo
Rayo V. – Girona 1-2 (Garcia 5 / Dovbik 42, Savio 65)
Almeria – Real S. 1-3 (Arribas 76 / Oyarzabal 62, Fernandez 90+1-11m, Zubimendi 90+5)
Granada – Getafe  1-1 (Villar 45+4 / Mayoral 2)
Osasuna – Las Palmas  1-1 (Budimir 73 / Moleiro 70)
Real M. – Valencia  5-1 (Carvajal 3, Vinicius Jr. 42, 49, Rodrygo 50, 84 / Duro 88)

Nedjelja:
Barcelona – Alaves  (ned, 16.15)
Sevilla – Betis (ned, 18.30)
Atletico – Villarreal (ned, 21.00)

Odigrano u petak:
Athletic – Celta 4-3 (Sancet 37, Guruzeta 45+5, 52, Berenguer 90+8-11m / Aspas 25, Bamba 41, Larsen 66)