Prije 28 godina u akciji ‘Skok 2’ poginuo je Ante Malić. Domovinu je došao braniti iz Australije

Autor:

Facebook/1.HRVATSKI GARDIJSKI ZDRUG

Na današnji dan 1995. godine s nepune 22 godine u operaciji ‘Skok 2’ poginuo je Ante Malić, hrvatski branitelj koji je iz Australije stigao u Hrvatsku kako bi se pridružio specijalnoj postrojbi hrvatskog gardijskog zdruga, a potom Trećoj gardijskoj padobranskoj bojni.

Malić je rođen 1974. godine u Melbourneu u hrvatskoj obitelji bosanskohercegovačkih korijena. Kako bi se što bolje pripremio za obranu domovine, bio je godinu dana u australskoj vojsci. Malić je poginuo na 26. lipnja 1995. s nepune 22 godine u operaciji “Skok 2”, prilikom borbene akcije zauzimanje Talijanovog vrha na Šator planini kod Glamoča u Bosni i Hercegovini.

Pokopan je uz vojne počasti u Kongori kod Tomislavgrada uz svog oca Božu, a odlikovan je Redom hrvatskog trolista, medaljama “Bljesak”, “Ljeto 95” i “Oluja” te “Medaljom za iznimne pothvate 31”.

Operacija ‘Skok 2’

Operacija Skok 2 odvijala se od 4. do 11. lipnja 1995. godine, te je nastavak operacije ‘Skok 1’ iz travnja iste godine. U njoj su zajednički sudjelovale postrojbe HV-a i HVO-a te je bila svojevrsna priprema za ‘Oluju’. Tom je akcijom na prostoru jugozapadne BiH uspostavljen još povoljniji strateški položaj za ‘Oluju’.

Cilj operacije bio je razbiti neprijatelja na smjeru koji vodi prema Bosanskom Grahovu i staviti pod kontrolu dalekometnog topništva Bosansko Grahovo i Glamoč.

Hrvatske postrojbe potisnule su neprijatelja prema Bosanskom Grahovu i Glamoču. Hrvatska vojska ovladala je jakim srpskim uporištem Crni Lug i okolnim selima te dijelovima planine Šator. Time je Livanjsko polje u cijelosti osigurano za manevarski prostor hrvatskih postrojbi, koje su spojene od Dinare preko Šator planine i Staretine sve do Kupreških vrata.

Operacija je bila zahtjevna jer se na planini Šator nalazilo ukopano topništvo Vojske Republike Srpske u taktički vrlo dobroj poziciji za djelovanje po hrvatskim snagama. Napad je počeo u jutarnjim satima intervencijom hrvatskog topništva, pogotovo na predjelu Livanjskog polja.

U napad je prva krenula 4. gardijska brigada, njezina 1. bojna i izvidnička satnija su uz pomoć topničke paljbe u munjevitom udaru razbile neprijateljsku obranu. Do podneva zadaća je bila u potpunosti izvršena. Završetkom operacije Glamoč i Bosansko Grahovo, kao i cesta koja ih povezuje, stavljeni su pod kontrolu hrvatskog topništva. To je značajno oslabilo srpski pritisak na Bihać, čime je, kako navode stručnjaci, vjerojatno izbjegnuto da Bihaćki džep doživi sudbinu Srebrenice.

‘Izazov tjelesne spremnosti – Viribus Unitis’

Malić je bio veliki poznavatelj i štovatelj borilačkih vještina i vježbi snage, brzine, izdržljivosti i eksplozivnosti koje je trenirao, promovirao i uvodio u Hrvatsku vojsku, pa se njemu u čast i sjećanje održava se natjecanje “Izazov tjelesne spremnosti – Viribus Unitis”.

Cilj natjecanja je promicanje zdravog načina života, podizanje borbene spremnosti, bavljenja sportskim aktivnostima, poticanje zdravog natjecateljskog duha i razvijanje osobina kao što su upornost, dosljednost, izdržljivost, motiviranost i posvećenost cilju.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.