Pri porodu obitelj je morala odlučiti hoće li preživjeti majka ili ona i blizanka, sada je postala osvajačica juniorskog Wimbledona

Autor:

Twitter

Ono što je napravio Mili Poljičak u muškoj, slično je napravila Angella Okutoyi u ženskoj konkurenciji. Poljičak je postao prvi Hrvat koji je osvojio juniorski Wimbledon a Okutoyi je, u paru s Nizozemkom Rose Marie Nijkamp, postala prva Kenijka s osvojenim juniorskim Wimbledonom. Njen je uspjeh još veći ako uzmemo u obzir da je u prvom kolu pojedinačnog turnira juniorskog Wimbledona, kojeg je izgubila od Kanađanke Mije Kupres s 6-3, 6-2, prvi puta ikad zaigrala na travi.

O Miliju Poljičaku sigurno već sada sve znate, o Okutoyi vjerojatno ne baš puno ali njena je priča vrijedna čitanja.

Angella Okutoyi je 18-godišnja (29. siječnja 2004.) Kenijka koja je zajedno s blizankom Roselindom najveći dio godina odrastala uz baku Mary Omukuya Ndong’a koja je teško i malo zarađivala kao čistačica u obližnjoj školi. Majka je pri porodu blizanki preminula a sestre su odvedene u sirotište u grad Limuru, 30-ak kilometara od Nairobija. Kad su imale četiri godine blizanke Okutoyi su došle živjeti kod bake Mary i počele trenirati tenis u katoličkoj školi Loreto Convent Valley Road u Nairobiju. Ključna osoba u ovom dijelu priče je njihov ujak Allan Atola. „Porod se zakomplicirao i liječnici su nam rekli da moramo birati između majke, moje sestre, i djece“, prisjeća se Atola. „U sirotištu su se za blizanke jako dobro brinuli međutim kad smo saznali da ih jedna bijela obitelj želi usvojiti, odlučili smo ih dovesti kod mene i moje majke, njihove bake. Bilo je teško, nismo imali novca, znali su mi proći dani u kojima ne bih imao što jesti, samo sam pio vodu. Da stvari budu gore, moja druga sestra je oboljela od raka i ubrzo umrla. Bilo je strašno izgubiti dvije sestre u tako kratkom periodu“.

Allan je ranije prvo trenirao nogomet a onda se u srednjoj školi ozbiljnije posvetio tenisu kojeg je zavolio. Počeo je trenirati četverogodišnje blizanke dok je još studirao a sretna okolnost je bila što je s njima mogao raditi u večernjim satima, nakon nastave na školskom terenu. „Zadao sam si cilj da ću od njih napraviti najbolje tenisačice u Keniji i Africi. Nije bilo nimalo lagano, ne mogu niti nabrojati vrata na koja sam pokucao tražeći sponzore. Čak je i kupnja jednog reketa za mene bila preskupa“, kaže Allan, a slično je rekla i Angella u jednom intervjuu. „Nisam imala osnovnu opremu. Igrala sam u poderanim tenisicama. Bilo je situacija kada bih došla na trening a cijeli dan prije toga nisam ništa pojela“.

Angella je napredovala brže od sestre, toliko brzo da to nije ostalo neprimijećeno. Kad je imala deset godina dobila je stipendiju za ITF centar u Burundiju, 2018. godine je osvojila U-14 Prvenstvo Afrike a onda i Kenya Open, kao najmlađa ikad koja je osvojila taj turnir. Prošle godine osvojila je afričko U-18 prvenstvo što joj je omogućilo nastup na juniorskom Australian Openu, gdje je skrenula pažnju na sebe i izašla iz kenijskih i afričkih okvira. U Melbourneu je Angella postala prva tenisačica iz Kenije koja je ostvarila pobjedu u barem jednom meču juniorskog Grand Slama, a ulaskom u treće kolo, u kojem je poražena, izjednačila je kenijski rekord kojeg od 2005. godine drži Christian Vitulli.

Pobjedom u paru s Nizozemkom Nijkamp, koja se zove Rose, što znači da je imenjakinja njene sestre, postala je prva Kenijka s Grand Slam naslovom,  a važno je reći da je do te suradnje došlo slučajno. „Nijkamp me pronašla na Instagramu i poslala mi poruku s pitanjem – bi li igrala parove? Naravno, htjela sam i ranije igrati ali nisam uspijevala naći partnericu“.

Na kraju, opet o baki. „Ona je uvijek bila majka, otac i baka u jednoj osobi. Tenis će mi pomoći da izvučem baku od tamo gdje je sada, da je izvučem iz siromaštva, izgradim joj kuću i osiguram joj dobar život, kakav zaslužuje“.

Angella Okutoy je trenutno 61. igračica svijeta na ITF listi. Nakon dobrih rezultata ove godine nema sumnje da će joj biti malo lakše, barem što se tiče opreme, treninga i priprema. Upornost ima, to je najmanje upitno.

„Nema veze iz kojeg okruženja dolazite ili odakle ste. Važno je da vjerujete u sebe i imate svoj san koji želite ostvariti“.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.