Povjesničar Špelić u “Nedjeljom u 2”: “Ovakav napad je nezabilježen, nisam siguran da bi Iran tako nešto potaknuo”

Autor:

06.09.2021., Zagreb - U knjizari Faktura, a u sklopu Festivala svjetske knjizevnosti, odrzana tribina na temu "Povijest i zivot: Suocavanje s prosloscu kroz knjizevnost".Dario Spelic Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Foto: Matija Habljak/PIXSELL

Gost emisije “Nedjeljom u 2” bio je povjesničar i novinar Dario Špelić koji govori o povijesti izraelsko-arapskih sukoba.

“Britanski obavještajac Mark Allen sve je što se događa na Bliskom Istoku opisao ovako: ‘To je kao da igrate trodimenzionalni šah pod vodom a da se sve figure istovremeno miču’. To je čovjek koji je desetljećima radio na Srednjem istoku, što kao obavještajac, što kao posrednik, bio je kandidat za šefa MI6. Kad takav čovjek tako opiše što se događa tamo, onda vam je jasno da na pitanje o upletenost Irana ne možete dobiti jasan odgovor.

Hamas je zanimljivo ipak podržan od strane Irana. On je bio jedan od prvih koji je došao u pomoć Hamasu kad su oni i formalno proglašeni terorističkom organizacijom i kad je nakon zakonodavnih izbora i pokušaja stvaranja Vlade doslovce davao gotovinu Hamasu”, kazao je.

“Ovo je napad koji još nije zabilježen. Imali ste bombaše samoubojice, ljude koji su ulazili u pune autobuse i raznosili se bombama, imali ste raketiranje civilnih ciljeva i uzvrat Izraela koji je uvijek bio krvav jer je napravljen s ciljem da utjera strah u kosti ali ovo što se dogodilo prošlu nedjelju je nešto što je sve iznenadilo. Nisam siguran da bi Iran tako nešto potaknuo.

Napad od nedjelje je toliko drastičan da nitko više ne može računati kud to zapravo ide, a sukobi na Bliskom i Srednjem istoku imaju se mogućnost gadno preliti vani. Samo se sjetite 1973. godine i Jomkipurskog rata. Mi i dandanas živimo u ekonomiji koja je određena tadašnjim naftnim embargom i činjenicom da je u tri mjeseca cijena nafte skočila četiri puta”, nastavio je.

Milanović: “Bilo bi dobro da Iran prizna Izrael, a Izrael palestinsku državu”

Naglasio je kako je još uvijek rano za predviđanja jer Izrael još nije ušao u Gazu kao što je prije ulazio kopnenim snagama i pitanje je što će oni točno tamo raditi.

Ako je cilj kao što govore neki iz izraelske vlade potpuno iskorjenjivanje Hamasa iz Gaze, to znači da vi morate ući u praktički svaku kuću i vidjeti ima li tamo boraca Hamasa ukopanih u podrumu. Do sad su svi uleti Izraela u Gazu trajali onoliko koliko se moglo trpjeti ono što se tamo događa. U nekom trenutku međunarodna zajednica, prije svega SAD i susjedne zemlje, bi rekli sad bi to trebalo biti gotovo.

Izrael se sad izgleda definitivno odlučio na ulazak u Gazu. Na svojoj strani imaju 360 tisuća vojnika. U Gazi s druge strane živi dva milijuna ljudi, od čega je njih 20 tisuća u Hamasu”, rekao je za HRT Špelić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.