Poljska i Mađarska prijete Ukrajini presjecanjem izvozne rute za žito na Zapad. Kažu da štite svoje poljoprivrednike

Autor:

epa10758232 Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki addresses a joint press conference with Czech Prime Minister Petr Fiala (not pictured) after a meeting at the International Congress Center in Katowice, Poland, 20 July 2023. Polish-Czech intergovernmental consultations are underway in Katowice.  EPA/Zbigniew Meissner POLAND OUT

EPA/Zbigniew Meissner

Dok Rusija ponovno bombardira i blokira crnomorske luke Ukrajine kroz koje zemlja izvozi svoje poljoprivredne proizvode, Poljska i Mađarska prijete da će presjeći zapadne izlazne rute zemlje.

Poljska će jednostrano blokirati trgovinu s Ukrajinom ako Europska komisija ne produži privremena ograničenja na uvoz žitarica barem do kraja godine, rekao je premijer Mateusz Morawiecki na sastanku ministara poljoprivrede iz pet istočnih zemalja EU-a u srijedu u Varšavi.“Želim jasno staviti do znanja”, rekao je Morawiecki novinarima, “nećemo otvoriti našu granicu. Ili će Europska komisija pristati da zajedno izradimo propise koji će produljiti ovu zabranu ili ćemo to učiniti sami.”

Mađarski ministar poljoprivrede István Nagy ponovio je stav Morawieckog, rekavši da će njegova zemlja “svim sredstvima zaštititi mađarske poljoprivrednike”.
Nekoliko dana nakon što je prekršila dogovor da se Ukrajini omogući izvoz žitarica preko Crnog mora, Moskva je pokrenula val napada na ukrajinske luke Odesa i Čornomorsk,— dva vitalna izvozna mjesta, oštetivši infrastrukturu svjetskih i ukrajinskih trgovaca  uništivši 60.000 tona žitarica.

Glavni diplomat EU-a, Josep Borell, nazvao je u četvrtak eskalirajuću ofenzivu Rusije “barbarskom”. “Ono što već znamo je da će ovo stvoriti veliku prehrambenu krizu u svijetu”, rekao je novinarima u Bruxellesu, dodajući da zemlje EU moraju pojačati alternativne izvozne rute za Ukrajinu.

Ukrajina je jedan od najvećih svjetskih izvoznika kukuruza, pšenice i drugih žitarica. Nakon ruske invazije i blokade njenih crnomorskih luka prošle godine, EU je uspostavio kopnene izvozne rute preko svog teritorija.

U godini nakon toga, preko izvoznog koridora kojeg je uspostavila EU pod nazivom ‘staze solidarnosti’ prevezeno je oko 60 posto ukrajinskog izvoza, uglavnom duž Dunava do rumunjske luke Constanța. Preostalih 40 posto prevezli su kroz vlastite luke u okviru sada već nepostojeće Crnomorske inicijative   za žito Crnog mora u kojoj posreduju UN i Turska.

Ali otvaranje kopnenih ruta također je dovelo do neviđenog priljeva jeftinog ukrajinskog žita u susjedne zemlje EU – Rumunjsku, Poljsku, Mađarsku, Bugarsku i Slovačku – koje su lokalni trgovci kupovali i preprodavali umjesto da se izvoze dalje. Prezasićenost je stavila solidarnost istočnih članica bloka s Ukrajinom  na veliku kušnju.

S obzirom na izbore koji su se bližili ove jeseni, Poljska je nastojala umiriti lokalne poljoprivrednike — vitalno biračko tijelo desničarske vlade — zatvaranjem svoje granice ovog proljeća za ukrajinski uvoz. Mađarska, Slovačka i Bugarska su slijedile taj primjer, dok se Rumunjska, koja nije uvela vlastita ograničenja, pridružila četvorici pozivajući na ograničenja na razini EU.

U svibnju je pet zemalja postiglo dogovor s Komisijom da odustane od svojih jednostranih mjera u zamjenu za 100 milijuna eura financiranja EU-a i jamstva da će ukrajinske pošiljke prolaziti kroz pet zemalja samo na putu do drugih odredišta. Pet zemalja želi produljenje ovih ograničenja, koja istječu 15. rujna.

Druge zemlje EU-a kritizirale su popustljivost Komisije prema pet istočnih članica, rekavši da je kompromis potkopao integritet unutarnjeg tržišta bloka.

Otvaranje granica

Borrell je rekao da bi, umjesto ograničavanja trgovine, EU trebala odgovoriti na eskalaciju Rusije na Crnom moru daljnjim otvaranjem granica. “Ako pomorski put bude zatvoren, morat ćemo povećati kapacitet izvoza ukrajinskog žita kroz naše luke, što znači veći napor za ukrajinske susjede”, rekao je prije sastanka ministara vanjskih poslova EU. “Morat će pridonijeti više otvaranjem granica i olakšavanjem transporta kako bi se ukrajinsko žito odvozilo iz crnomorskih luka. To će od država članica zahtijevati više angažmana. Učinili smo puno, moramo učiniti više.”

Odvojeno u četvrtak, ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba pozvao je EU da uloži “maksimalne napore” kako bi olakšao izvoz žitarica iz zemlje.

“Dok Rusija uništava Inicijativu za žito, napada ukrajinske luke i pokušava zaraditi na rastućim cijenama hrane, Ukrajina i Europska unija trebale bi uložiti maksimalne napore da pojednostave izvoz hrane iz Ukrajine, posebice povećanjem kapaciteta alternativnih prometnih koridora ‘Staza solidarnosti’ što je više moguće”, rekao je.

Tijekom sastanka u srijedu u Varšavi, ministri poljoprivrede iz pet zemalja EU-a potpisali su deklaraciju kojom pozivaju Bruxelles da produži i proširi trgovinska ograničenja, u jeku zabrinutosti da bi ruska ponovna blokada Crnog mora mogla dodatno pritisnuti njihova domaća tržišta. Samo su Poljska i Mađarska zaprijetile jednostranim djelovanjem ako se ograničenja ukinu.

Unatoč prijetnji, visoki dužnosnik Komisije rekao je u četvrtak da je “preuranjeno” reći postoji li potreba za produljenjem ograničenja nakon roka 15. rujna. Posljednjih mjeseci dužnosnici su pojačali nadzor i carinske provjere, a Rumunjska i druge zemlje značajno su povećale ulaganja u infrastrukturu i ulaganja kako bi olakšale tranzit žitarica kroz svoje zemlje  na druga tržišta, rekao je dužnosnik Komisije.

No u godini dana otkako su kopnene izvozne rute otvorene, Poljska nije poduzela nikakve veće korake za poboljšanje vlastite infrastrukture ili kapaciteta svojih baltičkih luka. Analitičari kažu da je malo vjerojatno da će zemlja moći ponoviti podvig nakon žetve ovog ljeta. Poljska vlada je u više navrata okrivila Bruxelles da nije pružio dovoljnu pomoć.

Unatoč tekućem trgovinskom sporu, dužnosnici u Kijevu pazili su da ne kritiziraju otvoreno svoje kolege u Varšavi. To je zato što je Poljska igrala vodeću ulogu u podršci Ukrajini od izbijanja rata, djelujući kao glavna tranzitna točka za zapadno oružje i šaljući dosta vlastitog. Također je primila milijune ukrajinskih izbjeglica.

“Iznimno cijenimo sav dosadašnji rad Europske komisije i susjednih država članica u okviru programa solidarnosti”, rekao je za POLITICO ukrajinski veleposlanik pri EU-u Vsevolod Chentsov.

Ipak, dodao je: “Izjave nekih država članica o potrebi produljenja zabrane izvoza ukrajinske agrarne proizvodnje izazivaju ozbiljnu zabrinutost.” Ne imenujući Poljsku, rekao je da to “politizira” praktičnu stvarnost onoga što je logistički izazov koji “ugrožava učinkovitost staza solidarnosti”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.