Pogocima Vidovića i Delića Šibenik stigao do prve pobjede pod Računicom, Crnac strijelac za ‘Farmaceute’

16.04.2022., Sibenik - Hrvatski Telekom Prva liga, 31. kolo, HNK Sibenik - NK Slaven Belupo. Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Dusko Jaramaz/Pixsell

U trećoj utakmici programa 31. kola HT Prve lige Šibenik je na Šubićevcu rezultatom 2-1 (2-0) svladao Slaven Belupo i tako prekinuo niz od pet ligaških utakmica bez osvojenog boda, ujedno upisavši i prvo slavlje pod vodstvom trenera Deana Računice. Ovim slavljem šibenski se prvoligaš približio na bod zaostatka za koprivničim koji na kontu ima 30 bodova.

Prva je ovo i utakmica u aktualnoj sezoni u kojoj je u međusobnim okršajima današnjih suparnika upisana pobjeda, dosadašnje tri završile su 1-1 remijima.

Ivica Vidović je prvoligaškim prvijencem u 14. minuti doveo domaćine u vodstvo, na dva pogotka razlike povisio je svojim osmim ligaškim pogotkom u sezoni Ivan Delić u 37., dok je konačnih 2-1 u 66. minuti postavio 18-godišnji Ante Crnac. Za goste je u 53. minuti kazneni udarac propustio realizirati Ivan Krstanović kojem je pokušaj s bijele točke zaustavio Lovre Rogić.

Sraz je otvoren minutom šutnje u spomen na nedavno preminulog igrača, trenera i klupskog djelatnika ‘Narančastih’ Stipe Slavice, koji je preminuo u 58. godini.

Zaista smo rijetko u prvom dijelu susreta svjedočili konkretnim dolascima u posljednju trećinu s obje strane. Gotovo sva igra odvijala se oko centra terena, odnosno barem tridesetak metara od vratara. Dosta je na igru utjecao i snažan vjetar koji je dijelom ‘kumovao’ i pogotku Šibenika za vodstvo.

Rogić je jedan konkretniji visoki pritisak gostiju riješio dugim ispucavanjem te je lopta nošena vjetrom odletjela idealno desno u prostor za koncetriranog Delića koji je u desnom rubu šesnaesterca pored Solde, Gode i Marine uspio sačuvati posjed, a zatim u velikoj gužvi dodati loptu za Vidovića, a on je preciznim udarcem s osamnaest metara pogodio donji lijevi kut Suškovih vrata za 1-0 Šibenika. Deliću je ovo bila deveta ligaška asistencija (trenutno najbolji dodavač lige), a dvadesetogodišnjem Livnjaku na posudbi iz Dinama ovo je bio prvijenac u jedanaestom prvoligaškom nastupu (treći koji je započeo od prve minute).

Od tridesete minute je uslijedio period nešto dominantnijeg izdanja ‘Farmaceuta’ koji su u 34. minuti propustili čistu gol priliku za izjednačenje. Poslije kratkog odbijanja Mine, Crnac je odigrao dupli pas s Krstanovićem koji ga je u sredini savršeno poslužio, ali 18-godišnjak se predugo namještao te mu je na rubu peterca fantastičnom obrambenom reakcijom loptu u posljednji trenutak uspio izbiti požrtvovni Marin.

Svega tri minute poslije ‘Narančasti’ imaju dva pogotka prednosti. Opet je napad domaćih išao po desnoj strani, Šimunović je iz vlastite polovice odigrao u prostor za Grezdu, nakon dolaska suigrača odlučio se za dodavanje prema Deliću koji se na rubu šesnaesterca lako riješio čuvara Tepšića i zatim iz okreta sa sedamnaest metara od lijeve vratnice zatresao mrežu za 2-0 Šibenika i svoj osmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 12. u 85. Prva HNL nastupu.

Do kraja prvog dijela Šibenik je bio vrlo blizu trećeg pogotka. Odlični Delić se na okomito dodavanje izvukao i pobjegao čuvaru te precizno proigrao Grezdu desno u prostor, Albanac je snažno potegao s četrnaest metara u suprotni kut, svladao Suška, ali lopta je umjesto mreže pogodila gredu.

Gosti su generalno više težili posjedu, ali su bili dosta nekonkretniji u svojim dolascima koji su se uglavnom svodili na dalekometne pokušaje s kojima Rogić (dijelom i zahvaljujući vjetru) nije imao ni najmanjih problema.

16.04.2022., Sibenik – Hrvatski Telekom Prva liga, 31. kolo, HNK Sibenik – NK Slaven Belupo. Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

U drugi dio je Zekić odlučio ući s dvije promjene, umjesto Caimacova i Bogojevića na teren je poslao Hoxhu i Zapatu te je njegova momčad od prve minute nastavka u potpunosti dominirala događanjima na terenu i konstantno pritiskala suparnika, ali bez pravih opasnosti po Rogića.

Ipak, u 51. minuti VAR soba (Zobenica, Križarić) signalizira 26-godišnjem debitantu Patriku Kolariću da je Rogić pri istrčavanju i ispucavanju lopte ispred Krstanovića pogodio u ruku Perića. Kolarić je sam otišao pogledati situaciju na monitor i vrlo brzo odlučio da je to bila situacija za najstrožu kaznu. Izvođač je bio Krstanović koji je pucao prizemno desno po sredini vrata, ali Rogić se uspio brzo spustiti i obranom sačuvati mrežu netaknutom!

Nakon ubačaja sa strane u 58. minuti se Delić odlično probio pored čuvara i pobjegao u prostor, u zavšrnici pronašao u sredini Grezdu, ali njegov udarac bio je neprecizan te je loptu poslao pristojno pored lijeve vratnice.

Minutu poslije Hoxha je lijepim udarcem s osamnaest metara uspio svladati Rogića, ali na signalizaciju pomoćnika opravdano je označeno njegovo zaleđe pri primanju te pogodak nije priznat. Nastavio se pritisak ‘Farmaceuta’ u 61. minuti Rogić je kvalitetnom reakcijom u korner odbio i pokušaj Krstanovića u bliži kut.

Isti dvoboj vidjeli smo u 63. minuti kada je na ubačaj Kvržića ponovno prijetio Krstanović, ovaj put je glavom pucao u donji lijevi kut, ali Rogić je i to uspio odbiti u korner. Dvije minute poslije ubačaj Zvonareka iz kuta je nošen vjetrom zahtijevno doletio na gol crtu, domaći vratar uspio je to u posljednji trenutak odbiti dalje od svojih vrata.

Svoje odlično izdanje u nastavku Slaven je konačno kapitalizirao poslije lijepe akcije u 66. minuti. U završnici se Hoxha po desnoj strani suparničke obrane probio u šesnaesterac i precizno u sredini pronašao Crnca, a on sa sedam metara mirno poslao loptu u donji lijevi kut za 2-1. Osamnaestogodišnjaku je to bio drugi ligaški pogodak u osmom nastupu.

Suprotno onome što smo do tada gledali utakmica je ušla u puno mirnije vode. I dalje je Zekićeva momčad konstantno tražila način za ugrožavanje Rogića, ali domaćini su se dosta kvalitetnije branili do kraja susreta i držali svog vratara gotovo u potpunosti nezaposlenim.

U sljedećem kolu Šibenik je gost kod Hrvatskog dragovoljca dok će Slaven Belupo na svom Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici biti domaćin Hajduku.