Počinje samit G7: Raspravljat će o pandemiji, gospodarstvu i klimi. Ovo je prvi samit Bidena, a posljednji za Merkel

Autor:

epa09260627 Canada's Prime Minister Justin Trudeau (C) is flanked by Richard Austin of the UK Foreign Office (L) and The High Commissioner of Canada Ralph Goodale (R) as he arrives ahead of the G7 Summit at Cornwall airport in Newquay, Britain, 10 June 2021. Britain will hold the G7 summit in Cornwall from 11 to 13 June 2021.  EPA/NEIL HALL / POOL

EPA/NEIL HALL

Lideri skupine vodećih industrijaliziranih zemalja (G7) počinju u petak trodnevni samit na kojem će razgovarati o globalnom oporavku, pravednoj raspodjeli cjepiva protiv covida-19 i klimatskim promjenama.

Prvi dan tema bi trebala biti oporavak od pandemije, s naglaskom na pitanja poput donacija cjepiva protiv covida-19 i financijske pomoći za izgradnju pogona za proizvodnju cjepiva širom svijeta, piše njemačka agencija dpa.

U petak navečer šefovi država i vlada sa svojim partnerima putuju u Eden Project – niz bio-kupola koje stvaraju okružje prašume. Ondje će prisustvovati prijemu kod kraljice Elizabete, nasljednika princa Charlesa i njegova sina princa Williama i njegove supruge Kate.

U subotu će razgovarati o otpornosti gospodarstva i vanjskoj politici. Dolaze predstavnici država gostiju i glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres, a Indija će se priključiti virtualno.

Četvrta je rasprava posvećena zdravlju, a virtualno će se obratiti Melinda French Gates i glavni znanstveni savjetnik Ujedinjenog Kraljevstva Patrick Vallance.

U nedjelju će raspravljati o klimi

U nedjelju će teme biti klima i priroda. Prikazat će se snimljena videoporuka prirodnjaka Davida Attenborougha. Razgovarat će se i o otvorenom društvu, a na koncu će uputiti zajedničko priopćenje.

Podsjetimo, britanski premijer Boris Johnson domaćin je trodnevnog summita u priobalnom selu Carbis Bayu. Bit će to prvi fizički sastanak lidera u dvije godine, nakon što se G7 ekipa prošle godine zbog pandemije sastala virtualno.

Ujedno, to je prvi veći međunarodni samit za američkog predsjednika Joea Bidena, kojemu će prisustvovati u sklopu jednotjednog putovanja po Europi, a posljednji za njemačku kancelarku Angelu Merkel.

G7 čine: Sjedinjene Države, Britanija, Kanada, Francuska, Njemačka, Italija i Japan. Prisustvuju i predstavnici Europske unije.

Ove godine će nekim dijelovima samita prisustvovati Južna Koreja, Južna Afrika i Australija. Indija, također pozvani gost, virtualno će sudjelovati na dijelu summita.

Pitanje sigurnosti

Ove godine policija je odredila četiri mjesta u kojima se mogu okupljati prosvjednici: Plymouth, Falmouth, Truro i Exeter, uz velik broj pripadnika policijskih snaga. No više udruga već je naglasilo da će bojkotirati ta mjesta i da im je cilj u najvećoj mogućoj mjeri remetiti rad u Carbis Bayu.

Oko 6500 policajaca mobilizirano je za samit, od kojih je 5000 stiglo iz drugih dijelova zemlje, a u pomoć je spremna priskočiti i vojska.

Nekih tisuću policajaca smješteno je na brodu MS Silja Europa, usidrenom u Falmouthu, koji uobičajeno plovi Baltičkim morem. Na svojoj mrežnoj stranici estonska kompanija Tallink opisuje ga kao “najveći i najljepši kruzer” u zoni.

No policajci neće moći koristiti wellness na brodu zbog strogih mjera u pandemiji covida.

OZNAKE: G7, samit

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.