Filipović piknuo Dretara u živac, ovaj mu uzvratio: ‘Pi*do jedna’. Barbarić Raspudiću: ‘Vi to meni prijetite?’

Autor:

13.7.2023., Zagreb - 67. tematska sjednica Odbora za gospodarstvo odrzana je u dvorani Josipa Sokcevica, u Saboru. Na sjednicu su pozvani predstavnici Ministarstva gospodarstva i odrzivog razvoja, Hrvatske elektroprivrede d.d., PLINACRO-a d.o.o., Hrvatske energetske regulatorne agencije, Hrvatskog operatora trzista energije d.o.o.
Photo: Jurica Galoic/PIXSELL Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

Jurica Galoic/PIXSELL

Počela  je tematska sjednica Odbora za gospodarstvo Hrvatskoga sabora o “Izvješću o problematici kupnje i prodaje plina prema uredbi o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije”.

Na sjednicu Odbora na temu plinske afere dolaze ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović, te čelnici HROTE-a i HERA-e te šef HEP-a Frane Barbarića.


19.56 Kreće pauza u trajanju od 5 minuta.

19.52 Ide replika Vrbanu iz HERA-e. Urša Raukar kaže: “Rekli ste da HERA prima redovne informacije… Dobili ste prvu informaciju HROTE-a. Prvu obavijest dobili ste 9. lipnja. Zašto niste odmah obavijestili ministra i premijera?”.

19.50 Zekanović je pitao Abramovića je li moguće da su se tvrtke dogovorile za zločinački poduhvat. “Sustav je napravljen na način da je transparentan”.

Željko Sačić traži povredu Poslovnika. “Ovo što Zekanović kaže je omalovažavanje javnosti. Bacaju prašinu… To je van pameti”, kaže.

19.47 HDZ-ov Mažar kaže da je Abramović rekao istinu i zahvalio mu na tome. “Potvrdili ste sve navode, i upravo radi te istine jer vidimo da pojedinci žele obmaniti javnost… Je li sustav zatvoren, zaključan, digitaliziran…”. Zna li prodavatelj tko je kupac.

“Proces je automatiziran, nema mehanike. Kompletno nema harda, osim kod potpisivanja ugovora. To je sporazum o pravu na pristup trgovinskoj platformi. Zaštićeno od mogućnosti utjecaja nekoga sa strane. Javno obznanjeno postaje kada sustav odabre najisplativije… Sustav je porihtan da bude vjerodostojan”.

19.42 Mirela Ahmetović kaže: “Upoznati se s tim da je Barbarić lagao malo prije kad je rekao da ne zna tko je kupovao plin. Nije istina, Barbariću, da ne znate tko je kupovao plin. Tražim potvrdu tvrdnje. Drugo, zanima me koliko je tko kupio na trgovinskoj platformi od PLINARO-a”.

“Ovdje je gotovo tri puta, odnosno 5 puta manji iznos. Prosječna cijena je 11 eura, onaj famozan dan kad je išlo po jedan cent išlo je samo 1500 megavat sati. DxT, EON plin, Geoplin Ljubljana, Geoplin Zagreb, INA, Međimurje plin, PPD…”, kaže.

19.39 Sandra Benčić rekla je da je jasno tko se najviše okoristio. “Pitala bih Vas, u smislu načina upravljanja tržištem, smatrate li da je normalno da je HEP mogao predvidjeti da će cijena plina biti niža”, kaže Benčić.

Grozdana Perić kaže da Benčić govori na čudan način. “O čemu pričate?”, rekla je Perić.

19.38 “Ministarstvo je reagiralo promptno… Što se tiče ostalih sudionika, nismo ovlašteni upozoravati u sustavu. Obavijest sam poslao HERA-i”, kaže Abramović.

19.37 “Evidentno je da HDZ žele okriviti HROTE-u…”, kaže Sanja Radolović.

19.31 Nino Raspudić je rekao: “Vidjeli smo danas s više strana od strane vladajućih da se najprije 10-15 minuta pohvali kako su dobro upravljali krizom. Onda se malo dođe na ovaj problem. Time što se hvali, dali su dokaz više protiv samih sebe. To nisu ni nesposobni ni mutavi ljudi… Ovo je svjesno rađeno. Sada vidimo tko je profitirao”, kaže Raspudić.

Sretan sam da je sve vrijedilo, imamo rješenje, dodaje Raspudić. “Nema potrebe da mi se zahvaljujete, nemam nikakvih ograda ili rezervi”, kaže Abramović dodajući da je na ovoj funkciji 8 godina.

19.29 Urša Raukar Gamulin (ZLB) pitala je Abramovića zašto je čekao do 29. lipnja. “Prvo, nikakvu informaciju od HERA-e nisam dobio. Drugo, mi smo prvi reagirali i koji smo uočili da se situacija počela… Dobrom voljom smo obavijestili, ukazali HERA-i na tu činjenicu. Nakon toga ništa se nije događalo. Upozorili smo u izvanrednom izvješću HERA-u čija je zadaća nadzor funkcioniranja sustava. Uključili smo i ministra”.

Urša Raukar kaže da je “to vrijeđanje zdravog razuma”.

19.25 Željko Sačić kaže da nisu izgubili vrijeme. “Utvrdili smo tko je krivac. Politička odgovornost je jasna – ide na leđa Vlade i Ministarstva. Sve što smo danas čuli naše kolege iz USKOK-a će poentirati… Sugeriram vam da budete odgovorni. Je li vam došao USKOK ili DORH u HROTE-u?”, pitao je Sačić.

“Apostrofiranje krivca ne postoji. PLINACRO je odradio posao. To odgovorno tvrdim. Mi smo prije dan, dva dobili dopis iz DORH-a da dostavimo potrebnu dokumentaciju. To smo i učinili”, kaže dodajući da fizički još nisu došli.

19.22 Kad ste vidjeli što se dešava, što ste učinili, pitala je Mrak Taritaš Abramovića.

19.14 Tko su dobitnici u ovoj priči, upitao je Grmoja Abramovića. “Za tu razliku, opskrbiljvač koju je on uzeo od HEP-a, on plaća naknadu, ja to fakturiram. Nakada ide od onog tko je dužan platiti, preko mene i završava kod vlasnika energije”.

“Ne, ne. Nismo dobili ključne podatke. Čekam podatke, molim vas da mi kažete”, rekao je Grmoja.

“Što se tiče same strukture sudjelovanja voditelja grupa u transakciji, u promatranom mjesecu bilo je ponuđeno više od 200 tisuća megavat sati. Cijena je 14, 24 eura. Bila je to cijena kojom je plaćana naknada koja je išla HEP-u”, kaže Abramović.

“Jesmo li ovdje da razotkrijemo neke stvari?”.

“Ukupno je sudjelovalo 11 voditelja… Društva koja su sudjelovala su PPD, EON, Međimurje plin, ENA, INA, HEP trgovina… To su društva koja su sudjelovala u preuzimanju viškova. PPD je uzeo 63 posto, EON 6 posto, ENA 2,2, Geoplin 2,1, INA 1,775, HEP trgovina, 1,007… To su podaci koji su dobiveni, nemaju službeni karakter. Privremeni su.”.

Sad je sve jasno, kaže Grmoja.

19.12 Kreću replike šefu HROTE-a.

19.02 Zastupnici odlaze na pauzu.

19.00 Barbariću je zadnju repliku uputila Dalija Orešković. “Sjećate li se snimke koju je pustio Bauk? Mislim da vas nije smijenio jer iza vas stoji Plenković. Tko je gospodar?”.

Javio se Zekanović kaže da Orešković iznosi neistine.

“Ne mogu odgovoriti na hipotetsko pitanje, nemojte se ljutiti”, kaže Barbarić.

Orešković je tražila povredu Poslovnika. “Pitanje je bilo vrlo konkretno. Imate informaciju tko je kupio jeftin plin. Očekujem jasan odgovor”, kaže.

HROTE ima te podatke, kaže Barbarić.

18.55 Daniel Spajić kaže Barbariću da je ispod Filipovića i Plenkovića. “Meni, koji sam nešto radio prije Sabora, jasno je da ovo ide u smjeru da se HEP financijski uništi i onda će ga se prodati. Zna se kako to ide. Jeste li vi mogli odbiti ministra kad je donio uredbu. Još jedna stvar – ima li Filipović kao član skupštine financijska izvješća”, upitao ga je.

“HEP je podmetnuo leđa i stvoren je gubitak. Unatoč tome, HEP je zadržao kreditni rejting na nivou investicijskog. Jesmo ostvarili gubitak, ali imali smo investiciona ulaganja”.

18.50 Nino Raspudić rekao je Barbariću da je rekao da se događaju gubici, ali i dobitci. “Tko je najveći dobitnik?…”.

“Vi to meni prijetite?”, pitao ga je Barbarić.

“Vi to meni prijetite?”, ponovo je upitao.

“Prijeti vam pravosuđe RH”, odgovara Raspudić.

“Ispričavam se Raspudiću. Nisam lakonski odgovori, već točno odgovorio”, rekao je Barbarić.

“Što si on to dozvoljava?”, upitao je Ante Sanader.

“Vidite tko je reagirao”, rekao je Raspudić.

Barbarić nastavlja: “Nisam došao omalovažavati nikoga…”.

18.45 Grčić pitao je Barbarića ono što u papirima nema. “Kolike su količine od viškova prodane na tržištu, tko su kupci i tko je profitirao. U medijima se svašta pojavilo, interes nam je da konačno saznamo tu činjenicu. Malo prije rekli ste da ministra ne biste hvatali po hodniku…”, kaže Grčić.

“E sad.. Dolazimo do ključne rečenice razumijemo li sustav poslovanja. Ako ćemo gledati segment dan na dan, onda nećemo nigdje doći. Možemo ići sat na sat… Što da sam osjetio pa da trčim za ministrom? HEP je uspio ušparati 370 milijuna eura. Kada sagledavam situaciju, gledam kompletnu sliku…”.

“Ljudi, ‘ajmo gledati cjelokupnu sliku…”, dodaje Barbarić.

Nino Raspudić tražio je povredu Poslovnika. “Barbarić tvrdi da 10 ljudi razumije energetsku metafiziku. Vjerujte da razumijemo dovesti HEP u situaciju da kupuje po 47 eura… Niste vi netko tko će vrijeđati ovdje”.

18.44 Javio se i Zekanović i pitao Barbarića razumiju li se ostali u temu. “Ne bih se upuštao u procjene”, kaže.

18.42 Bauk se obratio Barbariću kojemu je pustio snimku ministra Filipovića. “Ministar vas je optužio da ga niste obavijestili. Mislite li da je u krivu ili da vas je lažno optužio?”, pitao je.

“Ministar ima pravo na svoje mišljenje, u izlaganjima sam rekao i dostavio dokaze da je HEP slao dopise”.

18.40 Barbarić odgovara na pitanja Mireli Ahmetović. “Što se tiče prodaje plina, Vlada je donijela uredbu po kojoj cjelokupni proizvedeni plin preuzima i kupuje HEP. Temeljem te uredbe, HEP i INA zaključile su odgovor na rok koji je u uredbi”.

18.36 Mrak Taritaš pitala je Barbarića o zadnjem dopisu. “Iza travnja niti jedan dopis nije išao prema Ministarstvu”.

“HEP komunicira sa skupštinom propisanim odredbama. Neslužbeno komuniciramo i telefonskim putem…”.

18.34 Nikola Grmoja rekao je: “Barbariću, vi ste od strane Filipovića detektirani kao krivac. Gledajući u vas gledam u mrtvaca. Je li od početka Uredbe, kupovali plin od drugih subjekata?”.

“Mislim da ste samo vi čuli da me ministar optužio. Povucite tu riječ, ljudski vas molim”, rekao je. “Mi nismo kupovali nikakav plin u zadnjih godinu dana”.

18.30 Na replike počinje odgovarati Frane Barbarić. Prva mu je replicirala Sandra Benčić. “Već u veljači znali ste da ćete imati viškove i da je lako predvidljivo da će cijena biti manja od 47 eura. Da je tome tako, govore i brojna izvješća… Kada ste sve to znali…Potpuno mi je neprirodno da niste jasno obavijestili i ministra i premijera da će se dogoditi manjkovi za HEP”, kaže Benčić.

“HEP je preozbiljan sustav da bismo telefonom razgovarali o ovako bitnim stvarima. Imamo razrađen sustav upravljanja u svim situacijama… Postupak je, poštujem hijerarhiju. Mi obavještavamo resorno ministarstvo”, kaže Barbarić.

18.22 Davor Dretar iz Domovinskog pokreta spominje dopise koje je Filipović spomenuo. “Jeste li vršili konzultacije s Plenkovićem ili su Vaši postupci bili samostalni. Vidim tu logički jaz…”, kaže Dretar.

“Mislio sam da ćete me pitati tko je kupio plin i po kojoj cijeni. Naime, zovete se Domovinski pokret, a štogod radite, radite protiv domovine. Niste podržali naše ukrajinske prijatelje…Neki dan je Spajić Sabor obavijestio Sabor da sam bio na utakmici dok sam održavao sastanke gdje sam se borio za hrvatske interese. Došli ste tu s napisanim pitanjem, svi znaju da o tome ne odlučujte… Ajde, da se ne lažemo”, odgovara Filipović.

“Pizdo jedna”, rekao je Dretar Filipoviću.

“Bili ste mi draži kao Dreletronic”, rekao je Filipović.

Spajić je odgovorio Filipoviću. “Nema pojma o čemu priča”

18.21 Grozdana Perić kaže da se nije propustilo u reakciji te da se u određenom roku regiralo. “Istaknuo sam da je Vlada po zaprimanju informacije o trgovnju plinom reagirala odmah. Promijenili smo uredbu, stavili van snage obvezu HEP-a…”.

18.15 Arsen Bauk kaže: “Rekli ste da je trebalo promijeniti Uredbu da ste znali da je skladište puno. Vaš zadatak bio je da predložite uredbu. Tko Vas je trebao upozoriti da promjenite uredbu? Bez toga, za nas ste politički odgovorni. Tko je trebao pritisnuti dugme na semaforu da biste mogli prijeći cestu”.

Hvala vam na specifičnom izričaju. “Ovdje smo da razgovaramo o ozbiljnim temama. Rekao sam da mi je HEP poslao dopis da će koristiti plin za vlastite potrebe. Kada pogledate uredbu, nigdje ne piše da se isključivo mora prodavati ovim kupcima. Od toga se može proizvoditi energija. Tko je meni trebao sugerirati? To je Uprava”, kaže.

18.09 Dalija Orešković kaže da se kroz cijelu sjednicu pozivaju na korist. Napomenula je da je tema HEP. “Čini mi se da cijelo vrijeme bježite od odgovornosti. Dopise od HEP-a shvatili ste na način da će viškove koristiti za vlastite potrebe. Želite li reći da je HEP radio nešto suprotno Vašem znanju?”, navodi Orešković.

Upitala ga je i bježi li od vlastite odgovornosti.

Filipović odgovara: “Da mislim da sam odgovoran, ne bih odgovarao na pitanja, pokupio bih se isti trenutak. Skladište je bilo zapunjeno 5. lipnja. Da sam imao informaciju da će plin otići u cijevi, reagirao bih kako sam i regirao kad sam dobio informaciju”.

Branko Grčić traži stanku. “U izvješću HEP-a piše da su razmatrane mogućnosti prodaje viškova što HEP nije mogao provoditi budući da navedeno nije u skladu s Uredbom te bi to kršilo propisano. Druga stvar, samo kolegica Mrak Taritaš je istaknula da sve ovo što ste vi pričali – 90 posto prihvaćam… Sve što ste rekli, slažem se. Ne slažem se u jednoj stvari. Nije normalno da krajem 5. i cijeli 6. viškovi idu više od 12 tisuća megavata… Nije lako podnijeti ako se množi količina od 12 tisuća megavat sati… Tu je šteta definitivno nastala. Iz toga proizlazi razgovor o nečijoj odgovornosti”.

18.03 Sanja Radolović pitala je Filipovića tko će platiti dokapitalizaciju HEP-a.

“Uloga Vlade je da redistribuira novac koji se prikupi u državni proračun. Mogli smo odlučiti ne intervenirati i pustiti da cijene odlete u nebo. Možete pogledati po europskim državama i što se događalo. Možete pogledati kakav je gospodarski rast u Njemačkoj, a kakav kod nas. Vi kao da se veselite što pogađate brojke”, kaže.

Tko će to platiti, upitala je Radolović opet i dobiva opomenu.

Željko Pavić iz Socijaldemokrata traži pauzu. “Danas umjesto da odgovori, samo vrijeđa i omalovažava”.

18.01 Danica Baričević rekla je da se više nitko ne sjeća zašto je Ureba donesena. “Što bi bilo da nije donesena, je li ispunila svrhu…?”, upitala je.

17.58 Filipović je upitan da kako to da nitko iz ministarstva ili Kriznog tima nije odgovaran. “Vi ste se proslavili pitanjem… Plinom ne raspolaže krizni tim, nego HEP. To vam je odluka Vlade od ožujka ove godine…”, rekao je zastupniku Željku Paviću (Socijaldemokrati).

17.48 Traje pauza…

17.32 Mirela Ahmetović kaže da građani plaćaju punu cijenu plina. “Je li HEP kupovao od drugih dobavljača?”, dodaje.

Marko Pavić (HDZ) traži povredu Poslovnika. “Vrijeđa zastupnike i to upravo kolegica… Da se bacila ispred bagere… Koliko bi građani plaćali plin da je uspjela u svom naumu?”, kaže.

Ahmetović mu je odgovorila. “Vrijeđanje zastupnice. Ne zamjeram mu, da se slušalo građane Omišlja, imali bismo tank”, navodi.

Javio se i Zekanović. “Kolega Paviću, kolegica se nije bacila ispred bagera, nego je legla”.

“Više puta govorio sam o kupovini energenata HEP-a. Ne bavim se trgovanjem energenata, to radi Uprava. Oni su tu da rastumače sve ono što Vas zanima. U to ne ulazim… Rekli ste da Uprava HEP-a nije smjela koristiti plin prema ovoj uredbi”.

“Teško vrijeđate i mene i javnost pokušavajući me ušutkati i sprječavajući da izjavim na glas da je ministar upravo potvrdio da je prešutio, odnosno dozvolio kršenje Uredbe koju je donijela Vlada. Nema pojma o poslovanju HEP-a”, kaže.

Filipović odgovara: “Nije točno, grubo izvrćete ono što sam rekao”.

17.25 Majda Burić iz HDZ-a hvali poteze Vlade. “Što bi se dogodilo da Uredbe nije bilo. Molim Vas da posebno naglasite ovih 120 tisuća koji su ostali bez plina”, navodi Burić.

Nikola Grmoja zatražio je povredu Poslovnika. “Kolegica Majda Burić obamnjuje javnost. Vlada obanjuje javnost, ne radi se o nikakvoj uštedi. Ovo su potpuno netočni podaci, zamolio bih ministra i HDZ-ovce da ne obmanjuje javnosti”, rekao je pa zaradio opomenu.

17.22 “Odlučili smo postati energetsko središte kako bismo naše susjede mogli opskrbiti plinom”, navodi Filipović.

17.14 “Ovo više nije korupcija, već razgradnja države”, navodi Karolina Vidović Krišto (OIP). Barbarića je podsjetila da je dužno odgovarati istinito.

Sramotno je kako vodite sjednicu, rekla je Tušeku.

“Odbacujem bilo kakvu tezu o pogodovanju… Prema tome, tu smo da bismo ponudili sve odgovore. Zamolio bih Vas da ne idete s takvim etiketama na račun Plenkovića. Zamolio bih Vas da ne radite takve stvari”, navodi Filipović.

Kaže da je s Plenkovićem štitio interes građana.

Vidović Krišto zaradila je čak tri opomene. “Ne možete više govoriti”, rekao je Tušak Vidović Krišto.

“Samo vi štitite korupciju”, poručila mu je Vidović Krišto.

17.11 Mrak Taritaš pitala je Filipovića o dopisu HERA-e. “Prema onome što ste uvodno govorili, prvu obavijest dobili ste 29. lipnja iako iz ovoga stoji da se to znalo”.

Filipović kaže: “Odstupanja u 6. mjesecu, za to saznajem 29. i nakon toga slijedi naša reakcija”.

17.08 Nikola Mažar iz HDZ-a obratio se Filipoviću. “Kada je netko išao u javnost pustiti vijest, već tada ste radili na Uredbi. Moje pitanje je – je li točno da zahvaljujući Uredbi, građani uštedjeli 370 milijuna eura?”.

“To su izračuni HEP-a, sigurno su građani imali koristi. Moram istaknuti da je 60 tisuća kućanstava bilo u Zagrebu. Taj plin davali smo školama, bolnicama, vrtićima… Mislim da je svima evidentno kolika je korist Uredbe. Spomenuli ste inflaciju, kada ju razbijete na konponente, energetika ide dolje”, odgovara ministar.

17.04 Filipović je upitan što bi se dogodilo s kupcima da nije bilo Uredbe. “Nije isto govoriti o plinu danas. Živimo u razdoblju velike neizvjesnosti… Prošle godine u kolovozu cijene su išle do 350 eura. Vladala je panika, ljudi nisu znali uopće u kojem će to smjeru ići. Moram istaknuti da je bilo onih koji su pisali da je ‘propao Filipovićev plan o ograničenju cijena plina’. To nije bio moj plan. Tada je poslana poruka svim spekulantima koji su se bogatili na račun ove krize da se ovo više neće tolerirati. Spomenuli ste 120 tisuća kućanstava. Da nismo rekli da uzimamo plin INA-i, palo bi sve na leđa HEP-a…”.

17.01 Marijana Petir upitala je Filipovića o imamo li dovoljno skladišnih kapaciteta i što u tom smislu možemo poduzeti.

“Što se tiče tehničkih detalja, to će pojasniti Arar ili netko iz HEP-a. U Okoliju imamo, imamo i u Grubišnom polju. Sve se to radi s ciljem osiguranja dodatnih kapaciteta. Moram istaknuti, kada govorimo o električnoj energiji, naši građani imaju priuštivu cijenu struje. Pomogli smo gospodarstvu, svi su zaštićeni. Sve smo napravili da bi gospodarstvo moglo neometano funkcionirati”, navodi Filipović.

16.58 Nino Raspudić (Most) pitao je Filipovića kada je trebalo ukinuti Uredbu. Pitao ga je je li umjetno stvoren višak plina HEP-a.

“Uredba se trebala ukinuti kada je došlo do zapunjavanja HEP-ovih skladišta. Mi imamo obvezu od strane EK da skladište mora biti na 90 posto. Podzemno skladište u Okoliju, zapunjeno je 93 posto. Nije bilo, iz moje perspektive, problema da se porazgovara s drugima. Što se tiče mađarskih kapaciteta, to su poslovne procjene. Po meni, moglo se pogledati ima li drugih kapaciteta da se stavi plin”, odgovara Filipović.

16.56 Sandra Benčić iz Možemo rekla je: “Vaš kolega Barbarić vrlo je detaljno izvijestio da je imao podatke da će biti viškova i da će se plin morati prodavati. Vrlo jasno je to rekao. Je li Vas Barbarić, kao predstavnika vlasnika, jasno obavijestio da će morati prodavati viškove po cijenama koje će biti niže od 47 eura?”.

“Što se tiče obavijesti koju sam dobio, dobio sam da će koristiti plin za vlastitu potrošnju. Meni bi bilo sasvim OK da se to koristilo za vlastitu potrošnju. Da će doći do ovoga, nikada me nitko nije obavijestio…”, navodi.

16.52 Nikola Grmoja (Most) kaže da smo iz HERA-e čuli da cijena pada. “Nije mi jasno zašto je Vlada išla u promjenu Uredbe. Ako su se vidjeli trendovi da cijena pada. Osim toga, bila je zatvorena proizvodnja u Petrokemiji. Pitanje Vama – imali smo raznorazne napade… Koliko su pojedini preuzimali na iskazivanju manjkova?”, navodi Grmoja.

Ovo zadnje će odgovoriti Abramović, navodi Filipović. “HERA je odlučila promijeniti metodologiji. Prema onoj postojećoj, da je ona ostala na snazi, svi građani bi morali plaćati 105 eura po megavat satu. HERA je gledala kako se formira cijena prema cijenama u budućnosti. Kad smo donijeli odluku da se INA-in plin uzima, držali smo se te najniže zakonske cijene, sada je išlo povećanje na 47. U 12. mjesecu smo donijeli odluku na ograničavanje cijene i od tada se počinje stabilizirati. Kada se ide prema ljeti, cijena je niža, a kada ide jesen, ona ide prema gore. Kada pogledate sve relevantne informacije, vidjet ćete da ona prelazi 47 eura koje je HERA odredila”.

16.49 Počinju replike ministru Filipoviću. Javio se Hrvoje Zekanović (HDS). “Pitanje je jednostavno – vidite li vi paralelu između ovog što se dogodilo i situaciju gdje su oni koji su upravljali sustavom, možda pogriješili”, navodi Zekanović i pozvao Božu Petrova i Mrak Taritaš.

“Onaj tko radi, često se može dogoditi da pogriješi. Međutim, važno je da ne bude intencije da se nekome pogoduje, nego da se problemi rješavaju na korist naših građanima”, odgovorio je Filipović.

16.38 Sudionici su otišli na pauzu u trajanju od pet minuta.

16.30 Govori Vrban, zamjenik predsjednika Uprave HERA-e.

“U našem izvješću pokušali smo objasniti funckioniranje tržišta plina… Uloga HERA-e u ovom procesu je nadzor cjelovitog tržišta. U tom kontekstu, prikupljaju se izvješća, analize tržišta”, navodi.

“U tom procesu vrlo često događaju se tržišna odstupanja… Cijeli ovaj period tržište je funkcioniralo. Kako? Na stranici imate graf gdje se može vidjeti da je tržište dobro funkcioniralo. Uočivo je da su se niske cijene kretale od 0,44 do 335 eura. Tržišni sudionici racionalno reagiraju…”, govori.

16.15 Dolazi Boris Abramović, direktor HROTE-a. “Osvrnuo bih se na uvodnu izjavu Mrak Taritaš da bolje da nismo poslali izvješće. Htio bih reći da, tekst koji smo dobili u pozivnici, kaže da mole da se pojasne aktivnosti operatora tržišta… Ono što sam sa svojim kolegama zaključio. Prvo, odazivamo se na sjednicu, to nam je moralna dužnost. Zastupnici i zastupnice, imate pravo čuti… Bitno je, a ostaviti za dodatna pitanja koja su u ovom trenutku značajnija za vas, samo ukratko pojasniti što je reglatorni postojeći okvir predvidio u ovom slučaju. Želim naglasiti da se ovaj slučaj ne može po ničemu uspoređivati sa slučajem od prije godinu dana. To je potpuno različita priča. Zakonski regulatorni okvir od strane HERA-e temeljni su akti koji određuju pozicije svih sudionika. Provlači se stalno teza, a ne prodaje niti ne kupuje plin. To odgovorno tvrdim, ono što radi jest da osigurava da tržište funkcionira”, navodi Abranović.

“Ponavljam, HROTE ne trguje u smislu da prodaje nešto što nije njegovo. To je roba voditelja bilančnih skupina. Oni su odgovorni za svoj portfelj, što je i logično. HROTE ima ulogu koji se postavlja kao posrednik. Gospodin Arar je vjerojatno nenamjerno istaknuo da PLINACRO ne trguje… Primite ovo zna znanje, pokušava se ispod žita proturiti teza da HROTE prodaje, vršio je uslugu burze. Štoviše, svaka dispozitivna odluka je isključena. Čak se i odabir, kada PLINACRO prodaje energiju, vrši automatski i ne znamo tko je odabran dok se proces ne dovrši. Htio sam to naznačiti…”, dodaje.

Nije namjera nikoga na bilo koji način dovesti u neugodan položaj, ističe. “Obveza je da se konkretno o tome što tko radi i tko je za što odgovoran. Odgovarao sam i medijima, riječ je o interesu koji zaslužuje jasan i konkretan odgovor. Želim ovdje apostrofirati ulogu HROTE-a isključivo da biste vi zastupnici dobili sve potrebne i konkretne informacije i na temelju istih zauzeli stav”.

“Riječ je o viškovima energije, a ne o trgovanju. Višak koji se pojavio i svima napravio problem. Početkom lipnja, 9., nakon što smo dobili konačne rezultate, uočen je trend porasta viškova. Zašto smo reagirali? Zato što smo vidjeli da porast prati i trend pada cijena. Nama je to bila moralna obveza i dali smo to na znanje HERA-i. Reagirali smo i dali tu informacije. Iz izlaganja Barbarića, jasno je da su neki drugi znali… Je li još netko znao, ne znam u ovome trenutku. Za trendove povećanja znao je HROTE, znao je PLINACRO, a morala je znati HERA. Očito se nešto događalo, ali HROTE je bio na rubu. Neformalni razgovori upućivali su da je stvar riješena. Mjesec se bližio kraju, ništa se nije događalo… Mi ponovno 29. upozoravamo i uključujemo Filipovića. To je bio povod da informiramo i nakon toga slijedi ekspresna reakcija Vlade. To je to. Što se tiče ostalih funkcija HROTE-a, u ovom trenutku su nebitne za ovaj slučaj…”, navodi.

16.00 Predsjednik Uprave PLINACO-a Ivica Arar kaže: “Vezano uz značajno pozitivno odstupanje, dopustite da istaknem da su sve aktivnosti regulirane… Odmah u uvodu želim naglasiti da je uloga transporta plina odvojena od trgovine plinom te da PLINARO ne vrši usluge transporta plinom…”.

“Dnevna odstupanja svakodnevno se događaju, pri čemu neke skupine mogu imati pozitivno i negativno odstupanja…”, nastavlja.

15.44 Frane Barbarić idući je izlagao pred okupljenima.

“Razumijem zabrinutost i želju da dobijete sliku. Očito je da se u svezi stvorila javna percepcija krizne situacije. Vjerujte, ako netko zna što je kriza, znamo mi u HEP-u. Znamo što znači u teškim okolnostima osigurati opskrbu…”, navodi.

Skadište u Okoliju popunjeno je u zadanom roku, kaže Barbarić. “Zahvaljujući mjerama Vlade, Hrvatska je imala mirnu zimu. Došli smo u situaciju da Hrvatska ima popunjeno skladište plina. U trenutku kada cijene plina divljaju na europskim burzama u rujnu prošle godine donosimo Uredbu prema kojoj je INA dužna sav proizvedeni plin u Hrvatskoj dati HEP-u. Vlada je time dala snažnu poruku da ima odlučnosti, ali i načina kako domaći plin staviti u sigurnost domaće opskrbe”, govori Barbarić.

” Uredbom je propisano da je plin preuzet iod INA-e HEP dužan isporučivati jasno propisanih kupaca… Sjetimo se samo u kakvom se problemu tada našla zagrebačka Plinara. Dana 19. listopada Vlada je donijela odluku u cijeni. Navedenom odlukom definirane su količine plina za pojedine kategorije kupaca i cijene… Kako u ožujku ove godine još nije bilo jasnih signala oko smirivanja energetske krize, Vlada je 16. ožujka donijela novu Urebu koja je stupila na snagu 1. travnja kojom je HEP dužan isporučivati plin sljedećim kategorijama: distributerima plina u svrhu namirenja gubitaka za distrubuciju plina i za pogonsku potrošnju…”, nastavlja predsjednik Uprave HEP-a.

Ovom uredbom, dodaje, jasno se navodi kome je HEP smio usmjeriti plin zaprimljen od INA-e.

Foto: Jurica Galoic/PIXSELL

15.28 Okupljenima se obratio ministar Davor Filipović i na početku ih pozdravio. “Kako je Mrak Taritaš rekla da zdravorazumski trebamo pristupiti, moramo vidjeti širi kontekst. Nakon ruske agresije Rusije na Ukrajinu, Europa zapada u energetsku krizu. Ta energetska kriza reflektira se na visoke cijene energenata. Upadamo u jednu krizu bez presedana. Tada se na razini EU-a donosi odluka da je potrebno zapuniti skladište u Okoliju. U tom trenutku, privatni subjekti odluče ne sudjelovati u tome i HEP preuzima dužnost. Vlada mu daje 400 milijuna eura kredita… Vlada je cijelo ovo vrijeme snažno intervenirala kako bi zaštitila standard građana. Kada pogledate cijene naftnih derivata, imamo najnižu cijenu. Plin je samo skuplji za građane u Mađarskoj. Oko 120 tisuća ostaje bez plina, polovica od njih je u Zagrebu. Vlada tada donosi odluku da se sav plin koji se proizvodi u Hrvatskoj, ostaje u Hrvatskoj. Na takav način čuvamo stabilnost sustava i da gospodarstvo funkcionira”, navodi Filipović.

Brojke pokazuju da je Vlada radila dobro i dobro upravljala energetskom krizom da gospodarstvo neometano funkcionira. Osvrnut ću se na pogrešno interpretirane dopise u jednom dijelu medija, gdje se dignula velika drama, a koji su maliciozno interperetirani s ciljem brutalnog napada na Vladu, premijera, a i na mene osobno. Što se tiče tih dopisa, dio njih spomenut je u izvještaju HEP-a. U dopisu koji je meni upućen u siječnju ove godine HEP traži da im se osiguraju dodatna sredstva kako bi INA-i plaćali plin koji je višak u odnosu na ono što se preuzima, a stavlja se u podzmemno skladište plina u Okoliju. Radi se o siječnju, postoji višak i on ide u Okoli. Vlada odlučuje da će osigurati sredstva HEP-u i kreće se u dokapitalizaciju. Pri tome moram istaknuti da je u 2022. Vlada dala suglasnost HEP-u da se zaduži kako bi mogao nositi teret ove krize. Vlada čini sve što HEP od nas traži. Dopis kojeg sam dobio 1. veljače, odnosi se na istu stvar. Stali smo iza HEP-a financijski. Morate biti svjesni da HEP nije u hrvatskom vlasništvu… Dana 13. veljače dobio sam vrlo važan dopis u kojem HEP traži da se produži korištenje skladišnih kapaciteta u Okoliju… Tu su se radile manipulacije cijeli tjedan. U Okoli je ulazio plin od INA-e. Ima takva pravila, da ako se ne produži, odlazi na aukciju. Takav eksplicitan dopis dolazi Ministarstvu. Što ja radim? Obavljam razgovor sa svim akterima. Nitko od onih aktera iz plinskog biznisa nije htio puniti…27. ožujka dobivam dopis gdje HEP govori o viškovima koji idu u OKoli. Kada govorimo o viškovima, zapunjavamo skladište u situaciji velike krize. Zamislite samo da je jedna bolnica ostala bez plina. U tom dopisu, prezentira se tablica s viškovima i manjkovima. Tog dana ja kao ministar šaljem dopis povjerenici EK gdje je obavještavam da dajemo zajam HEP-u i idemo u proces dokapitalizacije kako bi ostao snažan. Dana 5. travnja dobivam dopis u kojem piše da će se višak trošiti za vlastite potrebe. Kažu da će to raditi ako im ne naložim drugačije postupanje. Zadovoljan sam s onim što su oni meni predložili”, navodi Filipović.

Foto: Jurica Galoic/PIXSELL

“Nakon toga, kao ministar, ne dobivam obavijest da će se raditi nešto drugačije. Dana 29. lipnja dobivam dopis od HROTE-a da se plin prodaje po cijenama spominjane u medijima, a 30. lipnja upoznajem predsjednika Vlade. Važno je da se to zna s obzirom na brojne interpretacije koje su bile maliciozne i pogrešne”, dodaje.

“Moram istaknuti da je 120 tisuća kućanstava imalo plin, što je Mrak Taritaš pokušala osporiti. Ne može se gledati izolirano jedan mjesec i govoriti o strašnim problemima, već čitavo trajanje Uredbe. Nikome od građana nije zafalilo plina. Nakon ovoga, građani će imali plin, struju i gorivo po cijenama koje su im priuštive. Ponovit ću – nitko nas nije obavijestio da plin ide u sustav i prodaje se tako, a čim smo dobili informaciju, reagirali smo”, zaključio je.

15.25 Arsen Bauk (SDP) replicirao je Mrak Taritaš. “Spomenuli ste zdrav razum.. Vlada je počela satirično davati obrazloženja što se dogodilo. Ispada da je lakše naći plin, nego informacije o plinu. Vlada u ovom slučaju podsjeća na grupu TNT”, navodi Bauk.

Vlada poput Alana Forda, poput grupe TNT. “Ako želite plin, jedite grah”, spomenuo je. Mrak Taritaš kaže da se u nekim stvarima slaže s njim, no da moraju vidjeti što se zapravo desilo.

15.14 Obratila se Anka Mrak Taritaš (GLAS) te navela još jednu uvodnu napomenu. “Prije tjedan dana tražili smo sjednicu, a tema je bila Izvješće o prodaji plina. To je i tema današnje sjednice. Tema nije što je sve Vlada napravila tijekom rata u Ukrajini, već o problematici kupnje i prodaje plina. Donesena je odluka da HEP u određenom periodu kupuje plin, mi smo u Saboru komunicirali da je posao potrebno odraditi kako treba. Sve ono što krene dobro, u jednom trenutku krene loše. Gospodin Troskot bio je prvi koji je govorio da HEP kupuje plin po 47 eura i da se prodaje po jedan cent. Dakle, kada se kupuje plin, kupuje se za novac koji nije imaginaran. To je novac hrvatskih građana”.

“Ako Sabor nije mjesto na kojem trebamo raspraviti o tome, recite mi onda gdje je? Moramo raspraviti teme kako bi građani imali cjelokupnu sliku koja je u ovom trenutku zaista narušena. Tražili smo odgovore od pet sudionika. Kada smo dobili prve odgovore, pogledala sam ih i rekla da je možda bolje da ih nismo dobili”, nastavlja.

“Saborski zastupnici nisu stručnjaci za plinski biznis, ali imamo zdravu pamet i zdrav razum. Postavljam si pitanje – ako dolazimo u 6. mjesec i pratimo sve trendove na tržištu plina, ako znamo da nam industrija vezana uz plin radi manje – zašto Vlada, svi oni koji su sudionici, nisu odgovorno reagirali? Iz odgovora imamo sljedeće, pojednostavnit ću. PLINACRO kaže da je njihov dio posla da reagiraju kada vide nesrazmjer. HROTE je zadužen da putem platformi kaže da na tržištu imaju višak i da se kupuje. HEP pak je bio zadužen za urednu provedbu uredbe. Nitko od vas, imamo pet prstiju ruke… Ta šaka je Ministarstvo. Odgovore koje smo tražili, nismo dobili. Ne može biti odgovor: ‘Pisali smo’. Udaljenost između HEP-a i Ministarstva je 300 metara. Ako je predsjednik Uprave HEP-a znao…”, govori Anka Mrak Taritaš.

“Svatko je stavio prst u uho, gledao u nebo i gledao svoja posla. To tako ne može funkcionirati. Dopise ne nosi golub pismonoša. Ako se vidi da nitko ne reagira, digne se slušalica. Ovo je razlog zašto imamo sjednicu Odbora. Svatko tko nije odradio svoj dio, za to treba snositi odgovornost, a onda i političku odgovornost… Predstavljamo zainteresirane građane koji žele znati što se događa. Želimo da nam se odgovori o famoznoj tablici”, rekla je Mrak Taritaš i privela svoje izlaganje kraju.

Kaže da od svih sudionika žele čuti što su radili.

15.11 Nikola Grmoja (Most) kaže da na sjednici nije kao posjetitelj. “Ja sam član Sabora, mislim da se zastupnicima mora omogućiti da imaju stanku Kluba”, rekao je. Tušek odgovara da Zvonimir Troskot može tražiti stanku i zamolio da se sudionici sjednice “striktno drže teme”.

15.06 Žarko Tušek, predsjednik Odbora, pozdravio je sve okupljene te ih upoznao s planom i pravilima rasprave.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.