Plenković je iskoristio Bergmana kao ‘glas razuma’ da suzbije puč Barišića, Hanžela i Radića protiv Zajeca

Autor:

Luka Stanzl, Dino Stanin/PIXSELL

Nacional otkriva kako se Većeslav Bergman u nedjelju prijepodne sastao s Matom Čičkom, HDZ-ovim načelnikom Općine Rugvica, koji mu je prenio poruku premijera Plenkovića da bi opstruiranje izbora u Dinamu moglo prouzročiti nepotrebne tenzije

Hrvatski premijer Andrej Plenković preko posrednika se uključio u proces izbora predsjednika Dinama na način da pridonese odlasku višestruko kompromitiranog Mirka Barišića s funkcije predsjednika Dinama. Te dosad nepoznate detalje koji su prethodili izboru Velimira Zajeca za predsjednika Dinama Nacionalu je u ponedjeljak popodne otkrio izvor blizak Velimiru Zajecu.

Prema navodima tog izvora, koji o svemu ima neposredna saznanja, hrvatski premijer Andrej Plenković preko svog neslužbenog izaslanika pridonio je da stomatolog i bivši ravnatelj HZZO-a Većeslav Bergman uoči Skupštine kluba značajno pridonese suzbijanju proceduralnog puča koji je Barišić naprasno htio proizvesti uz pomoć člana Skupštine i Izvršnog odbora kluba Nikole Hanžela i splitskog odvjetnika Davora Radića. Bergman je ravnatelj Doma zdravlja Zagrebačke županije i duže vrijeme figurirao je kao član savjetničkog tijela Mirka Barišića koji je od početka sukoba sa strujom Zdravka Mamića čvrsto stajao uz Barišića.

Izvor blizak Velimiru Zajecu navodi da će promjene u načinu vođenja kluba njegov tim provoditi postupno. Prvo će se održati konstituirajuća sjednica IO-a. FOTO: Luka stanzl/PIXSELL

Bergman se u nedjelju prijepodne, kako navodi izvor blizak Zajecu, sastao s Matom Čičakom, HDZ-ovim načelnikom općine Rugvica koji je u Saboru nakon njegova uhićenja u kontekstu afere Janaf zamijenio tadašnjeg velikogoričkog gradonačelnika Dražena Barišića i tako sačuvao HDZ-u većinu u Saboru.

Prema navodima istog izvora, Čičak je Bergmanu prenio poruku kako bi bilo kakvo formalno opstruiranje i odgoda predsjedničkih izbora u Dinamu s ciljem zadržavanja Barišića na predsjedničkoj poziciji u klubu mogla prouzročiti izvjesne i nepotrebne tenzije koje bi u javnosti sasvim sigurno mogli proizvesti bijesni navijači Dinama radi opstrukcije njihova kandidata Velimira Zajeca.

Bergman se, navodi isti izvor, uoči Skupštine ponio kao ‘’glas razuma’’. To je po svemu sudeći i ključni razlog zašto je jedini izabran u Zajecovoj kvoti za člana novog Izvršnog odbora kluba, iako se u Izvršnom odboru ranije nalazio kao osoba od povjerenja Mirka Barišića.

Bergmanovu ulogu u slamanju pokušaja Barišićeva i Hanželova puča, Zajecovi pristaše smatraju izuzetno važnom. FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Bergmanovu ulogu u slamanju pokušaja Barišićeva i Hanželova puča Zajecovi pristaše smatraju izuzetno važnom, jer je on ujedno i bliski prijatelj karlovačkog poduzetnika Nikole Hanžela.

Hanžel je u Karlovcu prošle subote napisao izjavu u kojoj je prijavio Janka Gogolju, Lovru Maržića i Josipa Balena kao osobe za koje je čuo da će podržati listu Velimira Zajeca te je tražio njihovo isključenje iz Skupštine kluba.

U suludoj izjavi, kao razlog za predlaganje njihova isključenja naveo je svoje saznanje da su njih trojica odlučili na Skupštini dati podršku Zajecu umjesto Barišiću. A to po njemu valjda nisu smjeli niti pomisliti jer ih je u Skupštinu predložio Barišić.

Hrvatski premijer Andrej Plenković uključio se preko posrednika u proces izbora predsjednika Dinama tako da pridonese odlasku višestruko kompromitiranog Mirka Barišića s funkcije. FOTO: Ivica Galovic/PIXSELL

Istoga dana Barišić je sazvao novu sjednicu Izvršnog odbora kluba i na dnevni red uvrstio promjenu popisa članova Skupštine. Tu je sjednicu sazvao za nedjelju u 11 sati, svega sat vremena prije izborne skupštine. Da bi stvorio privid legalnosti, priložio je tom prijedlogu i ‘’pravno’’ mišljenje koje je izradio splitski odvjetnik Davor Radić. Radić je ustvrdio da je Hanželova prijava osnovana i priklonio se tezi da trojica članova Skupštine koje su Hanžel i Barišić htjeli isključiti iz Skupštine nemaju pravo glasovati na predsjedničkim izborima u klubu po vlastitoj savjesti, nego valjda samo po diktatu Mirka Barišića.

Nacional je u svojim ranijim tekstovima o funkcioniranju kriminalne hobotnice odbjeglog Zdravka Mamića u Dinamu objavio kako je osuđeni gazda Dinama još od svog bijega u Bosnu i Hercegovinu angažirao i spomenutog stručnjaka kojemu je povjerio neke segmente osjetljivih poslova vezanih uz zastupanje brojnih igrača iz svoje „ergele“, ali i samog kluba, barem u dijelu poslova u kojemu je on vodio glavnu riječ. Radić je jedan od rijetkih u Hrvatskoj specijaliziranih odvjetnika za sportsko pravo koji je, prema nekim navodima, za Mamića pripremao i proceduru oko svojedobnog „puča“ u Skupštini kluba i radi smjene Krešimira Antolića.

‘Bergman se uoči Skupštine ponio kao ‘glas razuma’. To je, po svemu sudeći, i ključni razlog što je jedini izabran u Zajecovoj kvoti za člana novog Izvršnog odbora kluba iako je slovio kao Barišićev čovjek’

Odvjetnik Radić u javnosti je poznat kao zastupnik igrača Roberta Murića koji se svojedobno žestoko sukobio s Mamićem i uspio pobjeći iz Maksimira uz bučni javni okršaj, ali i kao pravni zastupnik Luke Modrića u doba kada je taj igrač svjedočio u sudskom postupku protiv Mamića i ostalih.

Upravo Radić je, kako je tada otkrio RTL, na određeni način „utopio“ Modrića kada je ovaj pred sudom izjavio legendarno „Ne sjećam se“ i tako demantirao vlastite ranije iskaze u USKOK-u. Radić je nakon objave tih navoda poslao Nacionalu zahtjev za objavu ispravka objavljenih informacija, sve navedeno demantirao, posebno navodeći da je zbog njegove spomenute uloge oko Modrićeva svjedočenja pred Disciplinskim sudom Hrvatske odvjetničke komore protiv njega vođen postupak koji je završen oslobađajućom presudom.

Njegov ‘‘pravnički’’ doprinos u pokušaju suzbijanja izbora Velimira Zajeca za predsjednika Dinama nije na koncu pridonio uspjehu te operacije. Saša Pavličić Bekić i Ognjen Naglić, članovi Nadzornog odbora kluba, pismeno su ustvrdili da je ta operacija suprotna klupskom statutu. Među ostalima, uoči Skupštine Bergman je također pozvao da se odustane od takvog scenarija. Manje od dva sata kasnije, pokazalo se da su od Barišića odustali još neki njegovi suradnici, a neki se na glasovanju nisu niti pojavili.

Izvor blizak Dinamu tvrdi da je značajnu ulogu u dodatnom oslabljivanju Mirka Barišića imao poduzetnik Drago Kamenski, donedavni Barišićev suradnik kojeg je Barišić otpisao čim je naslutio da ima ambicije koje bi ga mogle ugroziti. Izvor blizak Kamenskom navodi da se on izuzetno angažirao kako bi pridonio tome da za Zajeca glasuju Saša Janković i Tomislav Filipović, čiju je podršku očekivao tabor Mirka Barišića.

Radić je ustvrdio da je Hanželova prijava osnovana i priklonio se tezi da trojica članova Skupštine koje su Hanžel i Barišić htjeli iz nje isključiti, nemaju pravo glasovati na izborima u klubu po vlastitoj savjesti

Barišića su tijekom proteklih dana definitivno otpisali i tzv. apostoli, članovi neformalne skupine bivših premijera, ministara, bankara i poduzetnika, među kojima su i Franjo Gregurić, Mladen Vedriš, Branko Mikša, a i Kamenski. Oni se sastaju svakog prvog utorka u mjesecu. Na prošlom sastanku, prije par dana, Branko Mikša pred prisutnima je pročitao odluku zašto Mirka Barišića više ne žele vidjeti u svom društvu. Posebno su mu zamjerili način na koji je s popisa članova Skupštine Dinama Barišić isključio Kamenskog i Vladimira Gašparovića, dvojicu dugogodišnjih prijatelja Franje Gregurića i Mladena Vedriša.

Štoviše, Kamenski, uspješni vlasnik jedne od najvećih građevinskih tvrtki u Hrvatskoj, s preko 800 zaposlenih i 200 milijuna eura godišnjeg prihoda, u Izvršni odbor Dinama ušao je na poziv upravo Mirka Barišića. S druge strane, zagrebački liječnik Gašparović je upravo kao osoba od Barišićeva povjerenja vodio radnu skupinu za izradu novog statuta. Jedan izvor blizak klubu smatra da je njih dvojicu Barišić otpisao prvenstveno zbog njihova odnosa s Vedrišem i posebice Gregurićem.

Kamenski je uz to prije Zajeca s predstavnicima BBB-a razgovarao o tome bi li htio biti novi predsjednik Dinama. Kamenskom se ideja svidjela, ali nije htio ići u borbu s Barišićem. Kamenski je nedavno razgovarao i sa Zajecom, koji ga je zamolio da mu pomogne, ali je Kamenski rekao da nema namjeru preuzimati nikakvu službenu funkciju u klubu.

Karlovački poduzetnik Nikola Hanžel bliski je prijatelj Većeslava Bergmana pa je Bergmanova uloga u izborima time važnija. FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Dan nakon ustoličenja na funkciju predsjednika Dinama, Velimir Zajec u popodnevnim satima sastao se predsjednicom Uprave kluba Vlatkom Peras. Sastanak je protekao mirno, uglavnom se razgovaralo o svakodnevnom funkcioniranju kluba i organizaciji putovanja u Solun, na uzvratnu utakmicu UEFA Konferencijske lige s grčkim PAOK-om.

Izvor blizak Zajecu navodi da će promjene u načinu vođenja kluba njegov tim provoditi postupno. Prvo će se održati konstituirajuća sjednica novoizabranog Izvršnog odbora. Koji će potom zatražiti od Uprave iscrpno izvješće o stanju kluba i angažiranje neovisnih revizora radi forenzičke financijske analize poslovanja Dinama. Usporedo s time diskutirat će se oko toga tko će u budućnosti upravljati Dinamom – hoće li postojećoj tročlanoj pridružiti još dva člana Uprave, ili će je temeljito rekonstruirati. Zajec je u ponedjeljak popodne rekao Vlatki Peras da na nju zasad i dalje računa.

Uskoro će početi diskutirati i o izboru sportskog direktora Dinama. U razgovoru sa Zajecom želju za sportskim direktorom izrazio je i trener kluba Sergej Jakirović. Zajec je istodobno Hrvatskom nogometnom savezu poslao molbu za sastanak s njegovim predsjednikom Marijanom Kustićem. Zatražio je i sastanak sa zagrebačkim gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem, a planira i sastanak s predstavnicima Vlade oko izgradnje stadiona.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.