Organička arhitektura: ‘Kuća slapova’ je Wrightovo remek-djelo

Autor:

lachrimae72, CC0, via Wikimedia Commons

Američki arhitekt i teoretičar arhitekture Frank Lloyd Wright umro je 9. travnja 1959. godine. Ubraja se u začetnike moderne arhitekture u SAD-u.

Wrightovo remek-djelo, Falling­water (“Kuća slapova”), utjelovljenje je principa organičke arhitekture. Građevina koja na prvi pogled djeluje neugledno i bezlično, postavljena u kontekst iznad slapa na padini šumskog brežuljka, dobiva potpuno nov i originalan izgled. Lišena je suvišnih ukrasa, a prirodni izgled lokalnih materijala od kojih je izgrađena pridonosi dojmu čvrste povezanosti s krajolikom – kao da je oduvijek tu. Zajedno oživljavaju ideal sklada i ljepote. Čovjek osluškujući slap postaje sudionik – on je tu, u prirodi, dio je nje. Cijeli svoj život Wright je crpio inspiraciju iz prirode. “Proučavaj prirodu, voli prirodu, budi blizu nje. Ona te nikad neće iznevjeriti.”

“Kuća slapova” diše sa slapom, spava sa šumom, kao stijena izvire iz brda – cilj je postignut. Kao i cijeli Wrightov opus radova, i ta kuća nosi u sebi ideju cjelovitosti koja je postignuta u sintezi slobodno organiziranog interijera i u sintezi same kuće s okolinom. Poput stabla, kuća iz svojih temelja (“korijenja”) preko platforma raste prema van, kao da širi svoje grane. Za Wrighta građevine nisu objekti u nekom prostoru, već simbiotički elementi krajolika.
Kuća nikada ne bi trebala biti izgrađena na brdu ili na ičemu. Ona mora biti dio brda. Pripadati mu. Brdo i kuća trebali bi postojati zajedno, sretni jedno s drugim… Dobra građevina ne šteti krajoliku, već čini krajolik ljepšim nego što je bio prije izgradnje građevine.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.