Opasnost iz blata i mulja nakon poplava u Sloveniji: Kamdij, olovo, cink pa čak i baterije

Autor:

07.08.2023., Slovenija, Crna na Koroskem - Saniranje posljedica katastrofalnih poplava.  Photo: Borut Zivulovic/PIXSELL/F.A. BOBO

Photo: Borut Zivulovic/PIXSELL/F.A. BOBO

Iako Agencija za okoliš Republike Slovenije još nije dobila rezultate analize uzoraka uzetih na poplavljenim područjima diljem zemlje, predstavili su rezultate iz Mežiške doline, gdje su vrijednosti nekih potencijalno opasnih elemenata već prije bile povišene zbog rudarske povijesti tog područja.

Rezultati analize tako su “očekivano” pokazali da su na tom području prekoračene sve vrijednosti najkritičnijih elemenata: olova, kadmija i cinka. Napominju, međutim, da su tijekom poplava ove opasne tvari premještene i na druga područja. Pretpostavljaju da do većih zdravstvenih problema neće doći ako se bude vodilo računa o mjerama, ali upozoravaju da su djeca ovdje posebno ranjiva skupina.

Na Institutu Jožef Stefan, prema riječima Tee Zuliani, uzorkovali su mulj odnosno naplavine od Dravograda uzvodno, koje je za sobom ostavila rijeka Meža tijekom zadnjih poplava. Analizirano je 11 uzoraka s područja u kojima su utvrđene koncentracije potencijalno toksičnih elemenata. “Najkritičniji elementi za Mežišku dolinu su olovo, kadmij i cink. Znamo da je ovo područje opterećeno tim elementima zbog rudarenja”, pojasnila je.

A rezultati su pokazali da sve koncentracije prelaze vrijednosti navedene u uredbi o emisijama otrovnih tvari u okoliš. “No, rezultati za Mežišku dolinu su očekivani, jer znamo što se tamo događalo u povijesti”, dodala je.

I Janja Turšič iz Agencije za zaštitu okoliša Republike Slovenije potvrdila je da su analize pokazale visoke razine olova, kadmija i cinka. “Konkretno, sve izmjerene vrijednosti olova u uzetim uzorcima premašile su kritičnu vrijednost”, rekla je. Na temelju rezultata zaključuje da je došlo do kretanja materijala uz rijeku, budući da je tlo uz Mežu vrlo sličnih koncentracija.

Najviše su ugrožena mala djeca

I stručni ravnatelj NIJZ-a Ivan Eržen naglasio je da rezultati nisu iznenađenje. Objašnjava da su prije više od 20 godina već radili istraživanja o utjecaju okoliša na zdravlje stanovništva i utvrdili da je utjecaj značajan, posebice kod male djece. “To je organizam u razvoju, koji je u ovoj fazi razvoja posebno osjetljiv, jer nema mogućnost izbacivanja velikih količina olova”, objasnio je.

Tadašnja istraga pokazala je “dramatične uvjete”. Naime, sadržaj olova bio je prekoračen kod gotovo 80 posto djece koja su bila uključena u istraživanje, a u nekim slučajevima bio je vrlo visok. Tada je donesen opsežan program sanacije gornje Mežiške doline. “U 15 godina koliko program traje, postigli smo značajan napredak. Utjecaj na zdravlje djece drastično se smanjio i stoga smatramo da takav pristup treba imati i u budućnosti”, rekao je.

No, u slučaju zadnje poplave koje su pogodile područje, rijeka Meža je otkrila površine koje su godinama bile zatravljene ili asfaltirane.

“Očekujemo da će stanovnici s vremenom biti znatno manje izloženi riziku nego što su trenutno”, kaže Eržen.

Dodao je da su očekivali ovakve uvjete, zbog čega su odmah nakon poplava građani upozoreni na važnost zaštite u doticaju s blatom te da su posebno istaknuli problem prašine. “Očekujemo da će se mjere sada odvijati puno brže nego u zadnjih 15 godina. I očekujem da ćemo zajedno sa građanima postići da zdravlje djece ne bude ugroženo.”

Dodao je da trenutno nema akutnih promjena u zdravstvenom stanju, ali da se mogu očekivati ​​zdravstvene posljedice u slučaju dugotrajnog povećanog unosa.

Korištenje zaštite

Uzorci mulja su također uzeti u drugim slivovima (Mura, Krka, Drava, itd.) gdje je došlo do poplava. Ovi su uzorci prikupljeni prošli tjedan, a rezultati se očekuju sljedeći tjedan. Točna metoda korištena u analizi zahtijeva više vremena, objasnili su.

Do dobivanja službenih rezultata uzorkovanja važno je da se stanovnici pridržavaju uputa nadležnog ministarstva. Ovo preporuča da stanovnici koriste zaštitne rukavice, čizme, odijela i slično prilikom rukovanja muljem, a posebno treba voditi računa da se djeca ne igraju u njemu. Naglašavaju i da se mulj mora pravilno zbrinjavati na mjestima sakupljanja otpada te da će brigu o mulju preuzeti nadležne službe.

Objava koja je mnoge uzrujala

U međuvremenu je jedan građanin na društvenoj mreži već objavio rezultate analize tla nakon uklanjanja mulja s terena na adresi Ob Meži, koju je sam naručio od tvrtke Envit. Iz objavljenog dokumenta vidljivo je da su u svim poslanim uzorcima uvelike prekoračene kritične vrijednosti olova i cinka, utvrđene regionalnim propisom, dok je sadržaj kadmija veći od upozoravajuće vrijednosti. Objava je mnoge jako uzrujala.

Načelnik Općine Prevalje Matic Tasič rekao je da se još čekaju službene informacije i daljnje upute struke što i na koji način sa zemljištem. “Očekivali smo to, ipak želimo imati službene podatke, na temelju tih podataka ćemo reagirati”, rekao je.

Do sada se u fazi intervencije s poplavljenih područja uklanjao samo mulj koji se taložio na području Poljane. Svakako, prema Tasičevim riječima, bit će potrebno ukloniti i dio zemlje na poplavljenim područjima, ali treba pričekati detaljne upute, rekao je Tasič.

Za to vrijeme, u Mežiškoj dolini, neke ekološki kontroverzne prakse iz prošlosti, koje je otkrila nabujala voda, izazivaju dodatnu buru. List Večer javlja da su poplave usred Mežice otkrile gomilu čahura baterija, također zakopanih u obalama Meže. Jasno je da su povezani s proizvodnjom baterija. I da su tu već nekoliko desetljeća“, prenose mediji, piše slovenski 24ur.com. 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.