Oglasio se ured Europskog javnog tužitelja, evo za što sve terete Gabrijelu Žalac

Autor:

10.11.2021., Vinkovci - Kuca u vlasnistvu Gabrijele Zalac, uhicene zbog afere Softver. Gabrijela Zalac je uhicena i odlazi u pratnji istrazitelja

Davor Javorovic/PIXSELL

Bivša ministrica Gabrijela Žalac prenoćila je u policijskom pritvoru nakon ispitivanja u Uredu europskog javnog tužitelja koji treba odlučiti hoće li protiv četvero osumnjičenih zbog malverzacije novcem iz EU fondova zatražiti istražni zatvor.

Uz bivšu ministricu regionalnog razvoja i EU fondova, uhićeni su ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) Tomislav Petric te poduzetnici Marko Jukić i Mladen Šimunac, vlasnici tvrtki Ampelos i Micro projekt.

Ured Europskog javnog tužitelja oglasio se u četvrtak priopćenjem i objavio za što sve sumnjiče Gabrijelu Žalac.

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

“Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) pokrenuo je istragu protiv četiri hrvatska državljana i dva trgovačka društva zbog kaznenih djela trgovine utjecajem i zlouporabe položaja i ovlasti. Među osumnjičenima su bivša ministrica u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU (MRRFEU) i ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU). Sve četiri osumnjičene osobe uhićene su jučer, 10. studenoga 2021, na zahtjev EPPO-a.

Na temelju rezultata prethodnih istražnih radnji provedenih u suradnji s Europskim uredom za borbu protiv prijevara (OLAF), hrvatskim Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta te Samostalnim sektorom za financijske istrage Porezne uprave Ministarstva financija, EPPO je sada službeno pokrenuo istragu.

Sumnja se da je prvoosumnjičena, u dvostrukoj ulozi kao ministrica u MRRFEU i predsjednica Upravnog vijeća SAFU, poduzela radnje s ciljem osiguravanja povlaštenog položaja za drugoosumnjičenoga i trećeosumnjičenoga, kao i za trgovačka društva povezana s njima. Navedene su se radnje dogodile u 2017. i 2018. godini, u procesu javne nabave informatičkog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem. U tom je razdoblju bivša ministrica bila odgovorna za zakonito provođenje postupaka javne nabave u MRRFEU, te za predlaganje imenovanja i razrješenja ravnatelja SAFU-a.

Povlašteni položaj osiguran je prilagođavanjem Planova nabave MRRFEU-a za 2017. i 2018. u korist drugoosumnjičenoga i trećeosumnjičenoga i s njima povezanih trgovačkih društava, povećavanjem planirane procijenjene vrijednosti nabave toga informatičkog sustava, mijenjanjem vrste nabave i načina nabave, te prilagođavanjem traženih tehničkih specifikacija programskog rješenja za potrebe MRRFEU-a informatičkom programu koji su drugoosumnjičeni i trećeosumnjičeni i s njima povezana trgovačka društva imali na raspolaganju. Bivša je ministrica odlučila da će ga MRRFEU kupiti po cijeni znatno višoj od cijene koja se na tržištu može postići za izradu programa takvih tehničkih specifikacija i funkcionalnosti.

Sumnja se da je u cilju realizacije dogovorenoga, bivša ministrica najprije tijekom 2017. godine, donijela odluku o pregovaračkom postupku bez prethodne objave javnog poziva za podnošenje ponuda, precijenjene vrijednosti nabave u iznosu od 9.860.000,00 kuna (+/- 1,31 milijuna eura); u kojem su postupku na podnošenje ponude pozvana trgovačka društva povezana s drugoosumnjičenim.

Kako bi osigurala nastavak pregovaračkog postupka javne nabave bez objave poziva za nadmetanje, te koristeći istovremeno autoritet ministrice MRRFEU-a i predsjednice Upravnog vijeća SAFU-a, bivša je ministrica zatražila od četvrtoosumnjičenoga, ravnatelja SAFU-a (agencije nadležne za prethodnu kontrolu postupaka javne nabave MFFREU-a financiranih iz sredstava EU) da osigura da SAFU u prethodnoj kontroli dokumentacije o nabavi licenci informatičkog programa, neosnovano procijenjenih na iznos od 9.860.000,00 kuna, ne osporava pregovarački postupak javne nabave. Obzirom da je to od njega tražila predsjednica SAFU-a i ministrica koja hrvatskoj Vladi predlaže njegovo imenovanje i razrješenje, ravnatelj je pristao, te je od stručnih službi SAFU-a zatražio da u primjedbama maksimalno ublaže komentare na dokumentaciju o nabavi i ne navedu izrijekom da nema temelja za provođenje pregovaračkog postupka bez prethodne objave poziva za nadmetanje, zbog evidentne povrede Zakona o javnoj nabavi.

Nakon što je u listopadu 2017. godine Državna komisija za kontrolu postupka javne nabave predmetni postupak nabave poništila zbog povrede zakona o javnoj nabavi, bivša ministrica i drugoosumnjičeni nastavili su u 2018. godini poduzimati radnje kako bi ugovor bio dodijeljen trgovačkim društvima drugoosumnjičenoga.

U konačnici je, nakon provedenog otvorenog postupka javne nabave, MRRFEU zaključio ugovor o kupnji tog informatičkog sustava s trgovačkim društvima povezanim s trećeosumnjičenim, poslovnim partnerom drugoosumnjičenoga, pri čemu je nerealno ugovorena cijena u iznosu od 12.991.000,00 kn (1,73 milijuna eura), iako bi realna cijena navedenog sustava iznosila oko 2.000.000,00 kuna (265.000 eura).

Nabava navedenog program bila je dijelom (85%) financirana bespovratnim sredstvima Europske unije iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija. Navedeni iznos, zajedno s PDV-om (ukupno 16.238.750,00 kn, ili 2,16 milijuna eura) uplaćen je na račun društva trećeosumnjičenoga, nakon čega su sredstva dijelom prebačena na račune društava drugo i trećeosumnjičenoga, a dijelom podignuta u gotovini.

U konačnici je financijskim interesima Europske unije i Republike Hrvatske nanesena šteta u ukupnom iznosu od 1.8 milijuna eura.

EPPO će sucu istrage predložiti određivanje istražnog zatvora protiv svih okrivljenika”, navodi se u priopćenju.

Afera Softver: Bivša ministrica Gabrijela Žalac noć je provela u pritvoru, slijedi odluka o istražnom zavoru

Afera Softver

Riječ je o sumnjivom poslu izrade softvera koji je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske Unije u vrijeme dok mu je na čelu bila Gabrijela Žalac dodijelilo tvrtki Ampelos.

PNUSKOK-ovi policajci su prije dvadesetak dana po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO), novoformiranoga tužiteljskoga tijela koje se bavi malverzacijama u kojima su oštećeni Europski fondovi, izvršili nekoliko pretraga u navedenome ministarstvu te izuzeli dokumentaciju vezanu upravo oko posla s Ampelosom.

Uskok je kasnije u srijedu odbacio tvrdnje da je obustavio izvide nad uhićenom bivšom ministricom Gabrijelom Žalac i njezinim suradnicima zbog nedostatka dokaza, naglasivši da je rezultate dostavio nadležnom Uredu europskog javnog tužitelja (EPPO) koji je u međuvremenu započeo s radom na tom slučaju.

U Uskoku kažu da je još ranije ”tijekom izvida pribavljena dokumentacija, obavljeni su obavijesni razgovori s više osoba te su od SAFU zatraženi rezultati ex-post kontrole javne nabave određenih programa”. U priopćenju ističu da za konkretni slučaj nisu donijeli meritornu odluku te da su rezultati provedenih izvida dostavili nadležnom europskom tužiteljstvu koje je u međuvremenu započelo s radom.

Policija provodi izvide nad ministričinim suprugom zbog prijetnji

Portal Telegram u srijedu je objavio da Uskok obustavio izvide ”jer iz dokaza koje su prikupili ne proizlazi da je Žalac učinila nešto protuzakonito”. Telegram je podsjetio kako je još u ljeto 2019. otkrio da je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, kojem na tada na čelu bila Gabrijela Žalac, platilo 13 milijuna kuna za softver koji je stajao 2,9 milijuna kuna.

Dodaju da je Europski ured za borbu protiv prevara (OLAF) nakon objave teksta, s obzirom da je većina tog iznosa plaćena europskim novcem, zatražio od portala da dostavi svu dokumentaciju koju su analizirali kao i prepisku njihovog novinara s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU.

Vukovarsko-srijemska policija priopćila je da će provesti izvide o prijetnjama koje je u srijedu ujutro Telegramovom novinaru Dragi Hedlu tijekom pretrage doma bivše ministrice uputio njezin suprug Mario Žalac.

Gabrijela Žalac je otišla iz Vlade RH u srpnju 2019. zbog brojnih afera koje su je pratile tijekom mandata, a u međuvremenu se našla i pod Uskokovom istragom zajedno s bivšom državnom tajnicom Josipom Rimac.

Pad bivše ministrice započeo je počeo početkom 2019., kada su joj se zaredale afere – najprije je u ožujku bez važeće vozačke dozvole izazvala prometnu nesreću u kojoj je ozlijeđena desetogodišnja djevojčica, a potom su mediji u njezinom dvorištu otkrili Mercedes kojeg nije prijavila u svojoj imovinskoj kartici.

Mediji su potom otkrili da je Žalac vrijedan posao dodijelila tvrtki s jednim zaposlenim, a krajem kolovoza 2020. ponovno se našla pod lupom javnosti zbog uključenosti u aferu elektrane jer je navodno poticala Josipu Rimac da njenom bratu ‘sredi’ državni ispit.

Uskok je u travnju ove godine treći put proširio istragu protiv Žalac, te bivše državne tajnice i nekadašnje kninske gradonačelnice Josipe Rimac i još šestero osumnjičenika zbog primanja i davanja mita, trgovanja utjecajem i zloporabe položaja i ovlasti.

Donoseći detalje Uskokove istrage mediji su u svibnju ove godine objavili da su Rimac i Žalac “pritiskale” ministre i bankare za državni kredit poduzetniku Milenku Bašiću.

Sve afere Gabrijele Žalac: “Bez vozačke naletjela na dijete, posao dala tvrtki s jednim zaposlenim…”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.