Odlučili ste kupiti rabljeni automobil u drugoj zemlji?

Autor:

Pixabay

Nakon unosa/uvoza automobila u RH, a i prije svakog redovitog tehničkog pregleda, obavite servis na svom vozilu, ne samo zato da biste bili sigurni kako će vaše vozilo biti proglašeno tehnički ispravnim, već zbog svoje sigurnosti i ostalih sudionika u prometu

Na što je potrebno obratiti pažnju pri kupnji?

Ako ste odlučili kupiti rabljeni automobil u drugoj zemlji, nužno je obratiti posebnu pažnju na dokumentaciju koju ćete dobiti uz automobil jer ona će biti dokaz vašeg vlasništva. Ako vozilo kupujete od fizičke osobe, nužno je utvrditi je li prodavatelj ujedno i vlasnik, stoga je potrebno provjeriti je li osoba koja je u prometne dokumente upisana kao vlasnik ona koja s vama sklapa kupoprodajni ugovor. U protivnom, nužno vam mora uručiti i prethodne dokumente iz kojih je vidljivo kako je stekao vozilo koje sada prodaje vama. Kupoprodajni ugovor trebao bi sadržavati podatke o prodavatelju i kupcu (ime i prezime, adresa, identifikacijski broj osobnog dokumenta za stranca, za državljane Republike Hrvatske je to OIB), podatke o vozilu (marka i tip, broj šasije, registarska oznaka ako postoji, godina proizvodnje vozila), podatak o dogovorenoj kupoprodajnoj cijeni, mjesto i datum sklapanja ugovora i potpise obiju ugovornih strana. Ugovor o kupoprodaji sklopljen nakon 1. 1. 2018. ne mora ovjeriti javni bilježnik.

Ako automobil stječete kupnjom od trgovca, tvrtke koja se bavi prodajom rabljenih vozila, dokaz o stjecanju bit će prometni dokumenti i račun. Trgovac tada izdaje račun u kojem mora navesti podatke o svojoj tvrtki uključujući i svoj porezni broj, podatak o broju računa i datumu izdavanja, podatke o kupcu iz RH i podatke o vozilu. Mora biti istaknuta i cijena vozila, a ako je naplaćen, i porez iz zemlje prodavatelja ili podatak o primjeni posebnog postupka oporezivanja marže. Račun koji je izdao trgovac rabljenim vozilima ne mora biti ovjeren pečatom i potpisom.

Kao što je navedeno, dokaz vlasništva za rabljena vozila su i prometni dokumenti i sukladno Direktivi vijeća 1999/37/EZ od 29. travnja 1999., da bi se vozilo prethodno registrirano u drugoj državi članici ponovno registriralo, nadležna tijela zahtijevaju podnošenje I. dijela prijašnje potvrde o registraciji, a ako je bio izdan, i II. dijela potvrde (npr. u Njemačkoj se za vozila izdaje Zulassungbescheinigung Teil 1 i Teil 2).

Ako vozilo kupujete od fizičke osobe, nužno je utvrditi je li prodavatelj ujedno i vlasnik. FOTO: Freepik

Napominjemo, svi dokumenti potrebni za postupke u stanici za tehnički pregled vozila moraju se priložiti u originalu!

U nekim slučajevima vlasnici kupe vozilo bez originala prometnih dokumenata, jer prodavatelj (najčešće autokuća) nije ustupio originale kupcu, pa u tom slučaju vlasnik mora pribaviti originale od prodavatelja. U nekim slučajevima će vlasnici morati od nadležnih tijela za registraciju ishoditi dokaz o statusu dokumenata, npr. da su izgubljeni, zadržani ili uništeni, što može dodatno zakomplicirati i oduljiti postupak preregistracije u RH.

Vaš automobil stigao je u Republiku Hrvatsku. Što je potrebno učiniti?

Prvi korak nakon kupnje vozila, a prije preregistracije vozila u RH, utvrđivanje je sukladnosti vozila u stanici za tehnički pregled. Za taj postupak vlasnik mora dovesti vozilo u stanicu za tehnički pregled i treba priložiti takozvani Coc dokument (engl. Cerficate of conformity, njem. EG-Übereinstimmungsbescheinigung) ili potvrdu proizvođača od ovlaštenog dobavljača potvrde u RH (https://www.hak.hr/vozila/homologacija/popis-ovlastenih-dobavljaca/). Nakon postupka utvrđivanja sukladnosti stanica za tehnički pregled će vlasniku izdati Potvrdu o sukladnosti.

Drugi korak je odlazak u carinski ured u kojem vlasnik vozila mora podmiriti obvezu posebnog poreza na motorna vozila (PPMV) i naknadu za gospodarenje otpadnim vozilima. Ovu proceduru vlasnici mogu obaviti i putem sustava e-Građani bez odlaska u carinski ured.

Više informacija o ovim obvezama možete pronaći na stranicama Carinske uprave (https://carina.gov.hr/pristup-informacijama/propisi-i-sporazumi/trosarinsko-postupanje/propisi-o-trosarinama-i-posebnim-porezima/posebni-porez-na-motorna-vozila/2487 ).

dokumenti potrebni za postupke u stanici za tehnički pregled vozila moraju se priložiti u originalu. FOTO: Promo

Ako ste vozilo kupili u zemlji izvan Europske unije (uvozite ga u Republiku Hrvatsku), uz navedeno bit će potrebno podmiriti i carinske obveze. Tada ćete uz Porezno rješenje o posebnom porezu na motorna vozila i Rješenje o plaćanju naknade gospodarenja otpadnim vozilima u ispostavi Carinske uprave dobiti i Carinsku deklaraciju.

Treći korak je obveza osiguranja vozila. Policu obveznog osiguranja od autoodgovornosti sklopit ćete u osiguravajućoj kući po svom izboru.

Četvrti korak su postupci prvog tehničkog pregleda i prve registracije u stanici za tehnički pregled vozila.

Zahtjev za postupke u stanici za tehnički pregled podnosi vlasnik vozila osobno, uz prilaganje svog važećeg identifikacijskog dokumenta (osobna iskaznica ili putovnica) ili druga osobu uz prilaganje punomoći koju je izdao vlasnik vozila za te postupke i svog važećeg identifikacijskog dokumenta. Punomoć od 1. 1. 2018. ne mora ovjeriti javni bilježnik, ali mora biti priložena u originalu.

Svi postupci koje vlasnik treba obaviti u stanici za tehnički pregled mogu se pod istim uvjetima obaviti u bilo kojoj stanici za tehnički pregled vozila u RH. Da bi vlasnik mogao preregistrirati vozilo u RH, mora imati regulirano prebivalište ili boravište u RH jer se prema mjestu prebivališta dodjeljuje registarska oznaka. Ako vlasnik obavlja preregistraciju u stanici za tehnički pregled izvan svojeg registracijskog područja (npr. vlasnik ima prebivalište prijavljeno u Splitu, ali preregistraciju obavlja u Zagrebu), i to je moguće, ali treba voditi računa ima li stanica za tehnički pregled na zalihi registarske pločice iz drugih područja (gradova). Ako pojedina stanica nema na zalihi registarske pločice traženog registracijskog područja, vlasnik može i u toj stanici podnijeti zahtjev za naručivanje pločica svojeg registracijskog područja, a iste će ih stanica pribaviti u propisanom roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva za registracijom vozila. U ovom se slučaju preporučuje da se prije podnošenja zahtjeva za postupke kontaktira stanica u kojoj se želi obaviti preregistracija i provjeri postoje li u toj stanici registarske pločice traženog registracijskog područja.

Da bi vlasnik mogao preregistrirati vozilo u RH, mora imati regulirano prebivalište ili boravište u Republici Hrvatskoj. FOTO: Freepik

U registracijskom postupku naplatit će se i upravna pristojba ako je vozilo kupljeno od fizičke osobe putem kupoprodajnog ugovora ili ako trgovac na računu o kupnji nije izrazio porez zemlje članice EU-a u kojoj je vozilo kupljeno ili primijenio poseban postupak oporezivanja marže. Trošak upravne pristojbe ovisi o snazi i starosti vozila kojeg kupujete. Snaga vozila se izražava kao snaga motora u kW (kilovatima) ili preračunata iz KS (konjskih snaga). Godina starosti izračunava se prema godini proizvodnje vozila, tj. godinu starosti rabljenog motornog vozila čini tekuća godina umanjena za godinu proizvodnje. Dakle, ako je vozilo proizvedeno 2015. godine, u 2020. godini smatra se da je vozilo staro 5 godina, neovisno o mjesecu u kojem je registrirano. Ako je tekuća godina jednaka godini proizvodnje, smatra se da je vozilo staro jednu godinu.

Upravna pristojba za osobne automobile može se izračunati prema Tablici.

Nakon postupka prve registracije dobit ćete prometnu dozvolu i registarske pločice za svoj automobil, a svi podaci o vozilu i vlasniku bit će uneseni u evidenciju o registriranim vozilima nadležnog ministarstva za unutarnje poslove.

Savjetujemo!

Nakon unosa/uvoza automobila u Republiku Hrvatsku, a i prije svakog redovitog tehničkog pregleda, obavite servis na svom vozilu, ne samo zato da biste bili sigurni kako će vaše vozilo biti proglašeno tehnički ispravnim, već zbog vaše sigurnosti, vaših bližnjih i ostalih sudionika u prometu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.