Neočekivani obrat: Koronavirus u Japanu sam sebe istrijebio katastrofalnom pogreškom pri mutiranju!?

Autor:

23.07.2020.,. Zagreb -  ILUSTRACIJA -  SNIMLJENO DVOSTRUKOM EXPOZICIJOM.
U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija Stampar" djelatnici testiraju gradjane. "Drive-in" dijagnostika koronavirusa kako bi se ubrzalo dijagnosticiranje i povecao broj testiranih osoba. Osobe pri ovom testiranju ne izlaze iz automobila, sto povecava razinu sigurnosti osobe koja se testira i zdravstvenog djelatnika.
 Virus koji je uzrocnik bolesti COVID-19 u najvecem se broju slucajeva prenosi putem kapljica koje nastaju kad zarazena osoba kaslje, kise ili izdise. Te su kapljice preteske da bi letjele zrakom te brzo padaju na pod i druge povrsine.
Zaraziti se mozete dodirivanjem ociju, nosa ili usta nakon dodirivanja tako onecisceenih povrsina ili udisanjem virusa ako ste u neposrednoj blizini osobe koja ima COVID-19.Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Zeljko Lukunic/PIXSELL

Pandemija COVID-19 u Japanu je doživjela posve neočekivani obrat, a njihovi znanstvenici tvrde da je delta varijanta samu sebe istrijebila katastrofalnom pogreškom pri mutiranju, piše RT.

Peti val zaraze u Japanu doslovce je nestao i to toliko brzo da su znanstvenici ostali zbunjeni. Jedan tim znanstvenika sugerira da je visokozarazna delta varijanta novog koronavirusa mutirala na način da je samu sebe uništila.

Sredinom kolovoza, u Japanu je zabilježen nagli rast slučajeva COVID-19, s preko 23.000 novozaraženih dnevno. Trenutno te su dnevne brojke pale na samo 170 slučajeva novozaraženih, a zabilježeni smrtni slučajevi od te bolesti pali su na jednoznamenkaste brojeve u studenom.

Drastičan pad novozaraženih i smrtnih slučajeva uvelike je pripisan vrlo visokoj procijepljenosti, prihvaćanju nošenja maski u javnosti te drugih epidemioloških faktora. No dio znanstvenika ipak smatra da je ovaj pad jedinstven.

Izuri Inoue, genetičar s japanskog Nacionalnog instituta za genetiku, vjeruje da je Japan imao sreću i svjedočio tome da je delta varijanta uglavnom iskorijenila druge varijante SARS-CoV-2 virusa, prije nego li je izbrisala i samu sebe.

Inoue i njegovi kolege već neko vrijeme proučavaju mutacije SARS-CoV-2 virusa te kako na njih utječe protein nsp14, koji je ključan za razmnožavanje virusa.

RNK virusi, poput novog koronavirusa, obično imaju vrlo visoku razinu mutacija, što im pomaže u brzoj prilagodbi na promjene u okolini. No, to otvara i mogućnost za takozvanu “katastrofalnu pogrešku”, odnosno kad se loše mutacije nakupe te u konačnici izazovu izumiranje određene varijante. Navedeni protein nsp14 čini se da na neki način pruža pregled pogreški i tako pomaže genomu virusa da ostane ispod praga katastrofalne pogreške.

U slučaju japanskog petog vala COVID-19, Inoue vjeruje da je nsp14 delta varijante zakazao u toj zadaći, obzirom na genetsku studiju uzoraka prikupljenih između lipnja i listopada ove godine.

Suprotno očekivanju njegovog tima, u uzorcima je primijećen nedostatak genetske raznovrsnosti, dok su mnogi uzorci imali genetske promjene na području koje se naziva A394V, koje je povezano s nsp14 proteinom.

Bilo smo doslovce šokirani kad smo to otkrili. Delta varijanta je u Japanu bila izrazito prenosiva te je istisnula sve druge varijante. No kako su se mutacije nakupljale, vjerujemo da je s vremenom postala manjkav virus koji se više nije mogao replicirati, pojasnio je Inoue za navedeni japanski dnevni list.

Ta teorija mogla bi biti relevantna i za prethodni SARS soj, koji je pronađen 2003. godine te ponuditi objašnjenje zašto se iz njega nije razvila pandemija. No, to bi isto tako bilo teško za potvrditi, jer je proboj završio relativno brzo, zbog čega nisu masovno prikupljeni genetski podaci potrebni za testiranje ove teorije i na tom soju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.