Nakon BiH, i Beč će uskoro dobiti spomenik gastarbajterima vrijedan 330.000 eura

Autor:

Ilustracija Pixabay

Nakon što je u Bosni i Hercegovini 2022. godine postavljen spomenik gastarbajterima, sada je očito na redu i Austrija, preciznije rečeno Beč. Kako izvještava austrijska javna televizija ORF sličan projekt sada bi trebao biti realiziran i u austrijskom glavnom gradu, a njime bi gastarbajteri dakle radnici iz zemalja jugoistočne Europe koji su došli na rad u ovu alpsku zemlju, ušli u povijest Grada Beča i Austrije.

Isti izvor navodi da su razgovori već “dobrano odmakli” i “vrlo su konkretni”, te kako se očekuje da će projekt stajati 330.000 eura. Inicijator je Savo Ristić iz Hrvatske, a projekt je, kako je izjavio u razgovoru za ORF-ovu emisiju “Wien heute” planirao godinama. Spomenik bi trebao biti postavljen u parku bivšeg bečkog gradonačelnika Helmuta Zilka, koji je mnogo pomagao i Hrvatima, i to na lokaciji iza sadašnjeg bečkog Glavnog kolodvora, prijašnjeg Südbahnhofa. Na taj su kolodvor 1960. i 1970. godina prošlog stoljeća stizali prepuni vlakovi tada Austriji hitno potrebne radne snage, piše Večernji list.

Za projektanta Ristića, čiji su roditelji također 1960-tih godina stigli u Beč iz Hrvatske, je ovo mjesto puno simbolike. “Ako je netko htio osjetiti svoju domovinu, išao je na Südbahnhof, kako bi sreo svoje sunarodnjake”, rekao je Ristić u ORF-ovoj emisiji “Wien heute”. Kako je naglasio, sada 50 godina ili pola stoljeća nakon toga želi da navedeno mjesto ostane trajno mjesto sjećanja. “Mislili smo da bi bilo važno da spomenik bude kao sidro, kao početak priče, tako da povijest ostane živa”, rekao je Ristić. Dodao je kako ne bi sve trebalo ostati samo na spomeniku.

Također bi važno bilo izgraditi obrazovni centar, gdje bi učenici u sklopu “Tjedna Austrije” došli u Beč i mogli se informirati o povijesti gastarbajtera u austrijskom glavnom gradu i šire. Spomenik bi trebao stajati 330.000 eura. Ristić se veseli da su već svoju spremnost za financiranje postavljanja spomenika gastarbajterima, koji su svojim radom uveliko doprinijeli boljitku Beča i Austrije, izrazile razne bečke institucije kao na primjer. Volkshilfe, Gospodarska komora, Savez sindikata Austrije itd. Oglasio se je i dogradonačelnik Beča iz stranke Neos Christoph Wiederkehr odnosno Ured gradskog vijećnika nadležnog za integraciju, izrazivši suglasnost s realizacijom navedenog projekta. Sada treba još obaviti posljednje razgovore s Gradom Bečom i onda bi, prema Ristićevim riječima, krajem lipnja mogle biti uglavljene posljednje pojedinosti, te nakon toga se krenuti u potragu za umjetnicima koji bi na svoj umjetnički način trebali ovjekovječiti ovu, ne samo zanimljivu nego i povijesnu gastarbajtersku priču.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.