Najbolji album u 2023. godini je ‘Kao zao kor’ Klinike Denisa Kataneca

Autor:

Marina Uzelac

Tradicionalna anketa tjednika Nacional provedena među tridesetak novinarki, novinara i glazbenih kritičara koji prate hrvatsku glazbenu produkciju, pokazuje realno stanje na hrvatskoj glazbenoj sceni jer biraju najkompetentniji

Ivan Laić, glazbeni kritičar portala Ravnododna.com i urednik na Radio Nacionalu, napisao je u opisu albuma da “Kao zao kor” Klinike Denisa Kataneca „nije samo domaći album godine, već bismo mu tu titulu mogli dodijeliti i na svjetskoj razini. Jedno od najboljih domaćih izdanja unazad zadnjih desetak godina.“

Svoje oduševljenje albumom nije krio ni Željko Ljubobratović s radija Yammat FM koji je zaključio da je „Kao zao kor“ album bez slabog mjesta: „Sa specifičnom bojom glasa koja ne leži mnogim ušima, imidžem koji zapravo i ne postoji te potpunim manjkom interesa za samopromociju i PR, Denis Katanec u svaku utrku ulazi iz minusa i s krugom zaostatka, ali pjesme su mu toliko dobre, a bend tako savršeno usviran da svi ti nedostaci, koji to zapravo i nisu, prestaju biti važni. ‘Kao Zao Kor’ je album bez slabog mjesta.“ Ni Sven Popović, novinar Telegrama, nije krio svoje oduševljenje albumom: „Denis Katanec godinama se nosio s cinizmom i posprdnim komentarima. Marljivo je tkao svoje pjesme i pisao i svirao i nije dozvoljavao da ga tuđa zloba poklopi. Svakom je godinom sve više ljudi prisustvovalo i njegovim koncertima. ‘Kao zao kor’, album njega i benda, jedan je od najmoćnijih, najbolnijih i najiskrenijih albuma na ovim prostorima. Uopće.“

‘Denis Katanec godinama se nosio s cinizmom i posprdnim komentarima. Marljivo je tkao svoje pjesme, pisao i svirao i nije dopuštao da ga tuđa zloba poklopi’, kaže Sven Popović

Drugo mjesto pripalo je albumu „Jezero“ Nine Romić u izdanju diskografske kuće Aquarius Records za koji je glazbeni kritičar portala Terapija.net Predrag Brlek napisao: „Na svojem petom po redu albumu, Nina se otvorila do kraja i podijelila s nama svu svoju sviračku i glasovnu raskoš, a sa svakim novim slušanjem otkrivaju se novi detalji koji ‘Jezero’ čine vrhunskim albumom.“ Treće mjesto zauzeo je Antun Aleksa koji je svoj debitantski album ‘’Poyy’’ objavio pod pseudonimom IDEM. Helena Kezerić s portala Ziher.hr proglasila ga je albumom godine: „Antun Aleksa u solo projektu IDEM je svoja razmišljanja uobličio u iskrenu i direktnu liriku u kojoj se prepoznaje cijela jedna generacija. Ovo je samo još jedan dokaz da kad glazbenik radi glazbu koja se njemu sviđa, publika to prepozna i nagradi – s čak dva rasprodana koncerta u Močvari i Vintageu.“ Četvrto mjesto pripalo je sinjskoj grupi M.O.R.T. i njihovu albumu „Samo hrabro i bezveze!“ u izdanju agencije LAA koji su skoro svi sudionici ankete uvrstili među deset najboljih albuma ove godine. Peto mjesto pripalo je Adamu Semijalcu i albumu „Ode dite“ koji je glazbena kritičarka portala Glazba.hr Valentina Sertić proglasila najboljim albumom 2023. te o njemu napisala: „Semijalac je neustrašivim i inovativnim duhom povezao različite glazbene tradicije te udahnuo život zvuku koji je istovremeno sablasno blizak i neodoljivo stran. Kroz svoj muzički eksperiment, stvorio je moćno glazbeno čudovište.“ Šesto mjesto zauzeo je album „Vesna“ grupe PipsChips&Video Clips u izdanju agencije LAA koji su mnogi proglasili jednim od najboljih albuma u njihovoj karijeri. Sedmo mjesto pripalo je albumu „Voodoo Beat“ benda nemanja Luke Šipetića u vlastitom izdanju koji je Filip Bušić s glazbenog portala Sound-report.com proglasio najboljim albumom ove godine i napisao: „Luka Šipetić nam je preko svog alter ega nemanja kroz ‘Voodoo Beat’ pružio još jedno odlično inovativno i magično glazbeno djelo koje će, nadam se, naći svoj put do šire publike, jer bi stvarno bilo šteta da ostane zakopano u mračnim kutovima naše indie scene.“

Četvrto mjesto pripalo je sinjskoj grupi M.O.R.T. i albumu ‘Samo hrabro i bezveze!’. FOTO: Marko Ristić

Zanimljivo je da je većina ispitanika izjavila da je ove godine bilo teško proglasiti najbolji album jer je više njih zaslužilo tu titulu, što je u par rečenica sažeo Zoran Stajčić s portala Ravnododna.com: „O prva četiri mjesta: Klinika Denisa Kataneca, Adam Semijalac, IDEM i Dimitrije Dimitrijević – svi po meni imaju album godine. Stoga nikad veća dilema. Odrediti redoslijed bilo je jednako teško kao u fotofinišu šampiona u utrci na 100 metara vidjeti tko je pobijedio zahvaljujući duljini nokta.“

Osmo mjesto na listi najboljih izdanja objavljenih u Hrvatskoj tijekom 2023. godine pripalo je Dimitriju Dimitrijeviću i njegovu drugom albumu „Leđa mala“ u izdanju diskografske kuće Menart. Deveto mjesto pripalo je Andriji Vujeviću, poznatijem po nadimku Vojko V. i njegovu drugom studijskom albumu „Dvojko“ u izdanju Croatia Recordsa koji je glazbeni kritičar Jutarnjeg lista Aleksandar Dragaš proglasio albumom godine i napisao: „Formula Vojkova uspjeha počiva na pet fundamenata. Prvi je humor, drugi autoironija, treći vrhunski storytelling u koji ubacuje niz popkulturalnih referenci i detalja koji njegove ‘priče’ čine stvarnosnima, četvrti zarazni refreni, a peti ljepljivi beatovi i melodije koje slušatelj teško može izbaciti iz uha, ma koliko bili rudimentarni i jednostavni, kao da je Casio prištekao uz primitivnu ritam-mašinu.“ Zadnje mjesto među deset najboljih albuma objavljenih 2023. pripalo je albumu „Nježno đonom“ Mile Kekina u izdanju diskografske kuće Menart kojim je pokazao kojim putem je odlučio krenuti nakon razlaza grupe Hladno pivo. Glazbeni kritičar Večernjeg lista Hrvoje Horvat o albumu je napisao: „Od početnih taktova prve pjesme ‘Što će reći ljudi’ situacija je jasna; za razliku od kontemplativnih albuma kakav je bio ‘Kuća bez krova’, kojim je Kekin istraživao drugačije mogućnosti svoga rada, ‘Nježno đonom’ zvuči daleko izravnije, skoro kao Hladno pivo u napadu i s golgeterima koji zabijaju već na početku utakmice. Nakon dvanaest pjesama, na kraju utakmice situacija je jasna – pobjeda na domaćem terenu. ‘Nježno đonom’ ploča je koja vam poput ljekovitog napitka otkriva i objašnjava gdje se nalazimo, s čime se susrećemo, koji su nam problemi, a gdje su rješenja.“

Sinjsku grupu M.O.R.T. čiji je album ‘Samo hrabro i bezveze!’ na četvrtome mjestu top ljestvice, gotovo svi sudionici ankete uvrstili su među deset najboljih albuma ove godine


Top 10 hrvatskih izdanja 2023.

1. Klinika Denisa Kataneca „Kao zao kor“ (Menart) 136

2. Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records) 124

3. Idem „Poyy“ (Jeboton/Mudri brk) 112

4. M.O.R.T. „Samo hrabro i bezveze!“ (LAA) 111

5. Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje) 108

6. PipsChips&VideoClips „Vesna“ (LAA) 80

7. nemanja „Voodoo Beat“ (Vlastito izdanje) 71

8. Dimitrije Dimitrijević „Leđa mala“ (Menart) 60

9. Vojko V „Dvojko“ (Croatia Records) 58

10. Mile Kekin „Nježno đonom“ (Menart) 55


Katanec: ‘Ovo tapšanje po leđima dođe kao božićnica’

Nakon što je album „Kao zao kor“ u velikoj godišnjoj anketi tjednika Nacional proglašen najboljim albumom 2023. u Hrvatskoj, Denis Katanec je izjavio:

Poprilično veliko iznenađenje za nas. Malo smo i začuđeni što je album na prvom mjestu zbog činjenice da je svoje glasove dalo tridesetak novinara, a mi nismo nikad bili jaki na velikim uzorcima. Ovo tapšanje po leđima dođe nam kao božićnica. Polaskani smo i sretni. Hvala ljudima koji vjeruju u nas.“


Ivan Laić (Ravnododna.com / Radio Nacional)

Ove godine glazbenom scenom je dominirala Dalmatinska zagora s čak tri fenomenalna albuma koja vuku od tamo (M.O.R.T., Nina Romić, Adam Semijalac), ali “Kao zao kor” Klinike Denisa Kataneca nije samo domaći album godine, već bismo mu tu titulu mogli dodijeliti i na svjetskoj razini. Jedno od najboljih domaćih izdanja zadnjih desetak godina.

1. Klinika Denisa Kataneca „Kao zao kor“ (Menart)

2. M.O.R.T. „Samo hrabro i bezveze!“ (LAA)

3. Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

4. Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)

5. Po’ metra crijeva „Boškarin IV“ (Vlastito izdanje)

6. Mile Kekin „Nježno džonom“ (Menart)

7. Roj osa „Azbestni krovovi“ (Kopaton Records)

8. Cvjetno nasilje „Cvjetno nasilje“ (Vlastito izdanje)

9. nemanja „Voodoo Beat“ (Vlastito izdanje)

10. Idem „Poyy“ (Jeboton/Mudri brk)


Darko Jerković (Glas Slavonije)

Zašto “Jezero” u moru drugih možda i boljih longplay izdanja iz 2023. godine? Pitanje sam postavio samom sebi, no nisam našao neko posebno pametno tumačenje te odluke, osim nesporne činjenice da mi se deset pjesama Nine Romić sviđa u ovakvom jesenskom okruženju dok vani sve miriše na zimu, dok me u toploj sobi grije ponešto nostalgije i zrno utjehe. Dobro je biti pjesnik i zvučati kao Nina!

Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)

She Ka Ra „She Ka Ra“ (Intek Music)

PipsChips&VideoClips „Vesna“ (LAA)

Rebel Star „Sedmo nebo“ (Pod Depresija/Mast produkcija)

Roj osa „Azbestni krovovi“ (Kopaton Records)

Živa „Živa“ (Cereal Booking)

M.O.R.T. „Samo hrabro i bezveze!“ (LAA)

Peso Neto „Peso Neto“ (Menart)

Baba Yaga „Musaka“ (Dancing Bear Records)


‘Nina Romić se otvorila do kraja i podijelila s nama svu svoju sviračku i glasovnu raskoš’, rekao je Predrag Brlek o petom albumu Nine Romić ‘Jezero’, koji je na drugome mjestu


Igor Jurilj (Telegram / HR1)

Po’ Metra Crijeva čekali su dvadeset godina da ubiru plodove svoga rada, a fantazmagorični konceptualizam „Boškarina IV“ vraća nas sopilama, mihu, dvoglasju, istarskim ljestvicama, tradiciji i folkloru kroz ča metal. PMC su i izvrsni storytelleri čije su satirične priče prije svega urnebesne i groteskne, pa ovaj album ne spada samo u najbolja izdanja godine, nego u najkreativnija izdanja desetljeća na (alternativnoj) sceni.

Po’ metra crijeva „Boškarin IV“ (Vlastito izdanje)

Zoster „Najgori“ (Croatia Records

Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)

IDEM „Poyy“ (Jeboton/Mudir brk)

Mile Kekin „Nježno džonom“ (Menart)

Dimitrije Dimitrijević „Leđa mala“ (Menart)

nemanja „Voodoo Beat“ (Vlastito izdanje)

Debeli precjednik „Atomac“ (Dostava zvuka)

M.O.R.T. „Samo hrabro i bezveze!“ (LAA)


Branko Vurušić (HR2)

Čini mi se da ove godine ima manje dobrih, a više odličnih albuma od prošle pa mi je bilo lakše odabrati prvih deset, a teže prvi među jednakima. Klinika Denisa Kataneca ima sjajnu ploču koja se ne sviđa mnogima. Fućkaš trubadura kojeg nitko nikada ne poželi svezati, začepiti mu usta i smjestiti ga skupa s tamburom na granu! Eto – zato Denis jer se najbolje uvijek ne sviđa svima.

Klinika Denisa Kataneca „Kao zao kor“ (Menart)

Izae „Zanzibar“ (Geenger Records)

Dimitrije Dimitrijević „Mala leđa“ (Menart)

Zimizelen „San na uzici“ (Dostava zvuka)

Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)

IDEM „Poyy“ (Jeboton/Mudir brk)

PipsChips&VideoClips „Vesna“ (LAA)

M.O.R.T. „Samo hrabro i bezveze!“ (LAA)

Rebel Star „Sedmo nebo“ (Pod Depresija(Mast Produkcija)


Toni Matošin (SoundGuardian / Bitno.net)

Umjesto brzopoteznog i čak poslovno-zanatski logičnog kompiliranja dosad snimljenih, na YouTubeu objavljenih pjesama, Hoodooleen je, sukladno svojoj zaigranoj kreativnoj naravi i stalnoj potrebi za radom na dovršenim pjesmama, odlučio snimiti sve iznova, uživo u pomno biranom prostoru, reinterpretirajući samoga sebe te ujedno nudeći “živi” uvid u vlastiti stvaralačko-izvođački proces, u – nazovimo to tako – tajni život svoje pjesme. A “Live and Alone” baš to jest – uvid u proces, sonda u jezik nota čovjeka koji svoju umjetnost ne gleda kao dovršenu, nedodirljivu, možda čak ni pretjerano ozbiljnu kreaciju, već prije kao dubinskim silnicama krojenu igru, radost kakvu može proizvesti samo iskrenošću i čežnjom satkan stvaralački iskaz.

1. Hoodooleen „Live and Alone“ (Vlastito YouTube izdanje)

2. Mangroove i Jazz Orkestar HRT-a „Nešto veće od nas“ (Aquarius Records)

3. M.O.R.T „Samo hrabro i bezveze!“ (LAA)

4. Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

5. Zimizelen „San na uzici“ (Dostava zvuka)

6. Klinika Denisa Kataneca „Kao zao kor“ (Menart)

7. Detour „Master Blaster“ (Aquarius Records)

8. Gordana Marković „Nevidljivo, a važno“ (Universal Music Hrvatska)

9. Peso Neto „Peso Neto“ (Menart)

10. Natali Dizdar „Blues po kišnim plažama“ (Aquarius Records)


Vedran Harča (Ravnodona.com)

„Who’s who“ zagrebačke (i ne samo zagrebačke) alter rock povijesti na jednom od najposebnijih albuma objavljenih na ovim prostorima. Ploča čiji će značaj samo rasti s godinama.

1. Stražarni lopov i Dobri ljudi „Hodam, gledam, prolazim“ (Vlastito izdanje)

2. Klinika Denisa Kataneca „Kao zao kor“ (Menart)

3. Rebel Star „Sedmo nebo“ (Pod Depresija(Mast Produkcija)

4. Idem „Poyy“ (Jeboton/Mudri brk)

5. Dimitrije Dimitrijević „Leđa mala“ (Menart)

6. nemanja „Voodoo Beat“ (Vlastito izdanje)

7. Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)

8. Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

9. Mašinko „Pozovite rapsode“ (Dostava zvuka/Dirty Old Label)

10. Mile Kekin „Nježno đonom“ (Menart)


Goran Čelig (2 sata paklenog šunda/Radio Vinkovci)

Izuzetno topla posveta ljudima i jednom gradu koji su mnogo značili jednoj generaciji majstorski uglazbljuje Goran Polak uz pomoć mnogobrojnih prijatelja, čime u konačnici postaje najznačajniji ovogodišnji storyteller ovih prostora. Nevjerojatno, i rekao bih, vjerojatno, neponovljivo.

1.Stražarni lopov & Dobri prijatelji „Hodam, gledam, prolazim“ (Vlastito izdanje)

2. Grad „Brdo“ (Dallas Records)

3. TV Eye „Kick It Out“ (Mast produkcija)

4. Mangroove & Jazz Orkestar HRT-a „Nešto veće od nas“ (Aquarius)

5. The Karambol „Nakon svega“ (Croatia Records)

6. Chasing Nord „Last Rain On Earth“ (Dallas)

7. Pips Chips & Videoclips „Vesna“ (LAA)

8. M.O.R.T. „Samo hrabro i bezveze!“ (LAA)

9. Bene „Bene“ (Spona)

10. Donkey Hot „Mama“ (Dallas Records)


Robert Urlić (HRT)

1.  IDEM “Poyy” (Jeboton/Mudri brk)

2. Pips chips&videoclips „Vesna“ (LAA)

3. M.O.R.T. „Samo hrabro i bezveze!“ (LAA)

4. Po’ Metra Crijeva „Boškarin IV“ (Vlastito izdanje)

5. Mile Kekin „Nježno đonom“ (Menart)

6. nemanja „Voodoo Beat“ (Vlastito izdanje)

7. Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

8. Vojko V DVOJKO“ (Croatia Records)

9. Adam Semijalac „Ode dite” (Vlastito izdanje)

10. Debeli precjednik „Atomac“ (Dostava zvuka)


Deveto mjesto pripalo je Andriji Vujeviću poznatijem kao Vojko V. i njegovu albumu ‘Dvojko’. FOTO: PROMO


Samir Mila (Večernji list)

Za Vojka nije bilo prokletstva drugog albuma. „Dvojko“ nije ništa lošiji od prvog albuma. Dapače, Vojko V. se još više priklonio modernim trendovima i više zaplivao i u trap vodama. No kao i dosad, njegova najveća snaga je storytelling i vrhunsko seciranje aktualnih društvenih problema i pojava. A napravio je nešto što će vjerojatno netko teško ponoviti – u vrijeme kada je moderno raditi pjesme od maksimalno tri minute, on je semplirao špicu “Plodova zemlje” i izdao singl od 20 minuta.

1. Vojko V „Dvojko (Croatia Records)

2. Darko Rundek & Jazz Orkestar HRT-a „Za vašu poslijepodnevnu razonodu“ (Menart)

3. Baba Yaga „Musaka“ (Dancing Bear)

4. PipsChips&Videoclips „Vesna“ (LAA)

5. Detour „Master Blaster“ (Aquarius Records)

6. Sunnysiders „27 Stitches“ (Dancing Bear)

7. Matija Cvek & The Funkensteins „Vile se ovdje igraju“ (Menart)

8. M.O.R.T. „Samo hrabro i bezveze!“ (LAA)

9. Bobo „Noćni taxi“ (Croatia Records)

10. Filip Rudan „Everyday View“ (Universal Music Hrvatska)


Valentina Sertić (Glazba.hr)

Semijalac je neustrašivim i inovativnim duhom povezao različite glazbene tradicije i udahnuo život zvuku koji je istovremeno sablasno blizak i neodoljivo stran. Kroz svoj muzički eksperiment stvorio je moćno glazbeno čudovište.

1. Adam Semijalac „Ode dite” (Vlastito izdanje)

2. Vojko V „Dvojko (Croatia Records)

3. Klinika Denisa Kataneca „Kao zao kor“ (Menart)

4. Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

5. Dimitrije Dimitrijević „Leđa mala“ (Menart)

6. Zimizelen „San na uzici“ (Dostava zvuka)

7. Živa „Živa“ (Cereal Booking)

8. IDEM “Poyy” (Jeboton/Mudri brk)

9. M.O.R.T. „Samo hrabro i bezveze!“ (LAA)

10. Marta Kolega i Dunja Bahtijarević „Pjesme“ (Intek Music)


Filip Bušić(Sound-report.com)

Luka Šipetić nam je preko svog alterega nemanja kroz “Voodoo Beat” pružio još jedno odlično inovativno i magično glazbeno djelo koje će, nadam se, naći svoj put do šire publike jer bi bilo šteta da ostane zakopano u mračnim kutovima naše indie scene.

nemanja “Voodoo Beat” (Vlastito izdanje)

Mašinko “Pozovite rapsode” (Dostava zvuka)

M.O.R.T. “Samo hrabro i bezveze!” (LAA)

IDEM “Poyy” (Jeboton/Mudri brk)

Adam Semijalac “Ode dite” (Vlastito izdanje)

Pocket palmaIII” (Aquarius Records)

Nika Turković “11” (Aquarius Records)

Miach “Insomnia” (YEM)

Jelusick “Follow the Blind Man” (Escape Music/Aquarius Records)

Anna Moor “Plavi avioni” (Intek Music)


Karlo Rafaneli (Novosti, Music Box)

Nakon desetak godina traženja, Denis Katanec je napokon našao bend i zvuk koji u potpunosti odgovaraju njegovu osebujnom, ekspresivnom izričaju.

1. Klinika Denisa Kataneca „Kao Zao Kor“ (Menart)

2. Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)

3. Igralom „Premalim stvarima“ (Menart)

4. Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

5. Po’ Metra Crijeva „Boškarin IV“ (Izdali smo metal)

6. Zimizelen „San na uzici“ (Dostava zvuka)

7. Osa Roj „Azbestni krovovi“ (Kopaton Records)

8. Vladimir & Kalafat „Evala Mare Evala“ (PDV Records)

9. Živa „Živa“ (Cereal Booking)

10. Mile Kekin „Nježno đonom“ (Menart)


Željko Ljubobratović (Yammat FM)

Sa specifičnom bojom glasa koja ne leži mnogim ušima, imidžem koji zapravo i ne postoji te potpunim manjkom interesa za samopromociju i PR, Denis Katanec u svaku utrku ulazi iz minusa i s krugom zaostatka, ali pjesme su mu toliko dobre, a bend tako savršeno usviran da svi ti nedostaci, koji to zapravo i nisu, prestaju biti važni. „Kao Zao Kor“ je album bez slabog mjesta.

1. Klinika Denisa Kataneca „Kao Zao Kor“ (Menart)

2. Revirgin „Moderna Rješenja“ (Vlastito izdanje)

3. Nemanja „Voodoo Beat“ (Vlastito izdanje)

4. Idem „Poyy“ (Jeboton/Mudri brk)

5. Zimizelen „San na uzici“ (Dostava zvuka)

6. Vojko V. „Dvojko“ (Croatia Records)

7. Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

8. Živa „Živa“ (Cereal Booking)

9. M.O.R.T. „Samo Hrabro i bez veze!“ (LAA)

10. Adam Semijalac „Ode Dite“ (Vlastito izdanje)


‘Antun Aleksa u solo projektu IDEM uobličio je svoja razmišljanja u iskrenu i direktnu liriku u kojoj se prepoznaje cijela jedna generacija’, rekla je Helena Kezerić o albumu ‘Poyy’


Predrag Brlek (terapija.net)

Na svojem petom albumu Nina se otvorila do kraja i podijelila s nama svu svoju sviračku i glasovnu raskoš, a sa svakim novim slušanjem otkrivaju se novi detalji koji „Jezero“ čine vrhunskim albumom.

1. Nina Romić “Jezero” (Aquarius Records)

2. Emphasis “Lazaret” (Geenger Records)

3. Embassy 516 “Trans” (Geenger Records)

4. nemanja “Voodoo Beat” (Vlastito izdanje)

5. LoM „Prilike“ (Rocklive)

6. Idem „Poyy“ (JeboTon/Mudri brk)

7. Pi „E.I.“ (PDV Records)

8. ŽIVAŽIVA” (Cereal Booking)

9. Chasing Nord „Last Rain On Earth“ (Dallas Records)

10. Das Rage „Dva i jedan protiv“ (Vlastito izdanje)


Maja Milin HR Radio Zadar (Urbofon)

Ovaj album sam vrtjela mjesecima, što je pokazatelj da kao cjelina fantastično funkcionira i komunicira sa mnom kao slušateljicom. Denisov opus je drugačiji, uvijek svjež, istovremeno emotivan i energičan, jednom riječju magičan. „Kao za kor“ je malo remek-djelo.

Klinika Denisa Kataneca „Kao Zao Kor“ (Menart)

Idem „Poyy“ (JeboTon/Mudri brk)

PipsChips&Videoclips „Vesna“ (LAA)

Adam Semijalac „Ode Dite“ (Vlastito izdanje)

Ischariotzcky „Hel That Never Came“ (Basic & Rough)

Beverly Brooks „Morning“ (Dancing Bear)

Rodeo „Many Ways Out“ (Dostava zvuka)

Embassy 516 “Trans” (Geenger Records)

Plesač sporog stepa „Sunčana strana mjeseca 1“ (Aquarius Records)

Zvučni zid „Razbi izvođači“ (Menart)


Ante Marković (Radio KLFM)

Vesni možda nedostaje još pokoja pjesma, ali i ovako nadmašuje ovogodišnju konkurenciju

PipsChips&Videoclips „Vesna“ (LAA)

Dimitrije Dimitrijević „Leđa mala“ (Menart)

Klinika Denisa Kataneca „Kao Zao Kor“ (Menart)

One Dread „Rewind, Play, Repeat“ (PDV Records)

Idem „Poyy“ (JeboTon/Mudri brk)

M.O.R.T. „Samo Hrabro i bez veze!“ (LAA)

Baba Yaga „Musaka“ (Dancing Bear)

Pocket PalmaIII“ (Aquarius Records)

Nemanja „Voodoo Beat“ (Vlastito izdanje)

Marinada „Nalik na nalik“ (Vlastito izdanje)


Marinko Krmpotić(Novi list)

Odličan nastavak solo karijere rock majstora koji ima što reći i to čini na svoj tipičan ironičan i duhovit način. Kekin je autor kakvih je u hrvatskom rocku, na žalost, sve manje.

Mile Kekin „Nježno đonom“ (Menart)

Vava „Bed of Blue“ (Dallas Records)

Donkey Hot „Mama“ (Dallas Records)

Po’ metra crijeva „Boškarin IV“ (Vlastito izdanje)

M.O.R.T. „Samo Hrabro i bez veze!“ (LAA)

Grad „Brdo“ (Dallas Records)

LoM „Prilike“ (Rocklive)

PipsChips&VideoClips „Vesna“ (LAA)

The Random „Tu i tamo“ (Dallas Records)

Chasing Nord „Last Rain On Earth“ (Dallas Records)


Edo Plovanić (Muzika.hr)

Nemanja „Voodoo Beat“ (Vlastito izdanje)

GIR „Testament“ (Bassivity)

Nika Turković „11“ (Aquarius Records)

Baks „Dopamin“ (YEM)

Vojko V. „Dvojko“ (Croatia Records)

Mašinko „Pozovite rapsode“ (Dostava zvuka)

Idem „Poyy“ (JeboTon/Mudri brk)

Tibor „Požalit se nekom“ (LAA)

Alterella „Teška vremena za sanjare“ (Metropola)

Jelusick „Follow the Blind Man“ (Escape Music/Aquarius Records)


Treće mjesto zauzeo je Antun Aleksa koji je debitantski album objavio pod pseudonimom IDEM. FOTO: Mario Gregov


Sven Popović (Ravnododna.com/Telegram)

Denis Katanec godinama se nosio s cinizmom i posprdnim komentarima. Marljivo je tkao svoje pjesme i pisao i svirao i nije dozvoljavao da ga tuđa zloba poklopi. Svakom je godinom sve više ljudi prisustvovalo i njegovim koncertima. „Kao zao kor“, album njega i benda, jedan je od najmoćnijih, najbolnijih i najiskrenijih albuma na ovim prostorima. Uopće.

Klinika Denisa Kataneca „Kao Zao Kor“ (Menart)

Idem „Poyy“ (JeboTon/Mudri brk)

Dimitrije Dimitrijević „Leđa mala“ (Menart)

PipsChips&VideoClips „Vesna“ (LAA)

M.O.R.T. „Samo Hrabro i bez veze!“ (LAA)

Nina Romić “Jezero” (Aquarius Records)

Zimizelen „San na uzici“ (Dostava zvuka)

Po’ Metra Crijeva „Boškarin IV“ (No Profit Recordings)

Živa „Živa“ (Cereal Booking)

Vojko V. „Dvojko“ (Croatia Records)


Hrvoje Horvat (Večernji list)

Od početnih taktova prve pjesme „Što će reći ljudi“ situacija je jasna; za razliku od kontemplativnih albuma kakav je bio „Kuća bez krova“, kojim je Kekin istraživao drugačije mogućnosti svoga rada, „Nježno đonom“ zvuči daleko izravnije, skoro kao Hladno pivo u napadu i s golgeterima koji zabijaju već na početku utakmice. Nakon dvanaest pjesama, na kraju utakmice situacija je jasna – pobjeda na domaćem terenu. „Nježno đonom“ ploča je koja vam poput ljekovitog napitka otkriva i objašnjava gdje se nalazimo, s čime se susrećemo, koji su nam problemi, a gdje su rješenja.

1.Mile Kekin „Nježno đonom“ (Menart)

2.Baba Yaga „Musaka“ (Dancing Bear)

3. Pi EI“ (PDV Records)

4. Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)

5. Detour „Master Blaster“ (Aquarius Records)

6. PipsChips&VideoClips „Vesna“ (LAA)

7. Razni izvođači „Zvučni zid“ (Menart)

8. Zimizelen „San na uzici“ (Dostava zvuka)

9. Zoran Majstorović & Dunja Knebl „Sonce“ (Geenger Records)

10. Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)


Maja Trstenjak (Glazba.hr)

Dino Jelusić okupio je vrhunski bend i objavio izvrstan album kojim postaje ozbiljna konkurencija svjetskim velikanima metal scene. Ovaj je album tehnički doveden do perfekcije, a reakcije publike jasne su kada je ovaj bend tražen u svakom kraju svijeta.

Jelusick „Follow the Blind Man“ (Escape Music/Aquarius Records)

Miach „Insomnia“ (YEM)

Nika Turković „11“ (Aquarius Records)

Brkovi „Krvava novčanica“ (LAA)

Matija Cvek „Vile se ovdje igraju“ (Menart)

Tibor „Požalit se nekom“ (LAA)

Špiro i Tej „Malo skuplji EP“ (YEM)

IDEM „Poyy“ (Jeboton/Mudri brk)

Mašinko „Pozovite rapsode“ (Dostava zvuka)

Pocket PalmaIII“ (Aquarius Records)


Vladimir Horvat – Horvi (Terapija.net)

Dubrovački indie-rock trubaduri trećim albumom u gotovo dvije decenije karijere koju pratim otpočetka kad su još bili demo bend, evoluirali su u najbolju snagu savršenog spoja brit-pop estetike, post-rock/metala i iskrene lirske umjetnosti koja je daleko od zagrebačkih prozirnih furki. Stavljen pored velikana Suede i Radiohead, multimilijunskih vedeta, “Trans.” (s točkom u naslovu) govori o zrelom, modernom rokeru, pomalo šminkeru, a nikako pankeru koji ne želi mijenjati svijet i svjetonazor, modernom rock stavu u kome je i zaboravljeno buđenje pored polja kukuruza još uvijek bitna inspiracija.

Embassy 516 “Trans” (Geenger Records)

LoM „Prilike“ (Rocklive)

Stražarni lopov i Dobri ljudi „Hodam, gledam, prolazim“ (Vlastito izdanje)

Valdemar Kušan „Music of the Mind, Music of the Moment“ (Mudri brk)

Zoran Majstorović & Dunja Knebl „Sonce“ (Geenger Records)

Kanal B „Nazbol“ (Not Event Art Records)

DC5 „Mazdrman“ (Slušaj najglasnije)

Dying East „Dying East“ (Vlastito izdanje)

Radio Aktiv „Zbiljske vježbe“ (Spona/Aquarius Records)

Babilonci „Sve kaj bum delal od sad bilo bu fuki“ (Vlastito izdanje)


Denis Murković (Radio Nacional)

Klinika Denisa Kataneca „Kao Zao Kor“ (Menart)

Nina Romić “Jezero” (Aquarius Records)

M.O.R.T. „Samo Hrabro i bez veze!“ (LAA)

Dimitrije Dimitrijević „Leđa mala“ (Menart)

Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)

Revirgin „Moderna rješenja“ (Vlastito izdanje)

Baba Yaga „Musaka“ (Dancing Bear)

Mile Kekin „Nježno đonom“ (Menart)

Po’ Metra Crijeva „Boškarin IV“ (No Profit Recordings)

Idem „Poyy“ (JeboTon/Mudri brk)


Zadnje mjesto među deset top albuma objavljenih 2023. pripalo je albumu ‘Nježno đonom’ Mile Kekina. FOTO: Valerio Baranović


Bojan Mušćet (Glazba.hr)

Ove su godine pojedini izvođači realizirali sjajna ostvarenja, u različitim žanrovima i s različitim pristupom. Bogata produkcija je urodila zanimljivim plodovima koji će pridonijeti cvatu diskografije pojedinog izvođača. Prvi autorski album skupine One Dread pokazuje kako se autohtonim pristupom u razmjerno tradicionalnom izričaju mogu trasirati široki putevi. Album koji traje tek nešto više od pola sata sublimirao je vrsne produkcijske tehnike, kompetentnu instrumentalizaciju i neodoljivo vokalno tkanje terceta vokalistica. Album koji definitivno nadilazi nacionalne granice.

One Dread „Rewind, Play, Repeat“ (PDV Records)

Vava „Bed of Blue“ (Dallas Records)

Nemanja „Voodoo Beat“ (Vlastito izdanje)

Zmaj Orko Star „Escape“ (Dancing bear)

Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)

IDEM „Poyy“ (Jeboton/Mudri brk)

Detour „Master Blaster“ (Aquarius Records)

P’o metra crijeva „Boškarin IV“ (No Profit Recordings)

TV Eye „Kick It Out“ (Mast produkcija)


Siniša Miklaužić (Muzika.hr)

Standardno, druga polovica godine, posebno kraj godine donio je kvantitetu albuma koja nije nadmašila kvalitetu prve polovice koja je imala niz odličnih albuma, pa tako ne treba čuditi da je upravo iz tog dijela i većina mojih top albuma. Ove godine za dlaku je pobijedio Zimizelen (obožavam njegov vokal), iako je i album Klinike Denisa Kataneca podjednako perfektan.

Zimizelen „San na uzici“ (Dostava zvuka)

Klinika Denisa Kataneca „Kao Zao Kor“ (Menart)

Grgur Višić „Traženja“ (Croatia Records)

Embassy 516 “Trans” (Geenger Records)

Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

Sunnysiders „27 Stitches“ (Dancing Bear)

M.O.R.T. „Samo Hrabro i bez veze!“ (LAA)

P’o metra crijeva „Boškarin IV“ (No Profit Recordings)

PipsChips&VideoClips „Vesna“ (LAA)

Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)


Goran Komerički (HR2/Airplay Radio Chart)

Ima li bolje prilike da osjetimo duh godine koja je iza nas od hip hop albuma koji kombinira dvije najvažnije poluge utjecajne popularnosti: estetiku i brojke. Estetski zaokružen, duhovito ironičan i lirikom okretan, album ‘’Dvojko’’ nudi glavnog lika u ulozi u kojoj se najbolje snalazi. A ona se kreće od kombinacije društvene kronike, detalja koji ističu navike novoga doba i skiciranja stvari na razmeđi između osobna četiri zida, naslovnica portala, klubova i totalnih stihovanih besmislica. Brojke su visoke, a dovele su ga na listu Croatia Songs magazina Billboard. U svemu tome sadrži i ‘’Tour Life’’, taj jedinstveni freestyle putopis epskih razmjera.

Vojko V. „Dvojko“ (Croatia Records)

Nika Turković „11“ (Aquarius Records)

Baba Yaga „Musaka“ (Dancing Bear)

Baks „Dopamin“ (YEM)

Mile Kekin „Nježno đonom“ (Menart)

Mia Dimšić „Monologue“ (Croatia Records)

Detour „Master Blaster“ (Aquarius Records)

Rodeo „Many Ways Out“ (Dostava zvuka)

Dina Rizvić „Iz sjene“ (Croatia Records)

Alterella „Teška vremena za sanjare“ (Metropola)


Zoran Stajčić (Ravnododna.com)

O prva četiri mjesta: Klinika Denisa Kataneca, Adam Semijalac, IDEM i Dimitrije Dimitrijević – svi imaju album godine. Stoga nikad veća dilema. Odrediti redoslijed bilo je jednako teško kao u fotofinišu šampiona u utrci na 100 metara vidjeti tko je pobijedio zahvaljujući duljini nokta.

Klinika Denisa Kataneca „Kao Zao Kor“ (Menart)

Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)

Idem „Poyy“ (JeboTon/Mudri brk)

Dimitrije Dimitrijević „Leđa mala“ (Menart)

She Ka Ra „She Ka Ra“ (Intek Music)

Roj Osa „Azbestni krovovi“ (Kopaton Records)

Nina Romić “Jezero” (Aquarius Records)

PipsChips&VideoClips „Vesna“ (LAA)

Pi „E.I.“ (PDV Records)

M.O.R.T. „Samo Hrabro i bez veze!“ (LAA)


Aleksandar Dragaš (Jutarnji list)

Formula Vojkova uspjeha počiva na pet fundamenata. Prvi je humor, drugi autoironija, treći vrhunski storytelling u koji ubacuje niz popkulturalnih referenci i detalja koji njegove “priče” čine stvarnosnima, četvrti zarazni refreni, a peti ljepljivi beatovi i melodije koje slušatelj teško može izbaciti iz uha, ma koliko bili rudimentarni i jednostavni, kao da je Casio prištekao uz primitivnu ritam-mašinu.

Vojko V. „Dvojko“ (Croatia Records)

M.O.R.T. „Samo Hrabro i bez veze!“ (LAA)

Pi „E.I.“ (PDV Records)

Darko Rundek & Jazz Orkestar HRT-a „Za vašu poslijepodnevnu razonodu“ (Menart)

PipsChips&VideoClips „Vesna“ (LAA)

Stražarni lopov i Dobri ljudi „Hodam, gledam, prolazim“ (Vlastito izdanje)

Davor Križić & Jazz Orkestar HRT-a „Insite“ (Aquarius Records)

One Dread „Rewind, Play, Repeat“ (PDV Records)

Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

Zoran Majstorović & Dunja Knebl „Sonce“ (Geenger Records)


Većina ispitanika smatra da je ove godine bilo teško proglasiti najbolji album jer je više njih zaslužilo tu titulu. Nikad nije bila veća konkurencija pa je bilo teško odrediti redoslijed


Slavin Balen (Radio 101)

Jelusick „Follow the Blind Man“ (Escape Music/Aquarius Records)

Gordana Marković „Nevidljivo a važno“ (Universal Music Hrvatska)

Nina Romić „Jezero“ (Aquarius Records)

M.O.R.T. „Samo Hrabro i bez veze!“ (LAA)

Debeli precjednik „Atomac“ (Dostava zvuka)

Linija 1 „Kompilacija“ (Pad sistema)

Vojko V. „Dvojko“ (Croatia Records)

Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)

Filip Rudan „Everyday View“ (Universal Music Hrvatska)

Iva Lorens „Svitanje“ (KontraRights)


Alen Belajec (Radio Sisak)

Black Dot „Structure Without Tomorrow“ (Vlastito izdanje)

Das Rage „Dva i jedan protiv“ (Vlastito izdanje)

Grey Scenario „1“ (Spona)

Lunar Dawn „The Purge)

Motion To Strike „Into Exile“

Revirgin „Moderna rješenja“ (Vlastito izdanje)

Štumberger „Koncept files“

Tomislav Simović „Professor Balthazar -Music From The Original TV Series“ (Fox & His Friends)

Tomislav Simović „The Zagreb School Of Animated Film – Original Soundtracks 1961-1982“ (Fox & His Friends)

Razni izvođači „Interactive Three“


Helena Kezerić (Ziher.hr)

Antun Aleksa u solo projektu IDEM je svoja razmišljanja uobličio u iskrenu i direktnu liriku u kojoj se prepoznaje cijela jedna generacija. Ovo je samo još jedan dokaz da kad glazbenik radi glazbu koja se njemu sviđa publika to prepozna i nagradi – s čak dva rasprodana koncerta u Močvari i Vintageu.

IDEM „Poyy“ (JeboTon/Mudri brk)

Nina Romić “Jezero” (Aquarius Records)

Po’ Metra Crijeva „Boškarin IV“ (No Profit Recordings)

nemanja „Voodoo Beat“ (Vlastito izdanje)

MTDE „Call if you need anything else“ (Dostava zvuka)

Roj osa „Azbestni krovovi“ (Kopaton Records)

Pocket Palma III“ (Aquarius Records)

M.O.R.T. „Samo Hrabro i bez veze!“ (LAA)

Zimizelen „San na uzici“ (Dostava zvuka)

Adama Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)


Zlatko Gall (Mixer.hr)

M.O.R.T. „Samo Hrabro i bez veze!“ (LAA)

Plesač sporog stepa „Sunčana strana mjeseca 1“ (Aquarius Records)

Mile Kekin „Nježno đonom“ (Menart)

Klinika Denisa Kataneca „Kao Zao Kor“ (Menart)

Peso Neto „Peso Neto“ (Menart)

She Ka Ra „She Ka Ra“ (Intek Music)

Chasing North „Last rain on earth“ (Dallas Records)

Baba Yaga „Musaka“ (Dancing Bear)

TV Eye „Kick It Out“ (Mast Produkcija)

Zoran Predin „Počasni krug“ (Croatia Records)


Dubravko Jagatić (Nacional, Reality Check)

‘’Kao zao kor’’ je nevjerojatno dobar album s pjesmama koje nadilaze uobičajenu ponudu rock scene u Hrvatskoj i regiji. Katanec je i pjesnik koji zna s riječima, zna slagati stihove i piše pjesme koje nude posve drugu dimenziju rock pjesništva, ma koliko možda bilo teško kroz te stihove doprijeti do njegove poruke ili misli koje je pretočio u pjesmu. Intrigantno, zabavno i višeslojno, ali pametno složeno u savršenom spoju s glazbom.

Klinika Denisa Kataneca „Kao zao kor“ (Menart)

Adam Semijalac „Ode dite“ (Vlastito izdanje)

IDEM „Poyy“ (Jeboton/Mudri brk)

Revirgin „Moderna Rješenja“ (Vlastito izdanje)

PipsChips&VideoClips „Vesna“ (LAA)

Dimitrije Dimitrijević „Mala leđa“ (Menart)

nemanja „Voodoo Beat“ (Vlastito izdanje)

M.O.R.T. „Samo hrabro i bezveze!“ (LAA)

Deafness by Noise „Dial ‘N’ for Noize“ (PDV Records)

Stražarni lopov i Dobri ljudi „Hodam, gledam, prolazim“ (Vlastito izdanje)

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.