Mato Pejić: ‘Zagreb je apsolutno i bez premca glavni grad hrvatskog craft pivarstva’

Autor:

Pivnica.net

Mato Pejić, glavni urednik portala Pivnica.net koji od 2008. prati pivske trendove, govori kako ga nije iznenadila popularnost craft piva u RH te otkriva kako su cijelu priču pokrenuli pivski entuzijasti putem društvenih mreža

Craft pivo, unatoč tome što je skuplje od regularnog piva, postalo je dio pivske ponude u Zagrebu, ali i cijeloj Hrvatskoj. Kroz godine su se stvorile brojne nezavisne pivovare koje u ponudi imaju razne vrste craft piva i koje su postale nezaobilazan dio društvenog izlaska mnogih ljudi.

Mato Pejić, glavni urednik portala Pivnica.net, koja od 2008. godine prati pivske trendove, kaže da ga nije iznenadila popularnost craft piva. „To se moglo očekivati. Ono što su radile velike industrijske pivovare koje su kuhale obično samo jednu marku svijetlog piva donjeg vrenja, lager, koje je međusobno bilo nemoguće razlikovati, nije bilo dobro. Moralo se pojaviti neovisno pivarstvo koje bi ponudilo veći izbor i pokazalo da je pivo daleko ukusniji i uzbudljiviji napitak nego što to sugeriraju velike pivovare svojim korporacijskim bućkurišima. Dobro pivo je, dakako, skuplje od lošeg i to naprosto tako mora biti. Kvalitetu morate platiti više, ali na sreću, ima sasvim dovoljno ljubitelja piva koje žele kušati nešto novo i dobro. Za budućnost crafta ne moramo se bojati.“

Pejić objašnjava da se trend craft piva u Hrvatskoj pokrenuo na internetu putem foruma koji je okupljao entuzijaste koji su međusobno komunicirali. „Negdje u vrijeme pokretanja portala Pivnica.net, krenuo je i intenzivni život internetskog foruma Pivarstvo.info iza kojeg stoji Andrej Čapka, vlasnik Zmajske pivovare koja ponosno nosi epitet prve hrvatske craft pivovare. Forum je okupljao homebrewere, dakle hobističke pivare, entuzijaste koji su kuhali pivo po garažama i ljetnim kuhinjama. U svijetu je pokret malih nezavisnih pivovara bio već dobro razvijen jer je buknuo još osamdesetih godina. No prvom craft pivovarom smatra se Anchor Brewing iz San Francisca koju je famozni pivar Fritz Maytag još 1965. spasio od propadanja i pretvorio u mali pogon koji kuha specijalne vrste piva. Nažalost, ta pivovara je upravo ovih dana zauvijek zatvorena.“

Osim što se o pivu domaće proizvodnje raspravljalo na forumu, počeo se pojavljivati i komercijalni interes. U samom Zagrebu je počelo rasti zanimanje za takvom vrstom pivarstva te Pejić govori što se sve događalo u gradu i kako je došlo do procvata pivske ponude. „U Zagrebu su prvo otvarani pivski dućani s velikim izborom uvoznog piva poput legendarnog Magic Beer Rooma Lude Beauraina u Remetincu. Ujedno je bio domaćin većine hrvatskih homebrew prvenstava, otvorenih prvenstava Hrvatske u kućnom pivarstvu. Ali bilo je i drugih pivskih mjesta, od Maksimira, preko Cvjetnog naselja pa do Trešnjevke gdje je kratko vrijeme radila Kuća piva koja je, osim odličnog izbora piva, priređivala i prezentacije, degustacije i pivska druženja i izložbe. Neven Pufnik Puf je sljedeća nezaobilazna figura – dugogodišnji uvoznik piva, sirovina i opreme za kuhanje te šef Društva prijatelja piva koje je organiziralo nezaboravne dane dobrog piva Pivkan u zagrebačkom Češkom domu. Tolkien house jedno je od onih mjesta koja su utirala put pivskih kafićima, barovima i pubovima kojih je danas mnoštvo. Sada Zagreb vrvi i craft pivovarama, koje u pravilu imaju tap room gdje toče svoja fina piva. Craft pivovare su niknule iz društva kućnih pivara, a najstarije, Zmajska, Nova runda i Varionica, upravo su proslavile prvi okrugli jubilej. No valja reći da je malih nezavisnih pivovara, a nezavisnost je osnovni uvjeti da neku pivovaru možemo nazvati craft pivovarom, bilo i prije. Medvedgrad je osnovan još 1994. kao gostioničarska pivovara na uglu Savske i Vukovarske. Bilo je to doba velike mode malih gostioničarskih pivovara, ali većina njih izdržala je tek godinu, dvije.“

Pejić kaže da je zadovoljan ponudom craft pive u Hrvatskoj te da trenutno imamo 120 craft pivovara, od kojih se najveći broj nalazi u Zagrebu. Zadovoljan je što se otvara sve više malih pivovara. „Zagreb je apsolutno i bez premca glavni grad hrvatskog craft pivarstva. Ne samo da je najveći broj nezavisnih pivovara smješten u Zagrebu, nego je tu i najveći broj pivskih lokala i dućana te najbolja ponuda craft piva iz ostatka zemlje, koja je inače dobro pokrivena malim pivovarama, od Slavonije do Međimurja i Zagorja, od Istre do Dubrovnika. Naravno, svatko iole ambiciozniji i veći ne može prodati pivo ako nije prisutan u Zagrebu pa je posve logično da je Zagreb centar pokreta. No mnogi gradovi u svim krajevima Hrvatske imaju dobro opskrbljene dućane. Ono što posebno veseli je činjenica da male nezavisne pivovare niču na svakom koraku i da je sve više malih provincijskih mjesta u kojima možete popiti ukusno domaće lokalno craft pivo.“

Sam Pejić kaže za sebe da je veliki ljubitelj piva i govori kako je nastala ideja za portal koji već 15 godina aktivno prati sve u vezi piva. „Godinama sam s kolegom i prijateljem, virovitičkim novinarom Goranom Gazdekom, odlazio na Oktoberfest jer smo obojica veliki poštovatelji najvećeg pivskog festivala na svijetu. Za dugog puta u München smo pretresali mnoge stvari od zajedničkog interesa i skovali plan o pokretanju internetske stranice posvećene pivu. Uvjeti za to su se stekli 2008. i portal Pivnica.net je službeno pokrenut prvog travnja te godine. Na stranici sada imamo oko šest tisuća članaka. Naročito sam ponosan na rubrike koje se odnose na vezu piva i svijeta umjetnosti. Na osnovu rubrike Nacrtaj mi krigl nastala je izložba stripovskih kvadrata u kojima junaci piju pivo i ta je izložba sa stotinu i jednim primjerom iz poznatih stripova obišla Hrvatsku, gostujući u muzejima i galerijama, ali i pivnicama i društvenim domovima. Trajala je deset godina i prati je niz bogatih kataloga. Po okriljem portala nastala je i moja izložba fotografija s Oktoberfesta napravljena za festival reportaže i reportera Fra Ma Fu, isto uz bogat katalog s izborom reportaža s najveće svjetske pivske fešte.“

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.