Pavić i Ukrajinka Ljudmila Kičenok osvojili Wimbledon! Mate je imao posebnu poruku za Perišića

epa10744409 Lyudmyla Kichenok of Ukraine (L) and Mate Pavic of Croatia react after winning against Yifan Xu of China and Joran Vliegen of Belgium during their Mixed Doubles final at the Wimbledon Championships, Wimbledon, Britain, 13 July 2023.  EPA/ISABEL INFANTES   EDITORIAL USE ONLY

EPA/ISABEL INFANTES

Hrvatski tenisač Mate Pavić i ukrajinska tenisačica Ljudmila Kičenok pobjednici su Wimbledona u konkurenciji mješovitih parova, a do naslova su stigli pobjedivši u finalu Belgijca Jorana Vliegena i Kineskinju Xu Yifan sa 6-4, 6-7 (9), 6-3 nakon dva sata i sedam minuta borbe.

Za 30-godišnjeg Matu Pavića ovo je treći Grand Slam naslov u mješovitim parovima, a prvi u All England Clubu, dok je njegova vršnjakinja Ljudmila Kičenok u svom prvom finalu došla do prvog trofeja.

Pavić je bio pobjednik u mješovitim parovima 2016. na US Openu s Njemicom Laurom Siegemund te 2018. na Australian Openu s Kanađankom Gabrielom Dabrowski, s kojom je dvaput bio u finalu Roland Garrosa (2018. i 2019.). Pariški naslov jedini je koji mu nedostaje da bi kompletirao Grand Slam kolekciju, baš kao i u muškim parovima.

Pavić i Kičenok su bili bolji par u prvom setu, a bolju su igru materijalizirali ‘breakom’ u sedmom gemu za vodstvo 4-3. To je hrvatsko-ukrajinskom paru bilo dovoljno za osvajanje prve dionice dvoboja.

U drugom setu je vođena izjednačena borba, a jedinu priliku za ‘break’ ponovno su imali Pavić i Kičenok u trećem gemu. No, ostali su bez realizacije pa je odluka o pobjedniku drrugog seta pala u ‘tie-breaku’. Hrvatsko-ukrajinska kombinacija je povela 2-0, ali su Vliegen i Xu osvojili sljedeća tri poena. Nakon što su spasili dvije set-lopte belgijsko-kineskog para, Pavić i Kičenok su pri vodstvu 8-7 došli do prve meč-lopte. Ostali su bez realizacije, a Vliegen i Xu su izborili treći set iskoristivši četvrtu set-loptu za 11-9.

Pavić i Kičenok su izdržali i treći set bez da su bili suočeni s prijetnjom na servisu pa im je ‘break’ u osmom gemu donio priliku za pobjedu. Na servisu je bio Mate Pavić i vrlo sigurno, uz gubitak jednog poena, odveo hrvatsko-ukrajinski par do trijumfa.

Za 30-godišnjeg Splićanina to je ukupno šesti seniorski Grand Slam naslov, jer je tri osvojio i u konkurenciji muških parova: Australian Open 2018. s Austrijancem Oliverom Marachom, US Open 2020. s Brazilcem Brunom Soaresom i Wimbledon 2021. s Nikolom Mektićem.

WIMBLEDON, mješoviti parovi – finale

MATE PAVIĆ / Ljudmila Kičenok (HRV-Ukr/7) – Joran Vliegen / Xu Yifan (Bel-Kin) 6-4, 6-7 (9), 6-3

‘Ivane, vrime je’

Trijumf Mate Pavića i ukrajinske tenisačice Ljudmile Kičenok u konkurenciji mješovitih parova u četvrtak je iz lože na središnjem terenu pratio i hrvatski nogometni reprezentativac Ivan Perišić, a upravo je njemu šesterostruki Grand Slam pobjednik u svom pobjedničkom govoru posvetio zadnju rečenicu.

Nakon što je na engleskom jeziku zahvalio svojoj partnerici, svim članovima svog tima i još jednom istaknuo koliko mu znači osvajanje naslova u Wimbledonu, Pavić je posljednju rečenicu svog govora izrekao na hrvatskom, što je i najavio da će učiniti.

Okrenuvši se prema loži u kojoj je bio Perišić, Mate je rekao: “Ivane, vrime je!”

Naravno, poziv je to sjajnom 34-godišnjem hrvatskom nogometašu, kojeg još godinu dana ugovor veže za londonski Tottenham, da ispuni svoje davno dano obećanje i ponovno odjene dres splitskog Hajduka.

Kamera je uhvatila Perišićev širok osmijeh nakon Pavićeve rečenice.