Marković pozvao SPC u Crnoj Gori na dijalog oko spornog zakona

Autor:

epa08090972 Serbian Orthodox Church in Montenegro monk takes part in a protest rally in Podgorica, Montenegro, 26 December 2019. Members of the Serbian Orthodox Church in Montenegro are protesting against a controversial new law on religion, which the church has called a plot to strip it of its property. Montenegro's government proposed a new bill on religion requiring all religious communities, including Catholic and Orthodox churches, to register their immovable assets as state property. The law also states that religious communities can only retain their assets if they can produce evidence of the right to ownership, triggering allegations from the Serbian Church that the government plans to dispute its holdings.  EPA/BORIS PEJOVIC  EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

EPA/BORIS PEJOVIC

Crnogorski premijer Duško Marković pozvao je u utorak poglavara Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori, mitropolita crnogorsko-primorskog  Amfilohija, na dijalog oko spornih točaka zakona o slobodi vjeroispovijesti, koji je crnogorska skupština usvojila krajem 2019., a crkva ga osporava.

SPC zakon vidi kao „paravan za otimanje crkvene imovine“ pa u skoro svim crnogorskim gradovima dva puta tjedno organizira prosvjedne šetnje nakon večernjih molitvi kojima prisustvuje i po nekoliko tisuća građana.

”Spremni smo još jednom zajednički sagledati najbolja rješenja za primjenu čl. 62-64 Zakona, te da svakako kroz dijalog i mogući konsenzus, otklonimo svaku dilemu i sumnju oko korištenja crkava, hramova i manastira, odnosno njihove buduće namjene”, navodi se u pismu koje je Marković uputio Amfilohiju.

Upravo ta tri člana zakona reguliraju pitanje vlasništva nad crkvenom imovinom, odnosno propisuju da vjerska zajednica mora dokazati vlasništvo nad vjerskim objektom koji je izgrađen prije 1918., jer će u suprotnome taj objekt biti tretiran kao kulturna baština Crne Gore.

Kako je objavljeno na Twitteru crnogorske vlade, Marković u pismu Amfilohiju navodi da je izvršna vlast spremna učiniti dodatni napor kako bi pravoslavni građani u Crnoj Gori krenuli jednakim i zajedničkim putem.

Marković i Amfilohije su o zakonu o slobodi vjeroispovijesti razgovarali i 26. prosinca, tijekom sjednice skupštine na kojoj je kasnije i usvojen zakon. Mitropolija crnogorsko-primorska tada je preko zastupnika prosrpskog Demokratskog fronta u parlamentarnu proceduru uvrstila tri amandmana na zakon, koje je vladajuća većina odbila.

Prošlog tjedna je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić pozvao je Podgoricu da o spornim točkama zakona o slobodi vjeroispovijesti razgovara s patrijaršijom Srpske pravoslavne crkve u Beogradu, ali je iz Crne Gore stigao odgovor da će se razgovor voditi isključivo s „mitropolitom Amfilohijem i svećenicima koje on odredi“.

Šef srbijanske policije Nebojša Stefanović najavio je u utorak da će predsjednici dviju država, Vučić i Milo Đukanović, uskoro razgovarati o napetostima i incidentima u odnosima Crne Gore i Srbije.

U Podgorici je u ponedjeljak pri dočeku vaterpolo reprezentacije Crne Gore pretučen jedan mladić i i osknavljena je zastava Srbije, dok je istovremeno u drugom dijelu glavnog grada Crne Gore, policija osujetila pokušaj aktivista prosrpske opcije da kamenjem napadnu kolonu navijača crnogorske reprezentacije.

Prethodno su prosvjednici u Beogradu dva puta pokušali zapaliti crnogorsku zastavu na jarbolu ispred veleposlanstva te zemlje u Srbiji. Nakon incidenata dužnosnici obje države optužili su jedni druge za „izostanak reakcije“.

Crnogorska policija je pozvala građane da se uzdržavaju od incidenata i da ne nasjedaju na provokacije bilo koje vrste, dok je šef Uprave policije Crne Gore Veselin Veljović priopćio da je „sigurnosna situacija u državi stabilna, a da su incidenti  zabilježeni prethodnih dana izolirani slučajevi“.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.