Mađarska kritizira zapadnu Europu zbog “licemjerja” u odnosu prema Kini

Autor:

Hungarian foreign minister Peter Szijjarto speaks to Reuters days before the European elections at the OECD headquarters in Paris Hungarian foreign minister Peter Szijjarto speaks to Reuters days before the European elections at the OECD headquarters in Paris, France, May 23, 2019. REUTERS/Philippe Wojazer PHILIPPE WOJAZER

REUTERS/Philippe Wojazer

Mađarski ministar vanjskih poslova je u četvrtak optužio velike zapadnoeuropske zemlje za “licemjerje” i “histeriju” zbog kritiziranja srednjoeuropskih država i njihovih poslovnih dogovora s Kinom te je branio mađarsku upotrebu Huaweijeve 5G mobilne tehnologije.

Šesnaest srednjoeuropskih i istočnoeuropskih država, uključujući 11 članica EU-a je sudjelovalo na summitu s Kinom u travnju, tijekom kojega su rekli da će povećati trgovinu i osigurati podršku za velike prekogranične infrastrukturne projekte.

Područje je dio kineske inicijative “Jedan pojas, jedan put” kojom se namjerava spojiti Kinu, morskim i kopnenim putem, s jugoistočnom i središnjom Azijom, Bliskim istokom, Europom i Afrikom.

Francuska i Njemačka se protive takvim neovisnim potezima, jer strahuju da bi se Europa mogla činiti neujedinjenom u vrijeme kada EU pokušava stvoriti obrambenu strategiju prema Kini.

Francuski je ministar financija Bruno Le Maire u utorak pred novinarima u Parizu kritizirao “pregovore šesnaest država s istoka s Kinom, dok EU paralelno pregovara s Pekingom”.

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto je odbacio takve kritike, rekavši da Njemačka i Francuska puno više posluju s Kinom nego srednjoeuropske države te često izravno pregovaraju s Pekingom.

“Postoji štetno licemjerje u Europskoj uniji kada je Kina u pitanju”, rekao je Szijjarto Reutersu na marginama sastanka OECD-a u Parizu.

“Jedanaest država članica iz srednje i istočne Europe predstavljaju 9,9 posto trgovine EU-a s Kinom”

“Kada se njemačka kancelarka i francuski predsjednik sastanu s kineskim vodstvom, nitko ne smatra da je to problem”, dodao je.

“Nitko ne postavlja pitanje o tome kako je moguće da prodaju 300 zrakoplova Kini, što je više od cjelokupne trgovine 11 srednjoeuropskih država s Kinom”, zaključio je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.