Lipanj je bio najtopliji otkako postoje mjerenja. Podignuti izgledi za uragane na Atlantiku

Autor:

epa10701902 People cool off in a public fountain to beat the heat in downtown Budapest, Hungary, 20 June 2023. A second degree heat wave warning was issued in Hungary by the Chief Medical Officer.  EPA/Zoltan Balogh HUNGARY OUT

EPA/Zoltan Balogh HUNGARY OUT

Lipanj 2023. bio je globalno najtopliji lipanj od kada postoje mjerenja po pitanju temperature mora i zraka, prema Službi za klimatske promjene Copernicus EU-a.

“Bio je to najtopliji lipanj na globalnoj razini s nešto više od 0,5 stupnjeva Celzija iznad prosjeka razdoblja od 1991. do 2020., nadmašivši prethodno rekordni lipanj 2019. značajnom razlikom”, navodi se u izvješću Copernicusa.

Copernicus svoj izračun temelji na računalno generiranim analizama koje koriste milijarde podataka sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških postaja diljem svijeta.

Copernicus navodi da je Europa doživjela rekordne temperature tijekom lipnja dok su dijelovi Sjeverne Amerike, Azije i istočne Australije bili znatno topliji nego što je uobičajeno za to doba godine.

Temperatura mora bila je rekordna za lipanj zbog dugotrajnijih promjena i dijelom zbog El Nina, prirodnog klimatskog fenomena koji potiče tropske ciklone u Pacifiku i povećava količinu oborina.

Izuzetno tople temperaturne anomalije površine mora zabilježene su u sjevernom Atlantiku… Ekstremni morski toplinski valovi primijećeni su oko Irske, Ujedinjenog Kraljevstva i u Baltičkom moru”, stoji u izvješću Copernicusa.

Antarktički led imao je najmanji opseg u lipnju od početka satelitskih promatranja, 17 posto ispod prosjeka, dodao je Copernicus.

Rekordne temperature oceana podižu izglede za uragane na Atlantiku

Prognostičari sa sveučilišta u Coloradu u četvrtak su drugi put povisili procjenu za pojavu tropskih oluja tijekom ovogodišnje sezone uragana u Atlantiku zbog rekordno visoke temperature mora.

Znanstvenici su prošloga mjeseca rekli da izgledi za uragane gotovo odgovaraju normalnoj sezoni i broju oluja.

U četvrtak su revidirali procjenu i povećali broj oluja kojih sada predviđaju 18, od čega bi devet trebalo prerasti u uragane, a četiri bi mogle doseći vjetrove od najmanje 179 kilometara na sat.

“Veći dio tropskog i suptropskog Atlantika sada ima rekordno visoke temperature mora”, objavila je u najnovijem ažuriranju skupina za istraživanje tropske meteorologije i klime.

Te su temperature “primarni razlog povećanja naših prognoziranih brojeva”, navodi se.

Topla voda potiče oluje tako što u zrak izbacuje više pare, što može proizvesti intenzivnije oborine.

Prosječna temperatura mora u sjevernom Atlantiku bila je 0,91 stupnjeva veća od prosjeka od 1991. do 2020. i 0,5 stupnjeva veća nego u prethodno najtoplijem lipnju, objavila je služba za klimatske promjene EU-a Copernicusu.

Sezona atlantskih oluja započela je 1. lipnja i traje do 30. studenog.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.