Leverkusenov super-talent se nakon puknuća ligamenata koljena vratio još bolji nego prije

Soccer Football - Europa League - Quarter Final - First Leg - Bayer Leverkusen v Union Saint-Gilloise - BayArena, Leverkusen, Germany - April 13, 2023  Bayer Leverkusen's Florian Wirtz celebrates scoring their first goal REUTERS/Thilo Schmuelgen Photo: Thilo Schmuelgen/REUTERS

Thilo Schmuelgen/REUTERS

U 1-1 remiju utakmice četvrtine finala Europa lige između Bayera i belgijskog Union SG-a gol za momčad iz Leverkusena zabio je Florian Wirtz, jedan od dvojice veznih igrača rođenih 2003., drugi je Jamal Musiala, koji bi trebali biti temelj njemačke reprezentacije u narednim godinama. Te su njemačke nade, doduše, bile uzdrmane kad su ovom wonderkidu prošle godine u ožujku pukli križni ligamenti lijevog koljena, međutim Wirtz se nakon devet mjeseci pauze vratio u siječnju ove godine, bez pretjerivanja – bolji nego prije ozljede. U Bundesligi je od tada u 11 utakmica, naravno uz limitiranu minutažu, samo dva puta je igrao svih 90 minuta, upisao jedan gol i šest asistencija dok je u pet utakmica Europa lige upisao tri gola i dvije asistencije.

Spomenuti gol za 1-1 protiv Union SG-a Wirtzu je osmi u Europa ligi, koliko je to jak učinak govori da je samo Ronaldo, onaj brazilski, prije 20. rođendana u okviru ovog natjecanja koje se nekad zvalo Kup UEFA zabio više, konkretno – jedan više.

Wirtz je ofenzivni vezni a trener Xabi Alonso ga kao dešnjaka povremeno koristi na prednjoj lijevoj strani ali i kao napadača. Debitirao je u svibnju 2020., točno dva tjedna nakon 17. rođendana. Tri tjedna kasnije zabio je Bayernu u 4-2 porazu i postao najmlađi bundesligaški strijelac ikad, rekord koji je kasnije srušio Youssoufa Muokoko. Za Elf je debitirao početkom rujna 2021., tri i pol mjeseca nakon 18. rođendana, Hansi Flick ga je poslao u igru zadnjih 10 minuta utakmice protiv Lihtenštajna da bi tri dana kasnije upisao i prvi gol za Njemačku, zabio je u 6-0 pobjedi nad Armenijom. Iste je godine bio član prvih 11 U-21 Njemačke koja je osvojila Euro a najviše se istaknuo s dva gola u 2-1 polufinalnoj pobjedi nad Nizozemskom.

Tešku ozljedu Wirtz je doživio u svibnju prošle godine, deset dana nakon 19. rođendana, igrajući protiv Kolna, kluba u čijim je mlađim kategorijama igrao do siječnja 2020. kad je za 200 tisuća eura (!) prešao u Bayer. Kakav šok je ta ozljeda bila za Leverkusen ali i općenito njemački nogomet ne treba niti naglašavati, ali ona standardna izjava „vratit ću se još jači i bolji“ za ovog super-talenta se zaista pokazala istinitom.

Leverkusen je u rujnu 2020. prodao Kai Havertza Chelseaju za 80 milijuna eura a sva je prilika da će klub sa BayArene s Wirtzom, dakle vrlo sličnim profilom igrača, postaviti novi transferni rekord. Naravno, kad god je u pitanju neki potencijalni transfer u prvom se redu spominju Manchester United i Chelsea a mediji su nedavno izvještavali kako je i Barcelona kontaktirala Florianovog oca Hansa Joachima, njegovog službenog agenta, ujedno i predsjednika Grün-Weiß Brauweilera, kluba u kojem je Leverkusenova zvijezda ponikla.