Levčenko: ‘Ukrajina je počela vraćati ono što je Rusija otela…’

Autor:

Photo: N1

“U ažuriranom izvješću Ureda visokog povjerenika Ujedinjenih naroda objavljeni su podaci o žrtvama među civilnim stanovništvom Ukrajine tijekom rata: do početka rujna 2023. ubijeno je 9,62 tisuća mirnih Ukrajinaca, 17,53 tisuće ranjeno je različitih stupnjeva težine”, navodi u svojoj analizi u srijedu bivši ukrajinski veleposlanik Oleksandr Levčenko za nacional.hr.

Osim toga, ruska vojska sustavno muči i ubija ukrajinske civile i ratne zarobljenike oružanih snaga. Navedena brojka je relativna: pouzdanih podataka o ljudskim žrtvama na još uvijek okupiranim područjima Ukrajine nema. Vjerojatno bi broj ubijenih i mučenih Ukrajinaca mogao iznositi desetke, ako ne i stotine tisuća ljudi.

New York Times objavio je članak u kojem stoji da je mučenje Rusa nad ukrajinskim civilima i ratnim zarobljenicima doseglo toliku razinu da se može smatrati sustavnom politikom Kremlja. Konkretno, posebna izvjestiteljica UN-a Alice Gill, pozivajući se na svjedočenja očevidaca, izjavila je o sustavnom mučenju ukrajinskih civila u raznim zatočeničkim centrima pod ruskom okupacijom, kao i o mučenju ukrajinskih ratnih zarobljenika. Naime, 90% ukrajinskih ratnih zarobljenika koji su se vratili iz ruskog zarobljeništva bilo je mučeno – fizički i psihički zlostavljane, u nekim slučajevima – podvrgnuti seksualnom nasilju. Čak 80% ukrajinskih ratnih zarobljenika u Ruskoj Federaciji namjerno podvrgava se izgladnjivanju. Rusija je demonstrirala najbarbarskiju invaziju od Drugog svjetskog rata: takozvani SVO postala je potpuni zločin protiv civila: ubojstva, strijeljanja, silovanja, prisilne deportacije – daleko je od potpune liste ratnih zločina Ruske Federacije, zajedno s bezumnim uništavanje naseljenih područja. Ovo je namjerni genocid nad Ukrajincima na temelju nacionalnog identiteta.

Nema smisla pregovarati s Kremljem: Putin je stvorio agresivan, totalitarni režim koji, ne samo da provodi teritorijalnu ekspanziju, već i mrzi ostatak svijeta. Ruska propaganda dosljedno Rusima usađuje mržnju prema svim tko “ne ruskog” podrijetla. Sukladno tome, navedena prijetnja tiče se cijelog civiliziranog svijeta, moguće ju je poraziti samo na bojnom polju u Ukrajini. Jedini recept za dobivanje pouzdanih “sigurnosnih jamstava” od Ruske Federacije je nanošenje poraza njezinoj vojsci i velikih gubitaka gospodarstvu. Sankcije, trgovinski embargo i opskrba Oružanih snaga oružjem nužan su doprinos borbi protiv terorističke države.

Financial Times je objavio materijal o mogućnosti isporuka raketa srednjeg dometa ATACMS od strane Washingtona ukrajinskoj vojsci – relevantna odluka je u završnoj fazi. Osim toga, postalo je poznato da bi lovci F-16 mogli biti na frontu već ove zime. Navedeno ukazuje na stalnu potporu Ukrajini sa Zapada – naznačeni trend je u stalnom porastu zbog uspješne ofenzive Oružanih snaga. Što se tiče prijenosa raketa srednjeg dometa ATACMS od strane Washingtona Ukrajini, američki predsjednik Joe Biden blizu je donošenja odluke. Velika Britanija i Francuska predale su Ukrajini rakete srednjeg dometa Storm Shadow i SCALP. Njihova uporaba dokazala je nesposobnost ruskih sustava protuzračne obrane da se suprotstave ovoj vrsti projektila. Svaki novi paket suvremenog zapadnog oružja jača oružane snage i približava pobjedu Ukrajine nad Rusijom.

Tijekom posljednja dva tjedna Oružane snage Ukrajine bile su uspješne na raznim područjima fronte, gdje su se utvrdile i stvorile mostobran za daljnje ofenzive – ruska propaganda ne libi se stvoriti privid uspjeha za Ruse i tradicionalno poziva da Ukrajina i Zapad su neprijatelji Rusije koje treba uništiti. Predstavnica američkog State Departmenta Victoria Nuland istaknula je impresivan napredak ukrajinske protuofenzive. Prema Nulandovim riječima, Rusija je stvorila moćnu obranu na okupiranom jugu Ukrajine, ali je ukrajinske oružane snage nemilosrdno uništavaju dok napreduju.

Obrambene snage Ukrajine uspostavile su kontrolu nad platformama za bušenje plina „Petro Godovalec“, „Ukrajina“, „Tavrida“ i „Sivaš“ u Crnom moru između Zmijskog otoka i zapadne obale Krima. Platforme za bušenje na moru vlasništvo su Ukrajine, koje su ruski osvajači zauzeli 2014. Pod kontrolom Ruske Federacije, bušaće platforme provodile su ilegalnu proizvodnju na ukrajinskom morskom teritoriju. Morski tornjevi služili su i kao vojni objekti Ruske Federacije: heliodromi i strukture za postavljanje tehničke opreme za nadzor. Danas je ta infrastruktura agresije eliminirana. Uspostava kontrole nad platformama za bušenje u blizini obale Krima ukazuje na širenje operativnog prostora obrambenih snaga Ukrajine u Crnom moru i približavanje vremena za oslobađanje Krima. Operacija na plinskim platformama ima veliki simbolički značaj: Ukrajina je počela vraćati ono što je Rusija otela i prije invazije ukrajinske vojske punog opsega.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.