LEVČENKO Prije dvije godine ukrajinska vojska oslobodila je Kijevsku regiju. Danas je Kijev zaštićen utvrdama i piramidama

Autor:

NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u srijedu je za nacional.hr komentirao početak rata i napad na Kijev prije dvije godine. Opisao je sadašnju situaciju.

Prije dvije godine obrambene snage Ukrajine izvojevale su prvu značajnu pobjedu nad ruskim okupatorom, prisilivši ga na bijeg iz Kijeva i sjeverne Ukrajine općenito. Ujutro 24. veljače 2022. 9 bataljonsko-taktičkih grupa (BTGr) ruske vojske započelo je ofenzivu na Kijev kroz zonu Černobila. Još 10 BTGr ostalo je u rezervi u regiji Gomel u Bjelorusiji blizu ukrajinske granice. Rusi su također pokušali napredovati prema Kijevu s druge strane Dnjepra preko teritorija Černigovske oblasti do grada Brovari. Općenito, ruska skupina u regiji Kijeva sastojala se od 25-30 tisuća vojnika. Herojska obrana Kijeva odvijala se na prilazima glavnom gradu, u samom gradu vodile su se borbe s brojnim diverzantskim i izviđačkim skupinama. Nakon što je pretrpio poraz, neprijatelj se povukao iz regije Kijeva, a već 2. travnja područje je očišćeno od ruskih trupa. Pobjeda ukrajinske vojske nad Rusima u borbama za Kijev ostat će zabilježena u povijesti kao primjer pobjede naizgled “slabije zemlje nad jačom”. U blizini Kijeva Ukrajinci su odbili ruske marince, specijalce i padobrance koji su elita ruske vojske. Uspjeh kijevske strateške operacije bio je prekretnica u rusko-ukrajinskom ratu. Ruski “munjevit” plan za blitzkrieg u Ukrajini bio je osuđen na propast. Želja da zauzmu glavni grad u dva-tri dana pretvorila se za Ruse u dugotrajni rat, niz vojnih i političkih neuspjeha i izostanak strateškog uspjeha. U planovima za potpunu rusku invaziju u veljači 2022. Kijevska regija zauzimala je posebno mjesto. Zarobljene ruske karte pokazale su da Rusi nisu očekivali intenzivan oružani otpor ukrajinske vojske, pa su zapaljeni oklopni transporteri sadržavali paradne uniforme, traumatične metke i gumene palice za raspršivanje mirnih demonstracija u Kijevu. U prvim danima rata punog razmjera, Ukrajinci su mogli obavijestiti vojsku o ruskim pokretima. Značajnu ulogu u obrani glavnog grada odigrale su poruke i video snimke konvoja ruskih tenkova i opreme koji prolaze kroz naseljena područja kijevske regije. Rusija se kladila na raketne napade na strateške objekte u Kijevskoj regiji, zauzimanje vojnih zračnih luka u blizini Kijeva, iskrcavanje trupa i pojačanja u obliku kolona vojne tehnike koje su se kretale sa strane bjeloruske granice. U stvarnosti je ruska vojska već izgubila bitku za Kijev kada nije mogla brzo zauzeti aerodrom Antonov u Gostomelju, koji trebao je postati glavna baza za opskrbu hranom i streljivom. Borbe u Gostomelju ne samo da su onemogućile rusku opskrbu, već su omogućile i jačanje obrane ukrajinske prijestolnice. Nakon neuspjeha s aerodromom u Gostomelju, Rusi su pokušali zauzeti vojni aerodrom u Vasiljkovu. Od 26. do 27. veljače bilo je nekoliko pokušaja iskrcavanja ruskih padobranaca s vojnom opremom, no oni su uspješno eliminirani. Dana 27. veljače, pista je uništena, što ju je učinilo neprikladnom za slijetanje ruskih vojnih transportnih zrakoplova.

Neprijateljstva u Kijevskoj regiji trajala su više od mjesec dana. Kolone ruskih trupa napredovale su prema glavnom gradu Ukrajine sa sjevera. Pod okupacijom je bilo 15 teritorijalnih zajednica Vyšgorod, Buča i Brovari – to je 270 naselja u regiji. Najžešće borbe vodile su se u mjestima Buči i Irpinj, u blizini Kijeva. 21. ožujka Moščun je konačno došao pod kontrolu ukrajinskih trupa. Od tog dana Ukrajina je počela vraćati druge gradove i sela pod svoju kontrolu. 28. ožujka Irpinj je potpuno oslobođen od okupatora. 1. travnja oslobođeni su Vorzel i Buča, a 2. travnja sva sela Kijevske oblasti. Obranu regije predvodila je 4. operativna brigada Nacionalne garde imena Sergija Mihaljčuka, 72. motorizirana brigada imena Crnih Zaporožaca, 95. i 80. specijalna padobranska brigada, 44. topnička brigada imena zapovjednika Danila Apostola, snage posebne namjene “Azov” i dvije brigade teritorijalne obrane Oružanih snaga Ukrajine, kao i taktička grupa “Irpinj”, Gruzijska nacionalna legija, Internacionalna legija, bataljun Kastus Kalinovski, postrojbe posebne namjene Nacionalne garde „Omega“ i KORD, dobrovoljačke postrojbe bataljuna „Sloboda“ i „Karpatska Sič“.

Prošle su dvije godine otkako je ukrajinska vojska oslobodila Kijevsku regiju od ruskih osvajača: ubijeno je više od tisuću Ukrajinaca, spaljene su kuće, šume, ceste, nastale su masovne grobnice i masovni ukopi. Rusi nisu štedjeli ni muškarce, ni žene, ni djecu. Od travnja 2022. godine svijet je počeo saznavati o svim zvjerstvima Rusa i mučenju civila. Tijekom okupacije poginulo je 1370 stanovnika Kijevske oblasti. Samo u Bučanskom okrugu, tijekom 33 dana okupacije, ruska vojska počinila je više od 9000 ratnih zločina. Također, 514 stanovnika regije Kijev i dalje se vode kao nestali. Najveća razaranja pretrpjeli su Borodjanka i Moščun, gdje je u potpunosti ili djelomično uništeno 70% objekata. Za cijelo vrijeme boravka ruskih vojnika u Kijevskoj regiji evidentirano je 23.000 kaznenih postupaka koje su počinili Rusi.

Danas je Kijev puno bolje zaštićen nego prije dvije godine. Nakon početka široke invazije Ruske Federacije na Ukrajinu, oko Kijeva je izgrađeno 1.000 kilometara utvrda i stvorena su 3 obrambena prstena, te izgrađeno 10.000 betonskih piramida. U Kijevskoj regiji grade se protutenkovski rovovi i druge neeksplozivne barijere. Černobilski smjer je značajno ojačan. Danas ne postoji mogućnost iznenadnog ulaska ruske vojske u Kijevsku regiju. U slučaju još jedne invazije na Kijevsku regiju, ruske trupe pretrpjet će još značajnije gubitke.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.