Kutleša: “Oni koji su platili porez u državi izvora prihoda u visini koja je na razini RH ne mogu biti zaduženi dvostrukim porezom”

Autor:

09.07.2021., Zagreb - Americka trgovinska komora (AmCham) odrzala je konferenciju "Porezna politika za rast gospodarstva".  Bozidar Kutlesa"nPhoto: Zeljko Hladika/PIXSELL

Zeljko Hladika/PIXSELL

Hrvatski rezidenti koji rade u inozemstvu do kraja godine trebaju Poreznoj upravi predati podatke o inozemnom dohotku ostvarenom u posljednjih pet godina. Oko 35 tisuća građana još se nije odazvalo, pa je Porezna uprava počela slati pojedinačne pozive. Napominje da će se na eventualni dug zaračunavati i kamate.

U Dnevniku HRT-a gostovao je u četvrtak ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša. Na pitanje što radnike migrante čini poreznim obveznicima, rekao je da se radi o načelu oporezivanja svjetskog dohotka.

“Potrebno je prijaviti porez. Hoće li on biti oporezivan, ovisno o ugovoru o sprječavanju dvostrukog oporezivanja između nas i zemlje izvora prihoda. To su obično susjedne zemlje, najčešće. Primjerice Slovenija, Austrija i neke druge zemlje s kojima imamo ugovor, gdje se uračunavaju porezi koji su plaćeni u tim zemljama, za razliku od nekih drugih zemalja gdje imamo isključivanje, kao s Njemačkom. Porez plaćen u Njemačkoj znači da nema više nikakvih davanja u RH”, rekao je.

Kutleša je dodao da je zakon na snazi od 1994. godine. “Razmjena podataka tek od pristupa EU i kasnije dolazi do ozbiljnije i kvalitetnije razmjene podataka koji omogućavaju saznanje o nekakvim prihodima koji nisu dooporezovani u RH, ako za to postoje uvjeti”, istaknuo je.

Platiti, kaže, moraju oni građani koji žive i rade u državi u kojoj nema poreza na dohodak ili je on jako nizak, za razliku od RH, a imaju ipak poreznu rezidentnost u RH, mogu biti zaduženi s većim iznosom poreza. S druge strane, dodao je, građani koji su platili taj porez u državi izvora prihoda u visini koja je na razini RH ne plaćaju, odnosno ne mogu biti zaduženi dvostrukim porezom.

“Ako uzmemo da je kod nas osobni odbitak 4.000 kuna, odnosno na godišnjoj razini 48.000 kuna, dok je u nekim zemljama taj odbitak višestruko veći. Razlika u tom neoporezivom dijelu čini tu poreznu osnovicu koja se kasnije oporezuje u RH”, rekao je i naglasio da je nije točan podatak koji je izašao u medijima – da 35.000 građana nije platilo porez.

“U ovom trenutku mi ne baratamo brojkom koliko ima obveznika koji nisu prijavili porez. Može biti da je projektno odrađen neki posao građana RH izvan RH za koji mi n‌emamo saznanja, ali smo ga razmijenili ovim putem. Mi smo razmijenili podatke za 2020 godinu. Još uvijek nismo razmijenili podatke za 2021. godinu. Sve to dolazi s odmakom i mijenja se iz dana u dan”, rekao je.

Kutleša je za Dnevnik HRT-a izjavio da su od veljače do sad imali više od 20 tisuća dobrovoljnih prijava. “To je jedan upravni postupak, kao i svaki drugi porezni postupak. Može se donijeti obročna otplata, ukoliko to obveznik zatraži, na 24 mjeseca maksimalno. S tim da, ukoliko su iznosi do 50.000 kuna – ne trebaju sredstvo osiguranja, one iznad potrebno je osigurati”, zaključio je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.